Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańsk wspiera służbę zdrowia

Z myślą o tych, którzy są na pierwszej linii walki z koronawirusem Gdańsk zakupił 2200 testów.  Będą one przeznaczona dla pracowników służb medycznych. Dodatkowo przeznaczono 1,5 mln zł na zakup środków ochrony osobistej dla tych wszystkich, którzy dbają o bezpieczeństwo i potrzeby gdańszczanek i gdańszczan.

A
A
 

 

- Dziś Dzień Pracowników Służby Zdrowia, jak co roku chcemy podziękować  Wam za służbę, wyrażamy wdzięczność za Waszą pracę i oddanie – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. – W tych szczególnych czasach dziękujemy bohaterkom i bohaterom Gdańska, Pomorza i całej Polski za heroizm, poświecenie, profesjonalizm i odwagę.

2200 testów dla pracowników służby zdrowia
- Kluczem do bezpieczeństwa są testy. Z dużą obawą patrzymy na liczbę testów wykonywanych w naszym regionie. Jeden test przypada na 900 mieszkańców Pomorza. Nie chcemy czekać na deklaracje, czekać z założonymi rękami aż sytuacja się poprawi. Uważamy, że pracownicy służb medycznych powinni mieć zwiększony dostęp do testów, tak by mogli bezpiecznie świadczyć swoją służbę, a po powrocie do domu spokojnie odpocząć  – podkreśla Piotr Grzelak.

Gdańsk przy wsparciu finansowym ze strony SNG, zadecydował o zakupie 2200 testów dla służb walczących z epidemią. Testy zostaną zakupione i będą przeprowadzane w laboratorium Invicta. 

Ponad 1,5 mln zł na środki ochrony zdrowia
- W czasach postępującej epidemii, najważniejszym wyzwaniem jest wsparcie dla szpitali i dla szeroko rozumianych służb miejskich – powiedział Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji. – Musimy pamiętać o tych którzy niosą pomoc seniorom, pracują w Domach Opieki Społecznej, o pracownikach infrastruktury krytycznej, obsługujących wodociągi i kanalizację sanitarną oraz odpady. Nie możemy o nich zapominać i bardzo dziękujemy za ich ciężką pracę.

Gdańsk podjął decyzję o zakupie dodatkowej partii środków ochrony osobistej dla służb miejskich (MOPR, DPSy, spółki infrastruktury krytycznej) oraz dla szpitali. Wśród zamówionych rzeczy znajdzie się:
- 140 tysięcy maseczek sterylnych
- 30 tysięcy maseczek niesterylnych
- ponad 8 tysięcy kombinezonów
- 4 tysiące gogli
- 2,4 tysiąca przyłbic
- 600 litrów specjalistycznego mydła
- 1800 litrów specjalistycznych środków dezynfekujących
- 260 tysięcy par rękawiczek

Przypomnijmy, że w budżecie miasta na rok 2020 zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym została uchwalona rezerwa celowa w wysokości 11,7 mln zł, z której pokrywane będę wydatki na walkę z koronawirusem.
Do tej pory z puli tej rozdysponowano ponad 1 mln zł które przeznaczono na zakup środków m.in.  ochrony indywidualnej, kombinezonów ochronnych dla strażaków oraz zapewnienia całodobowego wsparcia dla osób bezdomnych.

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy