PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Festiwal ORGANy PLUS+ 2023: JESIEŃ

Festiwal ORGANy PLUS+ 2023: JESIEŃ
Dziesięć koncertów, niezliczone premiery oraz gorące emocje, to plan na tegoroczną edycję festiwalu ORGANy PLUS+. Wydarzenia odbędą się w dniach 28 września – 7 października w kościołach Świętej Trójcy, św. Jana Bosko i Bożego Ciała oraz w Centrum Świętego Jana, Pałacu Opatów i Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Szczegóły można znaleźć na stronie www.organyplus.com. Bilety dostępne są na platformie e-bilet oraz na godzinę przed koncertem.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
aaaa

Po dłuższej przerwie festiwal ORGANy PLUS+ powraca ze zdwojoną siłą i przechodzi na nowy poziom. W tym roku zaplanowano także wielkie świętowanie jubileuszy. Organizatorzy od lat przypominają, że muzyka organowa, i ta z organami związana, ma wiele twarzy, nie tylko tych historycznych, ale również nowych, całkiem współczesnych, a pomagają w tym niebanalni artyści oraz gdańskie instrumenty, których walory brzmieniowe nie raz już zaskoczyły i oczarowały.

- Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła św. Trójcy, św. Jana oraz neogotyckiego kościoła św. Jana Bosko, zrekonstruowane wnętrza Pałacu Opatów, nowoczesny, lecz nawiązujący do historii Gdański Teatr Szekspirowski oraz kościół pw. Bożego Ciała, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka niesłyszana nigdzie indziej w Polsce sprawią, że będzie można poczuć się jak uczestnik wydarzeń muzycznych sprzed wieków oraz stać się świadkiem zupełnie nowych zdarzeń muzycznych - mówi prof. dr hab. Andrzej Szadejko, dyrektor artystyczny festiwalu ORGANy PLUS+.

Koncerty rozpoczną się w czwartek, 28 września o godz. 19.30. We franciszkańskim kościele Świętej Trójcy Marcin Szelest i jego zespół wokalno-instrumentalny Vasa Consort zainauguruje festiwal koncertem + Pacelli. Artyści zaprezentują dzieła, które rozbrzmiewały na dworze polskiego króla – Zygmunta III Wazy. Muzykę, którą specjalnie dla niego prezentowali muzycy sprowadzani z Polski i całej Europy, podczas festiwalu zaprezentują artyści z Krakowa.

W piątek, 29 września o godz. 19.30 w Centrum św. Jana w Gdańsku zabrzmią dzieła londyńczyka Thomasa Augustina Arne – twórcy hymnu angielskiego, wybitnego autora oper, oratoriów, koncertów, sonat. Instrumentaliści zespołu Goldberg Baroque Ensemble oraz solista i dyrygent Andrzej Szadejko przekonają słuchaczy,  że organy Friedricha Johanna Rohde z 1761 roku mogą współtworzyć z orkiestrą jeden organizm promieniujący energią skrzącą się od błyskotliwych pasaży i wpadających w ucho melodii.

Trzeciego dnia, w sobotę, 30 września o godz. 19.00, festiwal przeniesie się do nowego wnętrza. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim premierowo wystąpi młody łódzki zespół Altberg Ensemble pod kierunkiem znawcy muzyki klawiszowej i zespołowej siedemnastego i osiemnastego wieku – Jörg-Andreasa Böttichera, profesora słynnej szwajcarskiej Schola Cantorum Basiliensis.. W programie utwory Johanna Sebastiana Bacha i Georga Philippa Telemanna zawierające „polskie klimaty”.

W niedzielę, 1 października o godz. 19.00, w rokokowej sali muzycznej Pałacu Opatów w Oliwie podczas koncertu + Händel będzie można wysłuchać arii i sonat Georga Händla w wykonaniu sopranistki– Ingridy Gapovej oraz towarzyszących jej kameralistów, skrzypka – Radosława Kamieniarza, wiolonczelisty – Bartosza Kokochy, oraz grającej na instrumentach klawiszowych – Aleksandry Rupocińskiej.

W poniedziałek, 2 października o godz. 19.30 wydarzenia wracają do franciszkańskiego kościoła Świętej Trójcy. Ta będzie można wysłuchać „gdańskiego” koncertu poświęconego dwóm wyjątkowym synom tego miasta. Kompozycje Ewaldta Hintza i Heinricha Döbla wykona Jörg-Andreas Bötticher, który zasiądzie tym razem przy wielkich organach Mertena Friese z 1618 roku i alternatywnie przy włoskim klawesynie. Na tych instrumentach towarzyszyć będzie Katarzynie Olszewskiej – utalentowanej młodej polskiej skrzypaczce.

We wtorek, 3 października o godz. 19:30 w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała na gdańskiej Morenie Chór „441 Hz” pod kierunkiem Anny Wilczewskiej wykona dwie msze gdańskiego kompozytora Jana Jancy, który obchodzi w tym roku 90. urodziny, a towarzyszyć polskim śpiewakom będzie wybitny organista katedry w Kassel, laureat nagrody OPUS KLASSIK – Eckhard Manz.

W kościele Świętej Trójcy muzyka zagości ponownie w środę 4 października o godz. 20.00. W specjalnym koncercie jubileuszowym wystąpią Goldberg Baroque Ensemble pod kierunkiem Andrzeja Szadejki oraz Gabriela Kleban – sopran, Piotr Olech – alt, Sebastian Mach – tenor, i światowej sławy szwajcarski bas – Stephan MacLeod. W programie same premiery.

Holenderski organista Leon Berben w czwartek 5 października o godz. 19.30  zagra także w kościele Świętej Trójcy i przedstawi dzieła angielskiego mistrza – Wiliama Byrda, ojca muzyki klawiszowej, którego 400. rocznica śmierci przypada w tym roku. W koncercie pod nazwą + Byrd towarzyszyć mu będzie młoda holenderska cynkistka – Anne Schall.

+ Reger, przedostatni koncert festiwalu, to zarazem ostatni koncert „jubileuszowy”, który odbędzie się w piątek 6 października o godz. 19.30 w kościele salezjańskim pw. św. Jana Bosko na gdańskiej Oruni. Jeden z najlepszych obecnie żyjących interpretatorów muzyki Maxa Regera – prof. Ludgera Lohmanna, zaprezentuje twist, komponując program regerowski wokół kompozycji nieznanego, ale nie mniej wybitnego niemieckiego kompozytora o żydowskich korzeniach, młodszego od Regera o jedno pokolenie – Güntera Raphaela.

Kodą festiwalową będzie kolejny z serii koncert + Bach in Gdańsk w wykonaniu prof. Andrzeja Szadejki, który konsekwentnie przedstawia jak rodził się geniusz Jana Sebastiana. Towarzyszyć mu będzie młoda gdańska śpiewaczka – Gabriela Kleban. Zakończenie festiwalu, odbędzie się w kościele Świętej Trójcy, a ostatnie brzmienia będzie można usłyszeć w sobotę 7 października o godz. 19.00.

Szczegóły i program można znaleźć na stronie Organy Plus.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Gminy Miasta Gdańska, Samorządu Województwa Pomorskiego, Ambasady Szwajcarii w Polsce oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Festiwal ORGANy PLUS+ jest członkiem REMA oraz European Festival Associacion EFFE.

Współorganizatorzy: Klasztor Franciszkanów w Gdańsku, parafia św. Jana Bosko na Oruni, Trinitas Artis, AMRS Production, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Gdański Teatr Szekspirowski, Pałac Opatów, Centrum św. Jana, kościół pw. Bożego Ciała

Partnerzy: Hampton by Hilton, Weldone, Trefl, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Drukomania.pl, Ruch Muzyczny, Grafito

Bilety w cenie od 20 do 99 zł do nabycia na platformie e-bilet oraz na godzinę przed koncertem (płatność gotówką).

Informacja na podstawie komunikatu prasowego organizatora.