PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk w sercu romantycznych wydarzeń

Gdańsk w sercu romantycznych wydarzeń
W rytmie muzyki, przy słowach poezji, w muzeum, w tramwaju czy na spacerze. W najbliższym czasie uczucia będzie można wyrazić na wiele wyjątkowych sposobów. Walentynkowe wydarzenia to okazja do miłosnych gestów oraz zakochania się w życiu, sztuce i pięknie naszego miasta.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Spacerując po Głównym Mieście warto zatrzymać się na dłużej na Zielonym Moście. Tam na zakochanych (i nie tylko) czeka wielkie czerwone serce, które po zmierzchu rozświetla się na czerwono. Walentynkowa instalacja będzie upiększać miasto do 19 lutego.

Miłości, gdzie jesteś? Randka z Promykowymi zwierzakami

W niedzielę, 11 lutego około godz. 11.00 w okolicach mola w Brzeźnie (wejście nr 51) czworonożni podopieczni Schroniska Promyk wraz z opiekunami wyruszą na podbój plaży i okolic. Przy okazji postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie można spotkać miłość. Warto dołączyć do tych poszukiwań.

A jeśli nawet tego dnia zwierzaki jeszcze nie znajdą miłości, to będzie to znakomita okazja do wyjścia poza Schronisko, co da podopiecznym możliwość eksploracji nowych zapachów i poznania nowych terenów. Dla opiekunów będzie to czas na obserwację podopiecznych w nowych warunkach, nauczenia się czegoś o sobie nawzajem, oraz kontaktu z wszystkimi, którzy zechcą dołączyć do spotkania. Jest także wielka nadzieja, że któryś podopiecznych wpadnie komuś w oko (i w serce).

Dla wszystkich zainteresowanych spotkaniem Schronisko Promyk przygotowało wskazówki, jak się podczas takiego spotkania zachować. Można je znaleźć: na facebooku organizatora.

Walentynkowy koncert

Dzień przed świętem zakochanych, 13 lutego o godz. 18.00 Cappella Gedanensis zaprasza na muzyczną ucztę do swojej sali koncertowej przy ul. Menonitów 2a. Gdański Kwartet Akordeonowy przygotował program w tanecznym rytmie.  Będzie można usłyszeć m.in. słynny Taniec węgierski nr 5 J. Brahmsa, Czardasza V. Montiego, a także słynne walce i muzykę Astora Piazzolli.

Gdański Kwartet Akordeonowy tworzą: Maciej Kacprzak, Paweł Ratajek, Paweł Wiśniewski oraz Wojciech Ulanowski. Wstęp na wydarzenie jest wolny po wcześniejszym potwierdzeniu przybycia na adres e-mail: cappella@gedanensis.pl.

Retro Walentynki - koncert Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico i retro dancing

Dobrym pomysłem na rozgrzewkę przed Walentynkami jest także koncert, który odbędzie się 13 lutego, o godz. 19.00 w Centrum św. Jana. Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza wspólną podróż z muzyką w stylu bossa novy i easy listening doprawioną poczuciem humoru. Przewodnikami będzie grupa Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico, prezentująca program z utworami mistrza filmowego nastroju - Ennio Morricone. 

Po koncercie, o godz. 21.00 zaplanowano dancing w stylu retro.

Szczegóły i informacje o biletach można znaleźć na stronie instytucji.

Serca z bursztynu

Muzeum Bursztynu dla par, które odwiedzą wystawę 14 lutego, przygotowało wyjątkowe upominki. Po zakupie biletów będzie można otrzymać bursztynowy wisiorek o kształcie serduszka.

Warto się spieszyć, bo liczba serduszek jest ograniczona. Oddział tego dnia otwarty jest w godzinach 10.00-18.00. Decyduje kolejność zakupu biletu.

Miłosna poezja w walentynkowym tramwaju

Zgodnie z wieloletnią gdańską tradycją, 14 lutego na tory wyjedzie walentynkowy tramwaj. Na pokładzie specjalnie na tę okoliczność udekorowanego pojazdu, przy nastrojowej muzyce będzie można usłyszeć i przeczytać miłosną poezję.

Walentynkowy Tramwaj, w tej roli Konstal 105N z historycznej floty GAiT, kursował będzie na trasie Siedlce - Strzyża PKM, w godz. 13.05 – 15.20 oraz w godz. 17.00 – 19.30. Przejazdy nim są bezpłatne, a na pokładzie na pasażerów czekać będą upominki.

Przejazdy Walentynkowym Tramwajem, który wyruszy w trasę o godz. 13.05 z pętli Siedlce, zainauguruje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Zachęcamy także do zabrania ze sobą swoich ulubionych, bądź własnych, wierszy o miłości i podzielenia się nimi z podróżującymi tramwajem zakochanych. Na wszystkich, którzy uraczą nas swoją ulubioną lub własną poezją specjalne czekają upominki. W podróż zapraszają Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz PAN Biblioteka Gdańska. 

Rozmowy o stanie świata: Miłość

W Walentynki, o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej miłość zostanie rozebrana na części pierwsze. Wspólnie z trójką ekspertów będzie można na nią z różnych perspektyw. Dr Małgorzata Majewska, językoznawczyni, opowie o języku, który wspiera i który niszczy miłość i namiętność. Dr Paweł Boguszewski, neurobiolog, opowie, co dzieje się w naszym mózgu i w naszym ciele, gdy kochamy i jesteśmy zakochani. Zaś Tomasz Stawiszyński pomoże nam podejść do miłości filozoficznie. Na spotkanie zapraszamy zakochanych i tych, którzy miłości wciąż poszukują.

Wstęp jest wolny.

