PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan

Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan
Tradycja Dorocznych Obywatelskich Spotkań Gdańszczan ma już 15 lat. W tym roku, z powodu pandemii władze miasta spotkały się z mieszkańcami online. Była to także okazja do snucia planów i podsumowań przez reprezentantów najbardziej aktywnych środowisk gdańskiej rodziny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przedświąteczne spotkanie z mieszkańcami to gdańska tradycja, zapoczątkowana przez prezydenta Pawła Adamowicza. Niestety z powodu pandemii, w tym roku organizacja spotkania i koncertu w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance nie jest możliwa. Wydarzenie transmitowane było na portalu gdansk.pl, a prowadziła je Natalia Gawlik, dziennikarka tego portalu.

Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan rozpoczęła emisja filmu pokazującego najważniejsze momenty z życia miasta w mijającym roku, jakimi były: pierwsza rocznica śmierci Pawła Adamowicza, walka z koronawirusem, wsparcie dla służby zdrowia, wzajemna pomoc oraz związane z pandemią wprowadzenie ulg dla przedsiębiorców. Wiele elementów życia przeniosło się do sieci, takich jak edukacja, sesje rady miasta, otwarcie Jarmarku św. Dominika, 40. rocznica Sierpnia '80, obchody Święta Niepodległości. Wspomniano także o oddanych w tym roku inwestycjach: otwarciu alei Pawła Adamowicza, nowych drogach rowerowych, kładce na Motławie, wyremontowaniu torowiska na Stogach, nowych mieszaniach dla gdańszczan i nowym taborze komunikacji miejskiej.

Podczas spotkania o minionym roku oraz planach mówiły władze miasta, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz zastępcy.

- Moje serce przepełnia wdzięczność i duma. Wdzięczność, że umiemy się zorganizować i umiemy być odpowiedzialni. W Gdańsku solidarność nie jest zamknięta w gablocie, nie jest pustym słowem i sztandarem. Czuję wdzięczność, bo gdańszczanie i gdańszczanki są niesamowitymi ludźmi, którzy umieją współpracować i zebrać się razem. Wdzięczność jest także dla moich współpracowników, tych obecnych i tych z urzędu, wdzięczność dla radnych miasta Gdańska, bo mimo wielu trudności umiemy tak zarządzać naszym miastem, że osiągamy sukcesy poparte wyróżnieniami i nagrodami. Mam najlepszą drużynę na świece i za to bardzo dziękuję – mówiła do gdańszczanek i gdańszczan oraz do swoich współpracowników Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Kwestie wsparcia przedsiębiorców, mieszkań komunalnych i gospodarowania podczas spotkania podsumował Piotr Grzelak, zastępca ds. zrównoważonego rozwoju.

- Rok 2020 był dla nas wszystkich bardzo trudny. To był rok, który przejdzie do historii pod kątem covid-19, pod kątem pandemii. Z drugiej strony był to rok wyjątkowej solidarności. Stworzyliśmy Gdański Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców, Pomagaliśmy organizacjom pozarządowym, artystom czy innym branżom, które tej pomocy potrzebowały. Przygotowaliśmy też program restrukturyzacji zadłużenia dla osób, które chcą stanąć na nogi. To był rok, w którym wybudowania 113 nowych mieszkań i wyremontowania ponad 200 starych mieszkań. To był również rok solidarności z przyszłym pokoleniem. W Gdańsku zamknęliśmy inwestycję hermetycznej kompostowni i rozpoczęliśmy inwestycję spalarni odpadów. Zakończyliśmy prace projektowe większości projektów w ramach rewitalizacji gdańskich dzielnic.W tym roku weszła też w życie Uchwała Krajobrazowa i wszyscy widzimy, jak nasza przestrzeń się uporządkowała – mówił Piotr Grzelak zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

O edukacji i usługach społecznych

- Gdańsk to miejsce, w którym uwielbiamy myśleć o wspólnej przyszłości, a kiedy przychodzą trudne momenty nikt nie zostaje sam. Kiedy trzeba było w tym roku zaopatrzyć się bardzo szybko w środki ochrony, kiedy trzeba było zaopatrzyć uczniów w sprzęt komputerowy, kiedy trzeba było stworzyć bezdomnym miejsce bezpiecznej izolacji w czasie kwarantanny, zrobiliśmy to. Działamy elastycznie, wspieramy się nawzajem. Przeszliśmy bardzo płynnie na edukację zdalną, wspieramy uczniów i uczennice, przez internet. To był trudny rok pod względem zdrowia psychicznego i zdajemy sobie z tego sprawę. Poszerzyliśmy Gdański Program Zdrowia Psychicznego, wspieramy osoby narażone na przemoc domową, dyskryminację. Wszystko to jest możliwe dzięki wolontariuszom i wolontariuszkom, organizacjom pozarządowym, instytucjom i przedsiębiorcom. Współpraca to nasza cecha charakterystyczna i dzięki temu zostaliśmy Europejską Stolicą Wolontariatu 2022 - mówiła Monika Chabior, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych.

