Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańscy artyści plastycy z nagrodami prezydenta

Przyznano jubileuszowe nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Za długoletnią pracę artystyczną nagrodzono siedmiu członków Związku Polskich Artystów Plastyków. Wśród laureatów znalazł się Alojzy Michalak, medalier i grafik, który obchodził 70. rocznicę pracy twórczej.

A
A

Nagrodą zostali uhonorowani gdańscy artyści zajmujący się od lat m.in. malarstwem, rzeźbą, grafiką, kaligrafią czy medalierstwem. Laureaci to cenieni twórcy, których dzieła znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach na całym świecie. 5 października, w siedzibie ZPAP przy ul. Mariackiej, nagrody w imieniu prezydent Gdańska wręczył Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska.

Nagrody otrzymali:

  • Alojzy Michalak z okazji jubileuszu 70-lecia pracy twórczej
  • Janusz Tartyłło z okazji 65-lecia pracy twórczej i 90. urodzin
  • Ewa Beyer-Formela z okazji 60-lecia pracy artystycznej 85. urodzin
  • Ryszard Kowalewski z okazji 50-lecia pracy twórczej.
  • Piotr Kowalski z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej i 70. urodzin
  • Alojzy Osada z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej
  • Dorota Białczak z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej

Jubileusz 70 lat pracy twórczej świętował Alojzy Andrzej Michalak autor wielu medali upamiętniających ważne osobistości ze świata kultury, nauki, a także wydarzenia krajowe i instytucjonalne. W jego dorobku znajdują się projekty grafiki użytkowej, projekty ekspozycji międzynarodowych targów, projekty wnętrz użytkowych czy tematyczne ekspozycje przestrzenne. Autorskie opracowania Alojzego Michalaka, szczególnie te graficzne i medalierskie łączą w sobie artystyczną energię i siłę tradycji. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą w muzeach m.in. w Watykanie, Nowym Jorku, Gdyni i Poznaniu.

90. urodziny i 65-lecie pracy artystycznej obchodził urodzony w Grodnie Janusz Taryłło. Scenograf, reżyser, aktor związany z wieloma teatrami w całej Polsce, solista operowy, scenarzysta teatralny, malarz, grafik, artysta plastyk. Ogrom aktywności twórczej koncentruje na działaniach teatralnych, szczególnie scenografii. Był reżyserem oraz autorem scenografii do 5 przedstawień w Polskim Teatrze w Wilnie. Jest autorem znakomitych plakatów do sztuk teatralnych. Zrealizował scenografię do ponad 250 spektakli w teatrach stacjonarnych oraz w teatrach offowych, a także w Teatrze TV m.in.: „Śmierć gubernatora”, „Św. Joanna”, „Pokojówki”, „Orfeusz i Eurydyka”.

Rzeźbiarka, Ewa Beyer-Formela już od ponad 60 lat pracuje w drewnie, granicie i marmurze, tworząc z tych materiałów klasyczne, plenerowe realizacje rzeźbiarskie. Artystka brała udział w kilkuset wystawach krajowych i zagranicznych. Jej rzeźby są oszczędne w wyrazie; jeśli pojawia się w nich figuracja, to jedynie jako dopełnienie abstrakcyjnej formy, od której zwykle wychodzi. Ta zaś uwarunkowana jest kształtem, ciężarem i haptycznością materiału, w którym pracuje. W ten sposób wyraża się jej ogromny szacunek do natury i naturalnych form.

Ryszard Kowalewski to wielokrotnie nagradzany malarz, a z zamiłowania doceniany alpinista. Pasja górska ma dominujące odzwierciedlenie w jego twórczości, maluje góry i portrety ludzi gór. Swoje prace eksponuje przede wszystkim na wystawach indywidualnych, ale bierze też udział w prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą. W 2014 roku został wybrany prezesem Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego. Prace Ryszarda Kowalewskiego można spotkać zarówno w zbiorach prywatnych, muzeach i galeriach w Polsce i na świecie.

Piotr Kowalski doceniony za 50-lecie pracy twórczej, obecnie szczególny nacisk kładzie na doskonalenie warsztatu z kaligrafii. W swojej karierze twórczej zajmował się liternictwem i typografią, projektowaniem znaków graficznych, firmowych i okolicznościowych. Zajmował się również projektowaniem systemów identyfikacji wizualnej, ilustracją, plakatem, fotografią, grafiką komputerową. Jest twórcą wielu znaków towarowych, dyplomów honoris causa dla wybitnych osobistości i dyplomów nagrody Lecha Wałęsy. Autor i uczestnik licznych wystaw, m.in. "Magia kaligrafii" na zamku w Krokowej.

Alojzy Osada, który świętował tego dnia jubileusz 50-lecia pracy twórczej jest absolwentem zabytkoznawstwa i konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1971-1977 pracował w pracowniach Konserwacji Zabytków w Gdańsku, uczestnicząc między innymi w konserwacji zamku w Lidzbarku Warmińskim, gdańskich i żuławskich kościołów, a także katedry w Trewirze i pałacu Bruhl na terenie Niemiec. Od końca lat 70-tych wieku łączył pracę konserwatorską z artystyczną, która dominować zaczęła po 1980 r. Twórczość Alojzego Osady nawiązuje do klasycznej tradycji malarstwa pejzażowego, wywodzącej się z nurtu impresjonizmu. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Muzeum Miasta Gdyni oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i poza jej granicami.

Dorota Białczak rzeźbiarka świętująca 25-lecie pracy twórczej przez wiele lat współpracowała z zespołami konserwatorskimi w Gdańsku i Elblągu, realizowała rzeźbiarskie projekty dla kościołów w tym Archikatedry w Oliwie oraz klientów indywidualnych. Od 2008 roku mieszka na Wyspie Sobieszewskiej i w Pracowni Sztuk Pięknych TOTO prowadzi warsztaty ceramiki, udziela lekcji rysunku i malarstwa.

Członkowie ZPAP, laureaci nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, fot. G. Mehring
Członkowie ZPAP, laureaci nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, fot. G. Mehring
Marta Formella (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy