Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

In Memoriam po raz siedemnasty

W czwartek 23 sierpnia i w piątek 24 sierpnia odbędzie się w Tczewie „IN MEMORIAM. XVII Festiwal Grzegorza Ciechowskiego”. Po raz jedenasty z nagrodą i pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.

A
A

Patron Festiwalu (ur. 29 sierpnia 1957 roku, zmarł 22 grudnia 2001 r.) był wokalistą, autorem tekstów, kompozytorem i producentem muzycznym oraz liderem zespołu „Republika”. Urodził się i wychował w Tczewie, który w 2012 roku nadał jego imię amfiteatrowi miejskiemu. Inicjatorem i organizatorem tczewskiego Festiwalu jest Józef Golicki – szkolny kolega Grzegorza Ciechowskiego.
Gdańsk wspiera najbardziej wartościowe przedsięwzięcia kulturalne w naszym regionie, a Miasto Tczew jest członkiem stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

W czwartek parada i koncert finałowy
Festiwal rozpocznie w czwartek „Biało-czarna parada”, która wystartuje z dziedzińca Fabryki Sztuk przy ulicy 30 stycznia 4, a zakończy się na placu Hallera.
Najważniejszym wydarzeniem w ramach Festiwalu jest (już od dwunastu lat) Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, który w tym roku rozpocznie się o godz. 19.00 w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Wystąpi 15 zespołów, które ubiegać się będą o 9 nagród (w tym o nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska, która wynosi 3000 złotych): Absyntia, Daniel Rapacki, Hurrockaine, Hydr, Ikaryzma, Julia Biłek, Mexyk, Mill Jard, M3tropolis, Noże, Pamela & Paula, Shima, Spring Rolls, The Strands, Zolc.
Podczas obrad jury zaprezentuje się Wojtek Szczepanik, młody pianista eksperymentujący z syntezatorami, kontrolerami i innymi instrumentami elektronicznymi. Wstęp na imprezę tylko na podstawie bezpłatnych wejściówek – szczegóły http://festiwalciechowskiego.pl/rezerwacja-wejsciowek-na-koncert-finalowy-xiii-ogolnopolskiego-konkursu-piosenek-grzegorza-ciechowskiego/
W Centrum Kultury i Sztuki będzie można również obejrzeć wystawę „Grzegorz Ciechowski. Flagowy muzyk z Tczewa” przygotowaną przez Fabrykę Sztuk w Tczewie.

W piątek – koncert specjalny
W piątek 24 sierpnia w amfiteatrze im. Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie odbędzie się koncert specjalny pt. „Wielki hipnotyzer” z udziałem Natalii Przybysz, Natalii Nykiel, Igora Herbuta oraz laureatów wcześniejszych edycji konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego.

Więcej o Festiwalu i Konkursie na
http://festiwalciechowskiego.pl/

Dariusz Wołodźko (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy