Godzina dla Gdańska w Noc Świętojańską
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Godzina dla Gdańska w Noc Świętojańską

Godzina dla Gdańska w Noc Świętojańską
Edzio, Igo oraz Kalush Orchestra wystąpią na Placu Zebrań Ludowych. W piątek, 17 czerwca odbędzie się koncert, który łączy dwa ważne wydarzenia - Godzinę dla Gdańska oraz Noc Świętojańską. Wpisuje się on także w inicjatywy związane z przyznanym tytułem Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022. Wstęp na koncert będzie bezpłatny, ale obowiązuje limit miejsc.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Godzina dla Gdańska w Noc Świętojańską
Godzina dla Gdańska w Noc Świętojańską

Na Placu Zebrań Ludowych wystąpią zarówno polscy, jak i zagraniczni wykonawcy. Na scenie pojawi się Edzio, raper i ceniony freestylowiec, a obecnie jeden z popularniejszych tiktokerów z Pomorza; Igo, który znany jest z Clock Machine, duetu Bass Astral x Igo czy Męskiego Grania oraz Kalush Orchestra, pochodzący z Ukrainy tegoroczni zwycięzcy Eurowizji.

  • 19.00 - otwarcie bram
  • 20.00 - start koncertu

Koncert będzie także zwieńczeniem kolejnej już, 4. edycji „Godziny dla Gdańska”, będąc jednocześnie podziękowaniem za działalność wolontarystyczną i społeczną gdańszczan i gdańszczanek.

„Godzina dla Gdańska”

To autorska inicjatywa Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, której zadaniem jest promowanie idei wolontariatu jako świadomej postawy społecznej. Jednego dnia, w całym Gdańsku planowane są inicjatywy społeczne i wolontariackie z korzyścią dla całej społeczności. Wolontariusze podejmą działania na rzecz innych, wdrażając w życie jedną prostą ideę: każdy z nas może zrobić coś dobrego, dużego czy małego, co wpłynie pozytywnie na życie innych, jak i zmieni otoczenie na lepsze.

Wydarzenie może dotyczyć praw człowieka, praw zwierząt, ekologii, kultury czy sportu. Mogą to być warsztaty, spotkania, happeningi, manifestacje, pokazy filmowe, wernisaże, wspólne śpiewanie lub gotowanie. Inicjatywa może odbywać się zarówno na świeżym powietrzu, jak i w środku budynku, biura, szkoły. Akcja może trwać godzinę, cztery godziny, a nawet 24 godziny! Najważniejsze by została zorganizowana 17 czerwca.

Dołącz do Godziny dla Gdańska

O Nocy Świętojańskiej

Od wielu lat świętujemy w Gdańsku Noc Świętojańską, która swoją tradycję czerpie ze słowiańskiej Kupały – najkrótszej nocy w roku i czasu letniego przesilenia. W naszej kulturze to wyjątkowe święto zostało zaadaptowane poprzez obchodzenie wigilii św. Jana, które terminem zbliżone było z Nocą Kupały. W związku z połączeniem tych dwóch tradycji, Gdańska Noc Świętojańska to dziś synonim święta zabawy, radości, przyjaźni i miłości.

Dodatkowa komunikacja miejska

W związku z organizowanym na Placu Zebrań Ludowych koncertem, w piątek, 17 czerwca uruchomiona zostanie linia tramwajowa N0. Tramwaje kursować będą od około godz. 23.00 do około godz. 02.00 co pół godziny na trasie Łostowice Świętokrzyska – Chełm – Brama Wyżynna – Dworzec Główny – Brama Oliwska (Plac Zebrań Ludowych) – Opera Bałtycka – Hallera – Mickiewicza – Zaspa – Oliwa – Wita Stwosza – Wrzeszcz – Opera Bałtycka – Brama Oliwska (Plac Zebrań Ludowych) – Dworzec Główny – Brama Wyżynna – Łostowice Świętokrzyska.

Linia N0 funkcjonuje tylko w nocy 17/18 czerwca i wg taryfy zwykłej.