PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańscy artyści plastycy z nagrodami prezydenta

Gdańscy artyści plastycy z nagrodami prezydenta
Przyznano jubileuszowe nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Za długoletnią pracę artystyczną nagrodzono siedmiu członków Związku Polskich Artystów Plastyków. Wśród laureatów znalazł się Alojzy Michalak, medalier i grafik, który obchodził 70. rocznicę pracy twórczej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Nagrodą zostali uhonorowani gdańscy artyści zajmujący się od lat m.in. malarstwem, rzeźbą, grafiką, kaligrafią czy medalierstwem. Laureaci to cenieni twórcy, których dzieła znajdują się w zbiorach prywatnych i muzeach na całym świecie. 5 października, w siedzibie ZPAP przy ul. Mariackiej, nagrody w imieniu prezydent Gdańska wręczył Andrzej Stelmasiewicz, przewodniczący komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Gdańska.

Nagrody otrzymali:

  • Alojzy Michalak z okazji jubileuszu 70-lecia pracy twórczej
  • Janusz Tartyłło z okazji 65-lecia pracy twórczej i 90. urodzin
  • Ewa Beyer-Formela z okazji 60-lecia pracy artystycznej 85. urodzin
  • Ryszard Kowalewski z okazji 50-lecia pracy twórczej.
  • Piotr Kowalski z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej i 70. urodzin
  • Alojzy Osada z okazji jubileuszu 50-lecia pracy twórczej
  • Dorota Białczak z okazji jubileuszu 25-lecia pracy artystycznej

Jubileusz 70 lat pracy twórczej świętował Alojzy Andrzej Michalak autor wielu medali upamiętniających ważne osobistości ze świata kultury, nauki, a także wydarzenia krajowe i instytucjonalne. W jego dorobku znajdują się projekty grafiki użytkowej, projekty ekspozycji międzynarodowych targów, projekty wnętrz użytkowych czy tematyczne ekspozycje przestrzenne. Autorskie opracowania Alojzego Michalaka, szczególnie te graficzne i medalierskie łączą w sobie artystyczną energię i siłę tradycji. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą w muzeach m.in. w Watykanie, Nowym Jorku, Gdyni i Poznaniu.

90. urodziny i 65-lecie pracy artystycznej obchodził urodzony w Grodnie Janusz Taryłło. Scenograf, reżyser, aktor związany z wieloma teatrami w całej Polsce, solista operowy, scenarzysta teatralny, malarz, grafik, artysta plastyk. Ogrom aktywności twórczej koncentruje na działaniach teatralnych, szczególnie scenografii. Był reżyserem oraz autorem scenografii do 5 przedstawień w Polskim Teatrze w Wilnie. Jest autorem znakomitych plakatów do sztuk teatralnych. Zrealizował scenografię do ponad 250 spektakli w teatrach stacjonarnych oraz w teatrach offowych, a także w Teatrze TV m.in.: „Śmierć gubernatora”, „Św. Joanna”, „Pokojówki”, „Orfeusz i Eurydyka”.

Rzeźbiarka, Ewa Beyer-Formela już od ponad 60 lat pracuje w drewnie, granicie i marmurze, tworząc z tych materiałów klasyczne, plenerowe realizacje rzeźbiarskie. Artystka brała udział w kilkuset wystawach krajowych i zagranicznych. Jej rzeźby są oszczędne w wyrazie; jeśli pojawia się w nich figuracja, to jedynie jako dopełnienie abstrakcyjnej formy, od której zwykle wychodzi. Ta zaś uwarunkowana jest kształtem, ciężarem i haptycznością materiału, w którym pracuje. W ten sposób wyraża się jej ogromny szacunek do natury i naturalnych form.

Ryszard Kowalewski to wielokrotnie nagradzany malarz, a z zamiłowania doceniany alpinista. Pasja górska ma dominujące odzwierciedlenie w jego twórczości, maluje góry i portrety ludzi gór. Swoje prace eksponuje przede wszystkim na wystawach indywidualnych, ale bierze też udział w prezentacjach zbiorowych w kraju i za granicą. W 2014 roku został wybrany prezesem Okręgu Gdańskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Gdańskiego. Prace Ryszarda Kowalewskiego można spotkać zarówno w zbiorach prywatnych, muzeach i galeriach w Polsce i na świecie.

Piotr Kowalski doceniony za 50-lecie pracy twórczej, obecnie szczególny nacisk kładzie na doskonalenie warsztatu z kaligrafii. W swojej karierze twórczej zajmował się liternictwem i typografią, projektowaniem znaków graficznych, firmowych i okolicznościowych. Zajmował się również projektowaniem systemów identyfikacji wizualnej, ilustracją, plakatem, fotografią, grafiką komputerową. Jest twórcą wielu znaków towarowych, dyplomów honoris causa dla wybitnych osobistości i dyplomów nagrody Lecha Wałęsy. Autor i uczestnik licznych wystaw, m.in. "Magia kaligrafii" na zamku w Krokowej.

Alojzy Osada, który świętował tego dnia jubileusz 50-lecia pracy twórczej jest absolwentem zabytkoznawstwa i konserwatorstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1971-1977 pracował w pracowniach Konserwacji Zabytków w Gdańsku, uczestnicząc między innymi w konserwacji zamku w Lidzbarku Warmińskim, gdańskich i żuławskich kościołów, a także katedry w Trewirze i pałacu Bruhl na terenie Niemiec. Od końca lat 70-tych wieku łączył pracę konserwatorską z artystyczną, która dominować zaczęła po 1980 r. Twórczość Alojzego Osady nawiązuje do klasycznej tradycji malarstwa pejzażowego, wywodzącej się z nurtu impresjonizmu. Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Muzeum Miasta Gdyni oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i poza jej granicami.

Dorota Białczak rzeźbiarka świętująca 25-lecie pracy twórczej przez wiele lat współpracowała z zespołami konserwatorskimi w Gdańsku i Elblągu, realizowała rzeźbiarskie projekty dla kościołów w tym Archikatedry w Oliwie oraz klientów indywidualnych. Od 2008 roku mieszka na Wyspie Sobieszewskiej i w Pracowni Sztuk Pięknych TOTO prowadzi warsztaty ceramiki, udziela lekcji rysunku i malarstwa.

Członkowie ZPAP, laureaci nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, fot. G. Mehring
Członkowie ZPAP, laureaci nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, fot. G. Mehring