PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańsk świętuje Dzień Książki i Praw Autorskich

Gdańsk świętuje Dzień Książki i Praw Autorskich
Na 23 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Wyjątkowe święto ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i zwrócenie uwagi na kwestię ochrony własności intelektualnej. Z tej okazji w sobotę i na najbliższe dni zaplanowano m.in. plenerowe czytanie Ukraińskiej poezji, spotkania autorskie, kiermasz wydawnictw i warsztaty pisarskie dla młodzieży. W mediach społecznościowych wybranych miejskich instytucji kultury ogłoszone zostaną konkursy, w których do wygrania będą książki.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Udział we wszystkich wydarzeniach jest nieodpłatny. Na część z nich obowiązują zapisy. 

Gdańsk promuje czytelnictwo i wspiera wydawców, fot. Przemek Szalecki www gdansk pl
Gdańsk promuje czytelnictwo i wspiera wydawców, fot. Przemek Szalecki www gdansk pl

Wygraj książkę w dzień jej święta 

Europejskie Centrum Solidarności obchody Dnia Książki rozpocznie dzień wcześniej. Instytucja zaprasza w piątek, 22 kwietnia do udziału w konkursie czytelniczym w mediach społecznościowych, w którym można wygrać zestawy nagród: w każdym znajdują się dwie książki i butelka. Pytania konkursowe zostaną ogłoszone na Facebooku ECS trzykrotnie w ciągu dnia: o godz. 12.00, 14.00 i 16.00. W puli aż sześć tytułów książkowych – cenione i szeroko komentowane nowości z dziedziny reportażu i literatury pięknej.  

Dzień później, 23 kwietnia warto śledzić facebookowy profil Gdańskiej Galerii Miejskiej. O godzinie 10.00 w ogłoszonym tam konkursie do wygrania będą bohaterki tego dnia, czyli książki.  

Oliwskie Święto Książki 

W sobotę w samo południe nad Oliwą uniesie się czytelniczy duch. Jak co roku, miłośnicy czytania, spotkają się przy ul. Opata J. Rybińskiego oraz w Oliwskim Ratuszu Kultury. Podczas wydarzenia organizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na upodobania, gust czy zasobność portfela.

W programie m.in. Happening RoKoWy - czyli czytanie dzieł polskich ROmantyków, Marii KOnopnickiej i Józefa WYbickiego, spotkania autorskie m.in. z Olgą Dębiską, autorką książki "Podróżować znaczy żyć" i Janem Danilukiem, który będzie podpisywał swoją książkę "Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939)". Nie zabraknie także błyskawicznego konkursu literackiego i bookcrossing, czyli wolnej wymiany książek. 

Podczas Oliwskiego Święta Książki zaplanowano też Kiermasz Wydawnictw Tutejszych. Blisko 20 oficyn wydawniczych będzie można odwiedzić na stoiskach wzdłuż ul. Opata J. Rybińskiego.

Oliwskie Święto Książki jest dofinansowane ze środków miasta. Więcej informacji na stronie organizatora.  

Ukraińska Poezja w przestrzeni miejskiej 

W tym roku, z powodu wojny w Ukrainie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku we współpracy z Forum Gdańsk obchody Dnia Książki poświęci wojennej poezji ukraińskiej. 

W sobotę, 23 kwietnia o godzinie 15.30, na placu przy wejściu do Centrum Handlowego Forum Gdańsk, odbędzie się głośne czytanie poezji „Wiersze dla Ukrainy”. Aktorzy Teatru Wybrzeże, Małgorzata Brajner i Robert Ciszewski, zaprezentują „poezję z okopów”. Towarzyszyć im będzie muzyka ukraińska w wykonaniu Zbigniewa Kosmalskiego, akompaniatora z Teatru Muzycznego w Gdyni.  

Przedstawione wiersze będą wyrazem krajobrazu wewnętrznych przeżyć współczesnych ukraińskich poetów, których obecna sytuacja zmusiła do walki za swoją ojczyznę. W przestrzeniach Forum Gdańsk usłyszeć będzie można twórczość m.in. Serhija Żadana, Iryny Wikyrczak, Łesyka Panasiuka, czy Hałyny Kruk. Wydarzenie jest wyrazem solidarności z narodem ukraińskim.  

W razie niesprzyjających warunków pogodowych, głośne czytanie odbędzie się na historycznym mostku, wewnątrz Forum Gdańsk. 

Książka w roli głównej – cykl spotkań w teatrze z literaturą i sportem  

Czy teatr, literatura i sport mają coś wspólnego? Teatr Miniatura postanowił sprawdzić i do czytania współczesnych polskich książek dla dzieci zaprosił znanych sportowców. Pierwsze spotkanie odbędzie się w niedzielę, 24 kwietnia o godz. 17.00, a jego gościem będzie Leszek Blanik, gimnastyk sportowy, mistrz świata i mistrz Europy, który przeczyta wraz z aktorem Wojciechem Stachurą i pedagog teatru Moniką Tomczyk fragmenty książki „Zawodowcy” Pawła Beręsewicza.  

Każde wydarzenie w cyklu to czytanie wybranej książki oraz spotkanie ze znanym sportowcem. Potem ci, którzy będą mieli ochotę na pogłębienie tematu książki i teatralną zabawę, będą mogli wziąć udział w rodzinnych warsztatach. Udział jest bezpłatny – należy tylko odebrać bezpłatną wejściówkę w siedzibie Teatru Miniatura, a chęć udziału w warsztatach zgłosić na adres mailowy bilety@teatrminiatura.pl. Spotkania będą tłumaczone na żywo na Polski Język Migowy. 

