Festiwal Ireny Jarockiej po raz drugi w Gdańsku
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Festiwal Ireny Jarockiej po raz drugi w Gdańsku

Festiwal Ireny Jarockiej po raz drugi w Gdańsku
Konkurs wokalny, koncert zespołu Wanda i Banda, wystawa fotografii Justyny Steczkowskiej i pokaz filmowy to atrakcje zbliżającego się II Festiwalu Ireny Jarockiej. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 6 sierpnia w Teatrze Leśnym przy ul. Jaśkowa Dolina 45. Bilety w dostępne są na portalu bilety24.pl.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Festiwal Ireny Jarockiej
Festiwal Ireny Jarockiej
grafika promująca wydarzenie

Festiwal Ireny Jarockiej ma na celu podtrzymanie pamięci o tej wybitnej wokalistce i aktorce. Ważnym założeniem Festiwalu jest także promowanie młodych wokalistów debiutujących w branży muzycznej. Udział w konkursie wokalnym ma być szansą na zaprezentowanie talentu szerszej publiczności, a ufundowane nagrody wesprą laureatów na początku kariery.

Do drugiej edycji konkursu wpłynęło 50 zgłoszeń. Wybrano troje artystów, którzy powalczą o główną nagrodę na scenie Teatru Leśnego w Gdańsku.

Tegoroczni laureaci to:

  • Katarzyna Jurasz z Sosnowca
  • Paulina Raczkowska z Gdańska
  • Jan Piwowarczyk z Krakowa

Laureaci zostaną ocenieni przez jury w składzie:

  • Krystyna Stańko
  • Joanna Kraińska
  • Krzysztof Jaryczewski

Tego dnia na scenie wystąpi także Julia Lejman zwyciężczyni pierwszej edycji Festiwalu.

Nagroda Ireny Jarockiej za popularyzację muzyki

Tradycją i celem Festiwalu jest również honorowanie wybitnych polskich wokalistek Nagrodą Ireny Jarockiej. Tegoroczna nagroda specjalna – Karminowy Motyl powędruje w ręce piosenkarki Wandy Kwietniewskiej.

Wanda Kwietniewska znana jest z występów w grupach Lombard, Vist, Wanda i Banda. Artystka jest aktywna zawodowo od 1979 roku i ma na swoim koncie wiele przebojów, które zaśpiewa w czasie II edycji Festiwalu. Wystąpi na nim wraz z zespołem Wanda i Banda! Tego wieczoru uczestnicy wydarzenia będą bawić się nie tylko przy największych przebojach Ireny Jarockiej, ale również przy takich hitach jak „Nie będę Julią”, „Śmierć w Dyskotece” czy „Hi-Fi Superstar”!

Wydarzenia towarzyszące

Uczestnicy Festiwalu będą mogli obejrzeć wyjątkową wystawę, która jest efektem spotkania dwóch wybitnych. Irena Jarocka do zdjęć pozowała Justynie Steczkowskiej.  Festiwal zakończy kino letnie i prezentacja Filmu Motylem Jestem – czyli romans 40-sto latka z udziałem Ireny Jarockiej.

Przygotowane będzie także stoisko z wydawnictwami związanymi z Ireną Jarocką. Swoje 3 książki poświęcone piosenkarce będzie prezentować i podpisywać znana publicystka, biografistka, autorka biografii wielu gwiazd - Mariola Pryzwan.

Bilety w przedsprzedaży do nabycia w cenie 30 zł w portalu bilety24.pl. W dniu koncertu 40 zł., dzieci do lat 7 bezpłatnie.

Gdańska historia Ireny Jarockiej

Irena Jarocka w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem. W latach 1947–1968 mieszkała wraz z rodzicami w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy ul. Słonecznej. W Oliwie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego i aktualnie na terenie szkoły znajduje się ławeczka jej imienia. Również w Oliwie, w pobliżu miejsca, gdzie mieszkała i wychowywała się powstał skwer im. Ireny Jarockiej. Już wkrótce na jego terenie zostanie odsłonięty pomnik artystki.

Organizatorami wydarzenia są: Miasto Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury, GAK Winda, Fundacja Ireny Jarockiej i Stowarzyszenie Cygnus.