PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Energooszczędni i Ekologiczni w Hawelianum

Energooszczędni i Ekologiczni w Hawelianum
Rozpoczęto na realizację nowego oświetlenia parku i obiektów zabytkowych w Centrum Hewelianum
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Do licznych zmian na Górze Gradowej mieszkańcy Trójmiasta zdążyli się już przyzwyczaić. Wystarczy wizyta po miesiącu a zmiany widoczne są nawet dla stałych bywalców Centrum Hewelianum. Rewaloryzacja kolejnych obiektów fortecznych i liczne zmiany w przestrzeni rozległego 20-hektarowego parku pofortecznego to inwestycje trwające na terenie Centrum Hewelianum nieustannie od kilku lat.
Nowe oświetlenie parku i zabytkowych obiektów - to kolejny etap spektakularnej metamorfozy przestrzeni parkowej Centrum Hewelianum, który zrealizowany zostanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

W dniu 10 października 2017 r. została podpisana umowa na wykonanie robót budowlanych związanych z modernizacją oświetlenia zewnętrznego na terenie Centrum Hewelianum, a tym samym rozpoczęła się realizacja kolejnego projektu stanowiącego element kompleksowych działań proekologicznych Centrum Hewelianum.
W ramach projektu wymienionych lub zmodernizowanych zostanie ok. 200 punktów świetlnych znajdujących się na głównych ciągach pieszych tj.: Sucha Fosa, otoczenie Redity Napoleońskiej, Bastion Jerozolimski oraz ponad 60 lamp podświetlających zabytkowe budynki Centrum Hewelianum. Specjalne oświetlenie zyska także Krzyż Milenijny i jego otoczenie. Istotnym elementem projektu jest również wdrożenie kompleksowego Systemu Zarządzania Energią, który będzie optymalizował pracę oświetlenia, dostarczał dane o zużyciu i parametrach energii oraz ewentualnych awariach oświetlenia.

Jednym z bardziej widowiskowych rezultatów tego projektu będzie zmiana iluminacji Pomnika Millenijnego, który jest bez wątpienia najbardziej znanym punktem widokowym na turystycznej mapie Gdańska. Nowa iluminacja Pomnika Milenijnego będzie prezentowana w neutralnym jasnym kolorze, ale także okazjonalnie w biało-czerwonych barwach. Liczymy, że po modernizacji punkt widokowy pod Pomnikiem będzie miejscem jeszcze chętniej odwiedzanym przez mieszkańców i turystów - opowiada Monika Lisowska, p.o. Dyrektora Centrum Hewelianum.

Cieszy nas również modernizacja oświetlenia w przestrzeni parku, ponieważ dzięki temu park Centrum Hewelianum stanie się bardziej nastrojowym oraz bezpieczniejszym miejscem na wieczorne spacery gdańszczan.

Nowe LED-owe oświetlenie to przede wszystkim ekologia i oszczędność. Dzięki modernizacji i wymianie oświetlenia zmniejszą się koszty zużywanej energii elektrycznej, a co za tym idzie redukcja emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń do atmosfery - stwierdza Monika Lisowska.

Dotacja w wysokości blisko 792 tysięcy złotych przeznaczona na modernizację oświetlenia terenu Centrum Hewelianum oraz instalację systemu zarządzania energią pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Planowany czas zakończenia inwestycji to I połowa 2018 roku.

Joanna BieganowskaCentrum Hewelianum