29 maja o 12.00, a na scenie pojawi się kapitan reprezentacji Polski w rugby Piotr Zeszutek. Więcej informacji o cyklu i jego kolejnych odsłonach można znaleźć na stronie Miejskiego Teatru Miniatura 

Literackie podcasty i warsztaty pisarskie w Instytucie Kultury Miejskiej 

Młodzi twórcy oraz miłośniczki i miłośnicy pisania mogą wziąć udział w warsztatach z Autonarracji - Opowiedz razem z nami kim jesteś, przygotowanych przez Fundację Fala Nowej Kultury w ramach projektu „Otwarty IKM”. To cykl bezpłatnych spotkań w terminach 25.04, 9.05, 16.05 oraz 23.05 w godz. 17.00-19.30 skierowany do osób w wieku 14-19 lat.   

Pod okiem prowadzącej Natalii Królak – dramaturżki oraz pedagożki teatru, uczestnicy będą pracować nad własnym tekstem - opowiadaniem, dramatem lub wierszem. Wspólnie w grupie będą analizować, komentować, uczyć się mądrej i pozbawionej przemocy krytyki. Najważniejszy podczas warsztatów będzie proces, integracja, wymiana doświadczeń, myśli i idei.  

Inspirując się poradami tak wybitnych pisarek, jak Margaret Atwood ("Opowieść podręcznej") czy Virginia Woolf ("Orlando"), bawiąc różnorodnymi formami, eksperymentując i badając swoje własne biografie jako temat twórczej pracy, powołane do życia zostaną opowieści, których uczestnicy, dzisiejsi młodzi ludzie, będą bohaterami. Na koniec, wszystkie teksty zostaną nagrane i udostępnione w sieci jako e-opowieści - po to, by cały Gdańsk mógł wysłuchać, jaką autonarrację tworzą nastolatkowie naszych czasów.   

Zapisy na portalu evenea

Dodatkowo, na profilu Spotify i Youtube instytucji pojawił się nowy cykl „O literaturze w IKM”. Można wysłuchać m.in. rozmowy z autorem powieści „Najdłuższe czasy” Wołodymyrem Rafiejenką oraz tłumaczem współczesnej literatury ukraińskiej Marcinem Gaczkowskim. Tematem rozmowy są rozważania o tym, jak opowiedzieć o wojnie i w jaki sposób ukraińscy pisarze radzą sobie z tym tematem.  

Biblioteka profesora Jerzego Limona w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 

Dzień Książki zbiega się także urodzinami Williama Shakespeare’a oraz imieninami Jerzego Limona, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Wtedy też w instytucji zostanie otwarta biblioteka prof. Jerzego Limona. Czytelnia będzie czynna od 26 kwietnia we wtorki, środy i czwartki w godz. 14.00-18.00. 

Księgozbiór profesora Jerzego Limona to zbiór liczący ok. 3200 woluminów o interdyscyplinarnym charakterze. Biblioteka humanistyczna w najpełniejszym rozumieniu tego słowa – reprezentuje bowiem renesansowa skłonność jej właściciela do łączenia wielu aspektów rzeczywistości, dialogu rozmaitych dziedzin nauki oraz korespondencji sztuk.   

GTS do czytelni zaprasza teatrologów, historyków i historyków sztuki, literaturoznawców, filozofów, studentów kierunków humanistycznych i artystycznych, ale także badaczy historii regionu oraz wszystkich tych, którzy chcieliby zapoznać się z bogatym i wszechstronnym dorobkiem profesora Jerzego Limona oraz jego literackim światem.  

Ze względu na unikatowość wielu egzemplarzy nie będzie możliwości wypożyczania książek, do dyspozycji odwiedzających osób pozostaje jednak komfortowo zaprojektowana czytelnia. 

Fundatorem Biblioteki prof. Jerzego Limona jest Amerykańskie Towarzystwo Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense i jego przewodniczący Charles Krause, księgozbiór profesora jest zaś darem jego żony, Justyny Marcinkiewicz-Limon. Biblioteka została zaprojektowana i wykonana przez gdańskiego artystę i projektanta wnętrz Tomasza Krupińskiego.  

GTS zaprasza też na wydarzenie z cyklu Bezradność Filozofa. W poniedziałek, 25 kwietnia o godz. 18.00 gośćmi Piotra Augustyniaka będą Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. Inspiracją do rozmowy będą fragmenty nowowydanej książki Jerzego Limona, „Szekspir. Siedem grzechów głównych”, w interpretacji Doroty Androsz. Podczas spotkania będzie można zakupić swój egzemplarz książki napisanej przez profesora.  

Więcej informacji o wydarzeniu.  

Gdański Fundusz Promocji Wydawnictw

Miasto wspiera także księgarzy i wydawców. W trybie ciągłym, aż do wyczerpania środków trwa nabór w Gdańkskim Funduszu Promocji Wydawnictw. Wnioski nalezy składać przez system Witkac. Komisja zbiera się w ciągu 30 dni od wpływu wniosku do Biura Prezydenta ds. Kultury. Rozpatrując wnioski komisja zwraca uwagę m.in. sposób nawiązania do Gdańska i jego wartości: solidarności, wolności, otwartości, a także na walory artystyczne, sposób przygotowania kampanii i zaangażowanie twórcy w kampanię. Środki przeznaczane są na kampanię promocyjną utworu.

Szczegóły dotyczące składania wniosków  zostały szczegółowo opisane w regulaminie.