PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Festiwal Szekspirowski członkiem stowarzyszenia EFA

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku został oficjalnym członkiem European Festivals Association – Stowarzyszenia Festiwali Europejskich, działającego przy Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Przyjęcie gdańskiego festiwalu do prestiżowego grona najważniejszych europejskich festiwali nastąpiło 24 listopada 2021 roku, podczas Arts Festivals Summit w Galway (Irlandia) - Europejskiej Stolicy Kultury 2020. W wydarzeniu udział wzięły Agata Grenda, dyrektorka Festiwalu Szekspirowskiego oraz Joanna Śnieżko-Misterek, koordynatorka festiwalu.

A
A

Od 2015 roku European Festivals Association przyznaje EFFE Award - Europe for Festivals, Festivals for Europe. Gdański Festiwal Szekspirowski otrzymał ją w 2017. Wraz z Festiwalem Malta są jedynymi polskimi festiwalami mogącymi poszczycić się tą nagrodą.

EFFE Award przyznawana jest za wyjątkowe zaangażowanie festiwali w rozwój kultury oraz społeczności, wyznaczanie trendów i twórcze poszukiwania. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku został doceniony przez stowarzyszenie EFA za rozwijanie współpracy kulturalnej w Europie i na świecie,  niezwykle wartościową działalność edukacyjną, a także inicjatywę utworzenia Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich (ESFN), której siedziba znajduje się w Gdańsku. Od 2021 roku, jako pełnoprawny członek, będzie współtworzył tę najstarszą i jedną z największych organizacji festiwali na świecie.

- Bardzo się cieszę, że Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, który jest rozpoznawalną marką w Polsce i Europie, dołączył do tak prężnie działającej organizacji, jaką jest Stowarzyszenie Festiwali Europejskich. – mówi Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Festiwalu Szekspirowskiego. - To zarazem wyróżnienie, jak i wyzwanie dla naszego Festiwalu. Dzięki członkostwu w EFA będziemy mogli – na jeszcze większą, niż dotąd, skalę - rozwijać współpracę z innymi festiwalami w Europie, aplikować wspólnie o granty, wspierać wymianę artystyczną między krajami oraz promować Polskę i Gdańsk na arenie międzynarodowej. To ważny krok dla rozwoju Festiwalu Szekspirowskiego – dodaje Agata Grenda.

Agata Grenda dyrektorka GTS podczas Szczytu Festiwali w Galway, mat. pras.
Agata Grenda dyrektorka GTS podczas Szczytu Festiwali w Galway. 

Na zaproszenie stowarzyszenia EFA Agata Grenda dołączyła również do EFA’s 70-Years-On Thinking Group - grona 20 liderów festiwali pracującego wspólnie nad programem i najważniejszymi zagadnieniami, z którymi powinno zmierzyć się EFA podczas obchodów swojego 70-lecia, planowego na 2-5 maja 2023 r. w stolicy Armenii, Erewaniu. Polskę reprezentuje w tej grupie również Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu Boska Komedia z Krakowa.

EFA - European Festivals Association                                                                                                                            

EFA - European Festivals Association (Stowarzyszenie Festiwali Europejskich) – to międzynarodowa platforma, zrzeszająca największe festiwale, wyróżniające się nie tylko najwyższym poziomem artystycznym, ale także promujące współpracę na szczeblu lokalnym i międzynarodowym, w szczególności prezentujące kulturowe bogactwo Europy. Od kilku lat Stowarzyszenie przyznaje odznaczenia i nagrody EFFE – Label i Award, wspierane przez Komisję Europejską i Parlament UE.

EFA wspiera współpracę artystyczną między festiwalami, oferuje też programy dla nowych menedżerów festiwali oraz artystów. Prowadzone przez stowarzyszenie portale internetowe: efa-aef.eu oraz festivalfinder.eu są międzynarodowymi hubami, dedykowanymi odbiorcom i organizatorom festiwali europejskich, aktywnie promującymi rozwój turystyki kulturowej i rozwój festiwali artystycznych oraz ich publiczności.

Stowarzyszenie EFA powstało w 1952 roku i reprezentuje obecnie ponad 100 festiwali - muzycznych, tanecznych, teatralnych i multidyscyplinarnych – wraz z narodowymi festiwalami i organizacjami kulturalnymi z blisko 40, głównie europejskich, krajów. Oficjalna siedziba EFA znajduje się w Gandawie, w Belgii. Stowarzyszeniem zarządza Zgromadzenie Ogólne, które spotyka się raz w roku – tym razem jest to Galway w Irlandii – Europejska Stolica Kultury 2020. Obecnym prezydentem jest Jan Briers  – dyrektor Flanders Festival w Gandawie. Wiceprezesami są Paul Dujardin – dyrektor generalny Centrum Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli i Herman Schnitzer – dyrektor Festiwalu Południowego Tyrolu merano.meran.

EFA Arts Festivals Summit

EFA Arts Festivals Summit odbywał się w dniach 22 – 24 listopada 2021 roku w Galway w Irlandii. Wzięli w nim udział organizatorzy festiwali w dziedzinie muzyki, teatru, sztuk wizualnych, absolwenci Akademii Festiwalowej (www.thefestivalacademy.eu), EFFE Hubs (krajowe i regionalne punkty kontaktowe EFFE zlokalizowane w 31 krajach), Członkowie Honorowi EFA oraz przedstawiciele miast z ponad 30 krajów. Szczyt EFA odbywa się co roku, w innym kraju, a jego celem jest, bezcenne w obszarze kultury, w szczególności festiwali, nawiązywanie artystycznych i biznesowych relacji oraz rozmowy o rozwoju i wspólnej promocji wydarzeń, a także o nowych relacjach w nowych czasach.

W ciągu 3 dni szczytu w Galway odbyły się prezentacje festiwali, dyskusje z politykami i przedstawicielami biznesu, menadżerami artystów, dyrektorami największych instytucji artystycznych w Europie oraz przedstawicielami Unii Europejskiej.

Arts Festivals Summit 2021 jest współorganizowany przez Stowarzyszenie Irlandzkich Festiwali i Wydarzeń (Association of Irish Festivals and Events - AOIFE), we współpracy z GMIT – Galway-Mayo Institute of Technology, the Nun's Island Theatre, miastem Galway, hrabstwem Galway, Culture Ireland, irlandzkim Departamentem Kultury, Dziedzictwa i Gaeltacht oraz Europejską Stolicą Kultury Galway 2020.

Więcej: o Arts Festivals Summit 2021

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Organizowany nieprzerwanie od 1997 roku Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest jednym z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie, jedynym tego typu w Polsce i szeroko rozpoznawalnym w świecie. Jego historia sięga 1993 roku, kiedy Fundacja Theatrum Gedanense zorganizowała pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, przekształcone w Festiwal, z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska.

Obecnie Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku, latem. Organizowany jest wspólnie przez Fundację oraz Gdański Teatr Szekspirowski i ma na swoim koncie ponad 800 wydarzeń zaprezentowanych przez 225 różnych zespołów teatralnych z ponad 40 krajów – m.in. realizacje takich twórców, jak: Peter Brook, Luk Perceval, Lew Dodin, Eimuntas Nekrosius, Oskaras Korsunovas, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych. Łącznie, podczas dotychczasowych edycji, swoje produkcje pokazało ponad 250 reżyserów z całego świata. Jest on międzynarodową platformą wymiany i dyskusji środowisk, skupionych wokół teatru. Spotkaniem twórców, publiczności, teatrologów i krytyków z całego świata.  

Więcej: na festiwalszekspirowski.pl

Magdalena Hajdysz (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Gdański Teatr Szekspirowski