Kochajmy się w sztuce... Walentynki w GAK

W domach kultury Gdańskiego Archipelagu Kultury Walentynki potrwają od 10 do 17 lutego. W programie przygotowano szeroką ofertę warsztatów, a także koncerty i transmisję spektaklu teatralnego.

Sobota, 10 lutego, godz. 11.00-13.00, Winda GAK, Ul. Racławicka 17, Wrzeszcz Dolny

Winda GAK zaprasza na bezpłatne warsztaty rękodzieła. Uczestnicy będą mogli wykonać różne rodzaje ozdób: barokowe sekrety z papieru, ramki na zdjęcia ukochanych  z elementami makramy, serca z makramy i sercae decupage w doniczce.

Wstęp jest wolny, a organizatorzy zapewniają wszystkie materiały. Wykonane ozdoby będzie można zabrać ze sobą do domu. Warsztaty są skierowane do osób w wieku 14+.

Poniedziałek, 12 lutego o godz. 18.00, Plama GAK, ul. Startowa 11, Zaspa

Plama GAK przy okazji Walentynek organizuje warsztaty  “malowania światłem”, czyli cyjanotypii. Cyjanotypia to technika fotograficzna wykorzystująca światłoczułość soli żelaza, charakteryzująca się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim, tworzonym przez błękit pruski. Uczestnicy stworzą własne, niepowtarzalne kompozycje pod okiem instruktorki – Katarzyny Bojko-Szymczewskiej.

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy na: sara.warzynska@gak.gda.pl.

Wtorek, 13 lutego, godz. 18.00, Gama GAK, ul. Starowiejska 15/16, Letnica

W Gamie GAK podczas literackich warsztatów powstaną nietuzinkowe listy miłosne. Uczestnicy za zadnie będą mieli obdarzenie czułymi słowami, nie bliskie im osoby, a ulubione miejsca i skupienie się na miłości do miasta, dzielnicy czy budowli.

Wstęp wolny, warsztat skierowany do młodzieży i dorosłych.

Środa, 13 lutego, godz. 17.30, Dom Sztuki GAK, ul. Stryjewskiego 25, Stogi
 
W Domu Sztuki zaplanowano warsztaty robienia świec zapachowych. We wtorkowy wieczór wraz z Laurą Wyszyńską będzie można zrobić walentynkową świecę, która następnego dnia oświetli i umili pięknym zapachem, romantyczną kolację we dwoje.

Wstęp: 50 zł, obowiązują zapisy na: domsztuki@gak.gda.pl

Środa, 14 lutego, godz. 9.00-20.00, Winda GAK, ul. Racławicka 17, Wrzeszcz Dolny

Przez cały dzień przed Windą GAK będzie wystawione specjalnie pomalowane monidło, w którym będzie można sobie robić zdjęcia z okazji Walentynek. Przy złych warunkach pogodowych, monidło będzie wyeksponowane w foyer Windy.

Środa, 14 lutego, godz. 18.30, Projektornia GAK,  ul. Dworska 29a, Brzeźno

14 lutego w Projektorni odbędzie się kameralny wieczór piosenek o miłości. W programie znane i lubiane standardy muzyczne z repertuaru operetek i musicali w wykonaniu Ewy Dorawy-Jurkiewicz – sopran, przy akompaniamencie Stanisława Dei – fortepian.

Wejście płatne 1zł, dla seniorów bezpłatne.

Piątek, 16 lutego, godz. 18:00, sala widowiskowa, Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9, Gdańsk Orunia

W sali widowiskowej Stacji Orunia będzie można obejrzeć retransmisję spektaklu Romeo i Julia z National Theatre.

Romeo i Julia ryzykują wszystko, aby być razem, wbrew swoim wrogo nastawionym rodzinom. Nagły wybuch przemocy niweczy jednak wszelkie marzenia o szczęśliwej przyszłości. W tej odważnej produkcji istotną rolę pełni przestrzeń (scena i kulisy) National Theatre. To tu właśnie bohaterowie błądzą pośród snów, kierowani pożądaniem i przeznaczeniem. Nadaje to romantycznej tragedii Szekspira zupełnie nowego, oryginalnego wydźwięku.

W tytułową parę kochanków wcielają się Jessie Buckley (Czarnobyl, Może pora z tym skończyć, Córka) oraz Josh O’Connor (The Crown, Piękny kraj). W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się ponadto Tamsin Greig, Fisayo Akinade, Adrian Lester, Lucian Msamati oraz Deborah Findlay. 

Bilety: 30 zł, dostępne na portalu bilety24.pl, brak wyznaczonych miejsc parkingowych.

Sobota, 17 lutego, Wyspa Skarbów GAK, ul. Turystyczna 3, Wyspa Sobieszewska

Na zakończenie walentynkowego maratonu Wyspa Skarbów zaprasza na wieczór z muzami Leśmiana. Wydarzenie przeznaczone dla dorosłych amatorów sztuki słowa i muzyki rozrywkowej na pograniczu gatunków.

W programie:

  • godz. 17.00 - Celina, Zofia i Dora - o muzach Leśmiana opowie Piotr Łopuszański - ur. 1966 we Francji. Z wykształcenia filozof. Studiował także polonistykę i historię sztuki. Pisarz, publicysta, autor kilkunastu książek, m. in. biografii Bolesława Leśmiana.
  • godz. 18.00 - koncert Kabaretu Młodszych Panien w składzie Marta Goluch (wokal, kazoo, interpretacje poezji) i Karolina Krzyżanowska (fortepian). Moc poetyckich uniesień o miłosnym zabarwieniu w postaci wyselekcjonowanego materiału muzycznego - od jazzowych standardów przez historie rodem z paryskich kabaretów.