Drugie życie bratków
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Drugie życie bratków

Drugie życie bratków
Tłumy gdańszczan pojawiły się we wszystkich pięciu lokalizacjach, w których w Gdańsku rozdawano sadzonki bratków i stokrotek z miejskich kwietników i rabat. Kwiaty rozeszły się bardzo szybko. Rozdano ponad 15 tysięcy roślinek.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rozdawanie Bratków fot. D. Paszliński
Rozdawanie Bratków fot. D. Paszliński

Prowadzona przez Miasto już piąty rok akcja rozdawania sadzonek z rabat i trawników cieszy się ogromną popularnością. Bezpłatne sadzonki od Miasta Gdańska rozdawano w środę, 8 czerwca 2022 roku od rana w pięciu miejscach w mieście, m.in w Parku Zielonym przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie, w którym z mieszkańcami spotkała się Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

- Bratki i stokrotki tradycyjnie posadzone wczesną wiosną, są nadal w dobrej kondycji. Nie chcemy, by trafiły na kompost, dlatego jak co roku je rozdajemy - tłumaczyła Aleksandra Dulkiewicz. - Sadząc kwiaty dbamy o to, aby nasze miasto było jeszcze piękniejsze, a feeria barw cieszyła oko.

Chętni na przygarnięcie roślin przynieśli ze sobą opakowania (tacki, skrzyneczki, doniczki), aby wygodnie przetransportować sadzonki.

- Prowadzimy tę akcję od pięciu lat i zawsze są tłumy - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Przychodzą osoby prywatne, ale przedstawiciele różnych instytucji. Dziś byli na przykład uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Gdańsku, którzy zasadzą bratki na trawnikach przed budynkiem. Przyszły też pielęgniarki z pobliskiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Dzięki tylu chętnym bratki dostały drugie życie. To rośliny dwuletnie, choć teraz może nie wyglądają najlepiej, wysieją się i już we wrześniu mogą cieszyć oko, zakwitną też na przyszłą wiosnę.

Jakie letnie kwiaty zobaczysz w Gdańsku?

Wiosenne kwiaty z miejskich rabat, które właśnie trafiły do mieszkańców ustąpiły miejsca letniej roślinności. Pod koniec maja obsadzono trzy kwietne herby Gdańska, na których prezentują się begonie i aksamitki.

Gatunki letnie na wieże, rabaty, kwietniki i do donic trafią w drugim tygodniu czerwca. Gdańskie lato w tym roku będzie miało kolor begonii, pelargonii, gaury, petunii, smagliczki, aksamitki, starca, kocanki, wilców, koleusów oraz szałwii i promiennych słoneczników.

W miejscach, gdzie założenie kwietników jest niemożliwe, kwiaty posadzone będą w znanych z ubiegłych lat wieżach. W tym roku w 121 skrzynkach rozmaitej wielkości rosnąć będzie łącznie ponad 2,5 tysiąca sztuk roślin. Kwitnące wieże rozmieszczone zostaną w następujących miejscach:

- w Śródmieściu,

- przy ul. Opata Jacka Rybińskiego,

- przy ul. Gościnnej,

- przy Cmentarzu Łostowickim,

- przy Cmentarzu Centralnym Srebrzysko,

- przy Placu Wybickiego,

- na Skwerze Józefa Piłsudskiego.

Łącznie w całym mieście latem zakwitnie prawie 35 tysięcy letnich kwiatów, które będą zachwycać aż do jesieni.

Joanna BieganowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjoanna.bieganowska@gdansk.gda.pl
Joanna BieganowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyjoanna.bieganowska@gdansk.gda.pl