PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Grand Press Photo 2021 z gdańskim akcentem

Za nami święto fotografii prasowej. W czwartkowy wieczór, 13 maja przyznano nagrody w konkursie Grand Press Photo 2021. Drugie miejsce w kategorii „portret” zajęła gdańszczanka Martyna Niećko, fotoreporterka Gazety Wyborczej Trójmiasto. Gdańsk był patronem nagrody w kategorii „ludzie”.

A
A

Do 17. edycji konkursu zgłoszono 4 517 zdjęć. Do finału zakwalifikowano 272 fotografie 57 autorów. Zdjęcia oceniane były w pięciu kategoriach w grupie zdjęć pojedynczych, w czterech kategoriach w grupie reportaży, w kategorii projektów dokumentalnych oraz Young Poland. Laureatów ogłoszono podczas gali transmitowanej z warszawskiego kina Relax. Wydarzenie można było śledzić na portalu onet.pl, stronie press.pl oraz w mediach społecznościowych.

- To były ekstremalnie trudny rok dla fotoreporterek i fotoreporterów. Świat jaki znaliśmy do tej pory zamknął się i skurczył. Ten oficjalny stał się wizualnie nudny, a ten prywatny ograniczył się do wnętrza naszych mieszkań. Czy to w ogóle da się sfotografować? Jak zawsze daliście radę. Jako pierwsi wśród dziennikarzy przełamaliście strach i od początku pandemii dokumentowaliście walkę lekarzy i całego personelu medycznego. Nie baliście się być na pierwszej linii gdy nasze miasta opanowała fala protestów. Nie zapomnieliście przy tym o innych ważnych tematach czego dowodem są wszystkie nominowane do finału zdjęcia – mówił podczas gali do nominowanych Andrzej Skworz, założyciel i redaktor naczelny magazynu Press, organizatora konkursu.

Temat pandemii i protestów dominował w tematyce konkursowych zdjęć. Zwycięzców wybrało jury w składzie: przewodniczący Romain Laurendeau, Anna Bedyńska, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Gdańsk patronem nagrody w kategorii „ludzie”

Podczas gali miasto reprezentowała Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

- Dla nas i dla naszego miasta fotografia jest częścią tworzenia tożsamości. Bez fotografii trudno gdańszczanom złapać emocje, bo jesteśmy miastem, które odrodziło się i musi się cały czas odradzać. Tętno życia, poszukiwania wolności i wartości, które fotografia dokumentuje jest dla nas niezwykle ważne. Dziś honorujemy cichych bohaterów, którzy nam to zapewniają - mówiła podczas ogłoszenia laureatów konkursu w kategorii „ludzie” Monika Chabior, zastępczyni prezydenta.

Gdańszczanka z nagrodą w kategorii „portret”

II nagroda w kategorii „portret” trafiła gdańszczanki Martyny Niećko, fotoreporterki Gazety Wyborczej Trójmiasto. Zwycięska fotografia przedstawia panią Agnieszkę, która latem 2019 roku podczas porannego spaceru ostała oblana kwasem siarkowym przez nieznanego sprawcę. Była przypadkową ofiarą. Ma za sobą wiele operacji, częściowo straciła wzrok. Do dziś walczy o powrót do zdrowia i normalności.

- To było jedno z tych spotkań po których coś na pewno we mnie zostało, i nie chodzi tu tylko o aspekt fotograficzny – mówiła o okolicznościach powstawania zdjęcia Martyna Niećko, laureatka nagrody.

Gdańskim akcentem czwartkowej gali było także zdjęcie, które zdobyło II nagrodę w kategorii Wydarzenia (zdjęcia pojedyncze). Fotografia autorstwa Jarosława Respondka z Agencji Reporter zrobione zostało w Gdańsku podczas ogólnopolskiego protestu samochodowego, zwanego blokadą miast, który miał miejsce po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Blokada spotęgowała problemy komunikacyjne w rejonie Huciska i dworca PKP.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2021 wygrał Adam Lach z Napo Images. Zdjęcie Roku zostało zrobione 28 listopada 2020 w Warszawie podczas protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Przedstawia mężczyznę, który utknął w samochodzie pomiędzy kordonem policji a protestującymi.

Nagrodę Internautów otrzymał Mateusz Skwarczek z Gazety Wyborczej za zdjęcie Jerzego Urbana. W głosowaniu publiczności oddano 23 154 głosy, z czego 14 995 na fotografię, która zwyciężyła.

Wszystkie nominowane zdjęcia oraz listę laureatów znaleźć można na stronie grandpressphoto.pl

Grand Press Photo – fotografie najwyższej klasy

Grand Press Photo to konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Organizuje go magazyn "Press". Grand Press Photo wyróżnia się tym, że uczestniczący w nim fotoreporterzy poddają się ocenie fachowca o światowej sławie. Przewodniczącym jury jest bowiem co roku laureat World Press Photo. W tym roku był to Romain Laurendeau, francuski fotoreporter, laureat nagród na najważniejszych konkursach fotograficznych na świecie.

W jury zasiadali też: Anna Bedyńska, fotografka dokumentalistka, dwukrotna zdobywczyni nagrody za Zdjęcie Roku w Grand Press Photo, laureatka World Press Photo; Maksymilian Rigamonti, fotograf, laureat Grand Press Photo 2012 i 2019, członek Press Club Polska i Związku Polskich Artystów Fotografików; Maarten Schilt, właściciel Schilt Publishing & Gallery, wieloletni partner wydawniczy World Press Photo; Radu Sigheti (Reuters), fotoreporter, redaktor odpowiedzialny w globalnym biurze zdjęć Reutera; Andrzej Zygmuntowicz, fotograf, wykładowca, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

Fotografie na konkurs można zgłaszać zarówno w kategorii zdjęć pojedynczych, jak i fotoreportaży. W grupie zdjęć pojedynczych ustanowiono kategorie: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko, Portret. Fotoreportaże można zgłaszać w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko. W 2015 roku ustanowiono dodatkowo kategorie: Projekt dokumentalny i Photo Book, a w 2017 konkurs dla fotografów między 18. a 26. rokiem życia – Young Poland.

Wszystkie fotografie, które trafiły do finału, są następnie prezentowane na wystawie pokonkursowej. Pierwsza wystawa z cyklu odbędzie się na koniec maja w Łodzi.

II miejsce Grand Press Photo w kategorii „portret”.
II miejsce Grand Press Photo w kategorii „portret”.
fot. Martyna Niećko, fotoreporterka Gazety Wyborczej Trójmiasto