Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Grantowa filmowa czerwcówka

Cztery otwarte pokazy filmów w gdańskich dzielnicach – czyli filmowa czerwcówka – to propozycja Stowarzyszenia Kulturalnego Hamulec Bezpieczeństwa. Inicjatywa została dofinansowana w ramach grantu kulturalnego. Przypomnijmy, w tym roku przeznaczono na realizowane projekty 2 540 000 złotych.

A
A

Filmowa czerwcówka będzie integrować mieszkańców z różnych części Gdańska. Seanse mają być pretekstem do spotkań i odnowienia sąsiedzkich znajomości. Jak zaznaczają organizatorzy, filmowo repertuar został dobrany tak, aby trafiał w gusta większości widzów, przy czym w wyborze wzięto pod uwagę produkcje wielokrotnie nagradzane. Wstęp na wszystkie filmy jest bezpłatny.

  • 8.06, godz. 21.30 – Zaspa: Park Jana Pawła II przy Alei Rzeczypospolitej naprzeciwko przystanku tramwajowego Startowa, „Iluzja 2”, reż. Jon M. Chu, Francja, USA, 129 min.
  • 9.06, godz. 21.30 – Wrzeszcz: Teatr Leśny, „Dziewczyna z pociągu”, reż. Tate Taylor, USA, 112 min.
  • 15.06, godz. 21.30 – Orunia: Amfiteatr w Parku Oruńskim „Boska Florence”, reż. Stephen Frears, USA, 110 min.
  • 17.06, godz. 21.30 – Osowa: Park Heleny i Diany „BFG: Bardzo Fajny Gigant”, reż. Steven Spielberg, USA, 115 min.
Filmowe pokazy odbędą się w czterech dzielnicach Gdańska
Filmowe pokazy odbędą się w czterech dzielnicach Gdańska
Materiały prasowe

Dwa nabory i małe granty

W tym roku dwukrotnie przyjmowaliśmy wnioski na konkurs grantowy dla organizacji pozarządowych. W pierwszej turze dofinansowania otrzymały 93 projekty związane z kulturą, sztuką, ochroną dóbr kultury czy dziedzictwa narodowego. W pierwszym posiedzeniu rozdysponowano ponad 1 751 000 zł. W drugiej turze do dyspozycji wnioskodawców jest pula 600 000 zł. Wyniki drugiej tury będziemy znali wkrótce.

Trwa ciągły nabór wniosków na tzw. małe granty. Jest to możliwość uzyskania dofinansowania do 10 000 zł dla inicjatyw, które będą zrealizowane w ciągu 90 dni. Dana organizacja może otrzymać takie dofinansowanie dwukrotnie. Do dyspozycji jest jeszcze 188 000 zł.

Więcej o małych grantach znajdziemy informacji tutaj. Zapłać

Warto też dodać, że w zeszłym roku rozstrzygnęliśmy konkurs grantowy na dofinansowania w ramach projektów wieloletnich. Granty otrzymało 9 inicjatyw, których wsparcie w latach 2017–2019 wyniesie co roku 1 660 000 zł (w sumie w ciągu 3 lat – 4 980 000 zł).

 

Stypendia od Miasta

W ramach działalności kulturalnej mieszkańcy mogą skorzystać z kilku możliwości dofinansowań stypendialnych. W tym roku Gdańsk przeznaczył (podobnie jak roku poprzednim) pulę 400 000 zł, z czego 225 000 zł na Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska, 75 000 zł dla beneficjentów Młodego Gdańszczanina, a 100 000 zł na Fundusz Mobilności.

 

Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska przyznawane jest osobom fizycznym zajmującym się twórczością artystyczną oraz upowszechnieniem kultury, z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięć artystycznych, przez które rozumie się m.in. prace twórcze zmierzające do powstania dzieła, wykonania, wydania utworu, zorganizowania wydarzenia kulturalnego. Trwa weryfikacja wniosków z II tury. Wnioski do III tury można składać do września.

Więcej informacji o stypendium znajdziemy tutaj.

 

Stypendium Kulturalne Młody Gdańszczanin przyznawane jest osobom fizycznym, które nie ukończyły 30 roku życia: uczniom, studentom oraz absolwentom szkół artystycznych, z przeznaczeniem na realizację przedsięwzięć artystycznych, przez które rozumie się m.in. udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, warsztatach twórczych o charakterze co najmniej ogólnopolskim, studia w zagranicznych szkołach artystycznych. Trwa weryfikacja wniosków II tury naborów w tym roku.

 

Fundusz Mobilności to stypendium, które wspiera artystów poprzez wsparcie finansowe czynnego udziału w konkursach, przeglądach, festiwalach oraz projektach kulturalnych odbywających się poza Gdańskiem, ze szczególnym uwzględnieniem projektów międzynarodowych. Komisja przyznająca stypendium obraduje co najmniej raz na kwartał.

Więcej informacji o Funduszu Mobilności znajdziemy tu.

 

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy