PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Jak pozbyć się długów? Uzyskaj pomoc podczas Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego

Jak pozbyć się długów? Uzyskaj pomoc podczas Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego
Jak skutecznie pozbyć się długów? Jakie są metody radzenia sobie z zobowiązaniami? Gdzie szukać pomocy? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można uzyskać podczas nadchodzącego Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego. Od poniedziałku, 17 czerwca, do soboty, 22 czerwca, będą odbywać się wydarzenia plenerowe w gdańskich dzielnicach.  
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego to dobra okazja by dowiedzieć się, gdzie i na jaką bezpłatną pomoc mogą w naszym mieście liczyć osoby mające problem z terminowym opłacaniem czynszu, spłatą kredytu lub doświadczające przemocy ekonomicznej.

Program Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego

- Każda osoba, która ma niespłacone należności, długi doświadcza ogromnego stresu i napięcia. Wiemy też, że niektóre osoby doświadczają przemocy ekonomicznej i związanych z tym niepokoju i cierpienia. Takie osoby potrzebują pomocy – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - W Gdańsku od 2016 roku funkcjonuje polityka, która ma przeciwdziałać zadłużeniom oraz zapewniać i wspierać bezpieczeństwo ekonomiczne mieszkańców. Jednym z jej wyrazów jest organizowanie dwa razy w roku wydarzeń, podczas których w różnych miejscach miasta mogą państwo spotkać doradców i doradczynie, osoby z które są w stanie pokierować i powiedzieć, gdzie można znaleźć pomoc prawną, psychologiczną czy dotyczącą restrukturyzacji zadłużenia.

Tegoroczna edycja Tygodnia Bezpieczeństwa Ekonomicznego odbędzie się między 17 a 22 czerwca. Zaplanowano cztery wydarzenia plenerowe: pierwsze podczas Pikniku Seniora, na Ołowiance; kolejne - na trzech gdańskich targowiskach, by z ofertą Programu BEiWOZ można było się zapoznać blisko miejsca zamieszkania:

 • 17.06, poniedziałek: Parada i Piknik Seniorów na Ołowiance w godz. 12.00–17.00 (start: godz. 12.00 pod Fontanną Neptuna), 
 • 18.06, wtorek: targowisko przy ul. Wyspiańskiego we Wrzeszczu w godz. 8.00–12.00, przy wejściu od strony ul. Wyspiańskiego, 
 • 20.06, czwartek: targowisko przy ul. Elbląskiej na Rudniku w godz. 8.00–12.00, przy siedzibie zarządu targowiska, 
 • 22.06, sobota: targowisko przy ul. Czerwony Dwór na Przymorzu w godz. 8.00–12.00, przy wejściu od ul. Chłopskiej, przy galerii handlowej „Kamyk Zielony” 
TBE-grafika
Dwa razy do roku organizowane są wydarzenia plenerowe, podczas których mieszkanki i mieszkańcy mogą uzyskać bezpłatne porady prawne, finansowe czy mieszkaniowe. W listopadzie jest to Gdański Dzień Bez Długów, a w czerwcu właśnie Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego.
mat. WRS UMG

Specjaliści od długów w przestrzeni miasta

- W tym roku Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego jest organizowany już po raz dziewiąty. To bardzo ważna i potrzebna inicjatywa, żeby w sposób edukacyjny i promocyjny wyjść na ulice miasta i w różnych przestrzeniach pokazać ofertę miejskich jednostek i naszych partnerów społecznych – mówiła Katarzyna Ziemann, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. - Mieszkańcy mogą zapoznać się z możliwościami wyjścia z długów, zadbania o swój budżet domowy, czy też uzyskać porady prawne, psychologiczne lub różnego rodzaju porady finansowe. Będziemy obecni w różnych miejscach Gdańska, m.in. po raz pierwszy także na miejskich targowiskach. Będzie można tam uzyskać poradę lub umówić się na wizytę w miejscach świadczących potrzebną pomoc.

Na mieszkanki i mieszkańców Gdańska czekać będą osoby reprezentujące Gdańskie Nieruchomości, Gdańskie Centrum Świadczeń, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Gdański Urząd Pracy oraz biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów w Gdańsku. Będzie można porozmawiać także z przedstawicielami Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych, ale także Wojewódzkiego Urządu Pracy w Gdańsku, Pomorskiej Izby Adwokackiej, Komendy Miejska Policji w Gdańsku, Fundacji Santander oraz Centrum Edukacji Bezpieczeństwa (CEB) w 4 LO w Gdańsku.

Jeśli pojawi się taka potrzeba, będzie możliwość umówienia indywidualnego spotkania, w celu omówienia tematu bardziej szczegółowo. Będzie można też uzyskać informacje, gdzie osoby zadłużone otrzymają specjalistyczną pomoc w danej sprawie. W ramach TBE zaplanowano także dwa szkolenia dotyczące bezpieczeństwa finansowego, które poprowadzą specjaliści z Fundacji „Santander”.

Gdański program wspierający zadłużonych

- Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego to akcja promocyjna i konsultacyjna, zmierzająca do poinformowania jak największej ilości gdańszczan o tym, że funkcjonuje Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Gdańsk jest pierwszym i do tej pory jedynym miastem, który w takiej skali wspiera osoby w trudnej sytuacji finansowej, w tym dłużników – mówi Piotr Puchalski z Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. - W trakcie tygodnia zaprezentujemy platformę bezpieczeństwa ekonomicznego, na którą składa się bardzo wiele organizacji, instytucji. podmiotów prywatnych i korporacji prawniczych. Motyw przewodni i zakres tematyczny co roku jest inny, w tym roku postawiliśmy na seniorów i wsparcie ich spraw, zarówno finansowych, jak i zadłużeń.

Od 2016 roku w Gdańsku realizowany jest, unikatowy w skali kraju, Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. W jego ramach prowadzona jest między innymi edukacja ekonomiczna. Dwa razy do roku organizowane są wydarzenia plenerowe, podczas których mieszkanki i mieszkańcy mogą  uzyskać bezpłatne porady prawne, finansowe czy mieszkaniowe. W listopadzie jest to Gdański Dzień Bez Długów, a w czerwcu właśnie Tydzień Bezpieczeństwa Ekonomicznego.

Gdański Program Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych skierowany jest do gdańszczanek i gdańszczan w różnym wieku, zmagających się z problemami zadłużenia, ofiar nadużyć finansowych, osób doświadczających przemocy ekonomicznej, ich bliskich. Mogą liczyć na bezpłatne wsparcie prawne czy psychologiczne – świadczone przez cały rok. To cały wachlarz realizowanych w mieście działań dotyczących:

 • edukacji ekonomicznej, obejmujących naukę przepisów oraz wypracowanie odpowiedzialnej postawy przy korzystaniu z ogólnie dostępnych usług finansowych,
 • zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego,
 • wsparcia psychologicznego,
 • wsparcia (np. prawnego) osób zadłużonych w spłacie zobowiązań,
 • wsparcia psychologicznego ofiar przestępstw i nadużyć ekonomicznych oraz ich najbliższych,
 • prowadzenia indywidualnych programów wyjścia z zadłużenia,
 • wypracowania rozwiązań skutecznie poprawiających sytuację ekonomiczną gdańszczanek i gdańszczan.

Program realizowany jest w szerokim partnerstwie, dzięki czemu mieszkanki i mieszkańcy mogą liczyć na kompleksową pomoc.

brifing TBE, fot. D.Paszlinski, www.gdansk.pl (9)
W Tygodniu Bezpieczeństwa Ekonomicznego zaangażowanych jest wiele służb, jednostek i instytucji, w tym. m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Gdańskie Centrum Świadczeń czy Gdańskie Nieruchomości.  
fot. D.Paszliński, www.gdansk.pl

Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych

W ramach wdrażania programu zostało uruchomione Centrum Bezpieczeństwa Ekonomicznego i Wsparcia Osób Zadłużonych. Działa od poniedziałku do piątku, w godzinach umożliwiających skorzystanie z pomocy także osobom pracującym (w poniedziałki, czwartki i piątki – od 8.30 do 16.30, we wtorki i środy od 12.00 do godz. 20.00). Jego siedziba mieści się przy ul. Grunwaldzkiej 8.

Centrum prowadzi działalność związaną, m.in. z doradztwem w zakresie edukacyjnym i prawno-finansowym, kompleksowym prowadzeniem spraw i prowadzeniem programów pomocy osobom będącym ofiarami przestępstw i nadużyć ekonomicznych (w zakresie będącym poza kompetencjami Miejskiego Rzecznika Konsumentów). Centrum prowadzi także grupy samopomocowe dla osób posiadających problem utraty kontroli nad długami w ramach procesu terapeutycznego.

Działania podejmowane w ramach poradnictwa prawnego gwarantują przygotowanie dostosowanego do potrzeb odbiorcy dokumentu. Poradnictwo obejmuje także pomoc w przygotowaniu pism w postępowaniu ugodowym, sądowym i egzekucyjnym.

Bieżące informacje dot. aktywności centrum można znaleźć na Facebooku.