PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk gospodarzem najbardziej prestiżowych zawodów breakingowych 1 na 1 na świecie

Po 17 globalnych finałach rozegranych w najbardziej ikonicznych miastach na całym świecie, 18. edycja Red Bull BC One World Final po raz pierwszy odbędzie się w Gdańsku. Międzynarodowe wydarzenie taneczne, w którym najlepsi b-boys i b-girls na świecie będą walczyć o tytuł mistrza, zaplanowano na 6 listopada 2021.

A
A
 
Red Bull BC One World Final Gdańsk[3]

W tym roku po raz pierwszy globalny finał najbardziej prestiżowych zawodów breakingowych na świecie – Red Bull BC One – odbędzie się w Polsce. Podczas serii wydarzeń, która obejmuje ponad 60 imprez kwalifikacyjnych w 30 krajach, najlepsi b-boye oraz b-girls zmierzą się w walce o miejsce na światowej scenie i awans do wielkiego finału. Impreza, będąca ukoronowaniem międzynarodowych eliminacji, odbędzie się w Gdańsku w 6 listopada 2021. Gdańsk jest oficjalnym partnerem wydarzenia. Nadbałtyckie miasto ugości wszystkich krajowych mistrzów, walczących o miejsce na liście startowej światowego finału, która obejmie szesnastu b-boyów i szesnaście b-girls.

- Światowe finały BC One w Polsce to dla mnie świetne pole do wymiany umiejętności, zaprezentowania polskiego stylu. Polska scena taneczna będzie mogła obcować z uczestnikami z całego świata i tym sposobem również się rozwijać. To wydarzenie na pewno skupi uwagę na lokalnej scenie tanecznej i pomoże wynieść kilka nowych osób na arenę międzynarodową – komentuje b-boy Thomaz, zwycięzca Red Bull BC One Cypher Poland 2016 i 2019.

Ostatnia edycja Red Bull BC One World Final, która odbyła się w 2020, została przeprowadzona w nieco zmienionym formacie – w finale udział wzięli jedynie zaproszeni zawodnicy. Tytuł mistrza zabrał do rodzinnej Japonii b-boy Shigekix, najmłodszy zwycięzca w historii zawodów, natomiast zwyciężczyni Red Bull BC One World Final 2019 w Mumbaju, b-girl Kastet z Rosji, wywalczyła swój drugi mistrzowski pas. Kastet została pierwszą zawodniczką w historii, która może pochwalić się dwoma tytułami Mistrzyni Świata Red Bull BC One z rzędu, dzięki czemu niedawno zasłużenie dołączyła do składu Red Bull BC One All Stars – jednej z najlepszych breakingowych ekip na świecie.

Oficjalnym partnerem wydarzenia jest Miasto Gdańsk.

KRAJOWE KWALIFIKACJE

Red Bull BC One World Final poprzedzony jest licznymi wydarzeniami eliminacyjnymi na całym świecie. W tym roku najlepsi b-boye i b-girls z Polski mieli aż trzy szanse, aby zmierzyć się ze sobą w tanecznych pojedynkach.

Podczas imprez kwalifikacyjnych: Red Bull BC One City Cypher w Gdańsku (8 maja) oraz w Warszawie (15 maja) wyłonionch zostało po czterech najlepszych b-boyów i dwie najlepsze b-girls. Otrzymali oni dzikie karty i zostali zaproszeni do finałowej 16stki na Red Bull BC One Cypher Poland w Krakowie (3 lipca).

Zwycięzcy Red Bull BC One Cypher Poland w kategoriach b-boys i b-girls – Zawisza i Mery Berry - zaprezentują się na Red Bull BC One World Final w Gdańsku. O tym, czy ostatecznie zmierzą się w finałowych pojedynkach, zadecyduje międzynarodowy „Last Chance Cypher”, poprzedzający główne wydarzenie.

Szczegółowe informacje nt. wydarzeń Red Bull BC One będą stopniowo ujawniane na stronie: www.redbull.pl/bcone.

O RED BULL BC ONE

Red Bull BC One to największe i najbardziej prestiżowe zawody breakingowe w formacie jeden na jednego na świecie. Każdego roku tysiące tancerzy rywalizuje o możliwość wystąpienia w globalnym finale.

Od 2004 roku odbyło się już 17 światowych finałów w największych i najbardziej ikonicznych miastach na całym świecie. Rywalizacja w ramach Red Bull BC One obejmuje ponad 60 imprez i aktywacji przeprowadzanych na ponad 30 rynkach. Dla krajów bez tego typu wydarzeń przygotowano zawody w formacie online – Red Bull BC One E-Battle, dzięki którym każda osoba podłączona do Internetu, w dowolnym miejscu na świecie, ma szansę zostać kolejnym krajowym mistrzem.

Kontakt dla mediów:

Zuzanna Rafalont
Red Bull Communications Specialist
zuzanna.rafalont@redbull.com
+48 661 955 008

Marta Formella (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy