Gdańskie akcenty w nominacjach do Literackiej Nagrody "Nike" 2022
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańskie akcenty w nominacjach do Literackiej Nagrody "Nike" 2022

Gdańskie akcenty w nominacjach do Literackiej Nagrody "Nike" 2022
Reportaż Magdaleny Grzebałkowskiej "Wojenka. O dzieciach, które dorosły za wcześnie" objęty Gdańskim Funduszem Zakupu Wydawnictw oraz tom wspomnień Tymona Tymańskiego "Sclavus" dofinansowany z Gdańskiego Funduszu Promocji Wydawnictw zostały nominowane do 26. edycji nagrody za najlepszą książkę roku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie nominowanych książek
Zdjęcie nominowanych książek
UMG

W konkursie do Literackiej Nagrody "Nike" mogą startować wszystkie gatunki literackie. W 2022 roku jury nominowało 20 książek, a w tym powieści, tomiki poetyckie, reportaże, eseje, biografie i tom wspomnień. Siódemkę finalistów poznamy na początku września, a zwycięzcę w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę projektu Gustawa Zemły. Fundatorami nagrody są „Wyborcza" i Fundacja Agory.

Magdalena Grzebałkowska, „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”

Magdalena Grzebałkowska, za książkę „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” otrzymała nagrodę Splendor Gedanensis za 2021 rok. Teraz ma szansę na Literacką Nagrodę Nike.

By dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w XX wieku, Magdalena Grzebałkowska wyruszyła m.in. do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i w najodleglejsze krańce dawnego Gułagu. Stworzyła poruszający obraz wojny widzianej oczyma jej najmłodszych czytelników. Wielka reporterska opowieść – bez fałszywego patosu - pomaga zrozumieć, dlaczego wydarzenia sprzed tylu lat wciąż są tak żywe i wpływają na naszą codzienność.  

Magdalena Grzebałkowska to reporterka, autorka bestsellerowych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „1945. Wojna i pokój” (za którą otrzymała nagrodę Nike Czytelników w 2016 r.), „Beksińscy. Portret podwójny” oraz „Komeda. Osobiste życie jazzu”.

Książka „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”  została wybrana także podczas jednego z naborów do Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw.

Tymon Tymański, „Sclavus"

W Sclavusie Tymon Tymański opowiada historię jednej z najbarwniejszych grup artystycznych lat 80. XX wieku - trójmiejskiej Tranzytoryjnej Formacji Totart. Akcja powieści rozgrywa się w Gdańsku i opisuje miasto lat 80. I 90., utrwalając w literackiej formie historię tego miejsca i jego koloryt z okresu przełomu. Historia jest opowiedziana z perspektywy człowieka dopiero wchodzącego w dorosłość i dotyka dylematów okresu kształtowania się osobowości, jest też atrakcyjna dla czytelników z pokoleń, którzy tamtych czasów i tamtego Gdańska znać i pamiętać nie mogą.

Tymon Tymański - kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista, poeta, prozaik. Lider takich zespołów jak Miłość, Kury, Trupy, Poganie. Jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny Yassowej. Współwłaściciel wytwórni fonograficznej Biodro Records.

Promocja publikacji uzyskała dofinansowanie Gdańskiego Funduszu Promocji Wydawnictw.

O wszystkich książkach nominowanych do Nagrody Literackiej "Nike" 2022 można przeczytać na stronie wyborcza.pl.