O inwestycjach

- Pandemia w tym roku odrzucała w różne dziedziny życia, również w nasze plany rozwojowe i inwestycyjne. Musieliśmy niektóre projekty zawiesić inne odłożyć w czasie, jeszcze inne zetapować. Podstawowy program inwestycyjny realizujemy i będziemy realizować. Wartość inwestycji realizowanej bezpośrednio przez miasto, jak i przez nasze podmioty zależne, jednostki, instytucje kultury spółki, od początku kadencji do końca tego roku osiągnie wartość blisko 1,8 mld zł. To są także duże nowe projekty, jak i rewitalizacje, przebudowy, modernizacje i termomodernizacje obiektów szkolnych – mówił Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji.

Rozwój komunikacji miejskiej

- To był rok wielkich wyzwań wielkich testów, wielkich sprawdzianów. Jednym z największych testów był test komunikacji miejskiej, która bardzo została doświadczona w czasie pandemii koronawirusa. Pomimo tego, że pasażerów jest znacznie mniej, ponieważ mieszkańcy nie dojeżdżają już tak często czy do pracy czy do szkół. Zdecydowaliśmy w godzinach szczytu porannego i popołudniowego pełen tabor wyjeżdżał na gdańskie ulice, i to tabor wzbogacony bo w tym roku do Gdańska trafiło 48 kolejnych autobusów i  25 nowych tramwajów. To cieszy, i cieszy rozwój komunikacji, nowe linie i tabor i nowy, wspólny bilet. Już dziś mieszkańcy mogą na wspólnym bilecie okresowym podróżować koleją, tramwajem i autobusem. W Gdańsku dbamy także o ochronę środowiska i czyste powietrze. Nasze miasto szczyci się tym, że powietrze jest u nas najczystsze w Polsce i chcemy, żeby ta sytuacja się stale poprawiała. W tym roku uruchomiliśmy ekopatrol Straży Miejskiej po to, żeby kontrolować m.in. w jaki sposób ogrzewamy nasze mieszkania - mówił Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu

Przedstawiciele najważniejszych dla Gdańska 

Doroczne spotkanie Gdańszczan organizowane jest też po to, żeby swoimi wrażeniami i obserwacjami z mijającego roku i oczekiwaniami podzielili się przedstawiciele najaktywniejszych środowisk naszej gdańskiej rodziny.

Środowisko edukacyjne reprezentowała Dorota Suchacz, dyrektor II LO w Gdańsku. O wolontariacie w mieście mówił Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu. Gdańskich seniorów reprezentował Henryk Bajduszewski – kombatant, zasłużony gdańszczanin Prezes Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i byłych więźniów Politycznych w Gdańsku. Opowiedział wzruszające wspomnienie z wizyt w Gdańsku z młodości oraz historię, jak w Gdańsku pozostał na stałe. Podziękował także władzom Gdańska, za opiekę, jaką miasta zapewnia seniorom. W spotkanie wzięli udział także Alesja Żholik, Białorusinka, przedstawicielka Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, Alina Kaszkiel-Suska, prezes zarządu Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA, Jakub Hamanowicz. p.o. przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska i Jadwiga Kubik, przewodnicząca zarządu Dzielnicy Olszynka występująca w imieniu radnych gdańskich dzielnic. 

W spotkaniu uczestniczyła także Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, która  wspomniała o trudnościach mijającego toku i doceniła ciężką pracę lekarzy, nauczycieli, przedstawicieli branży gastronomicznej, turystycznej i instytucji kultury. Wspomniała także o wielu inicjatywach niosących pomoc i wspierających drugiego człowieka. Przewodnicząca Rady Miasta zaapelowała także o pozostanie w domach i ograniczenie spotkań z rodzinami i przyjaciółmi, aby wejść w 2021 rok w zdrowiu.

Wypowiedzi wszystkich gości spotkania podsumowała jego gospodyni, prezydent Gdańska. 

- Konkretne projekty, o których mówili moi współpracownicy to duża radość, korzystamy z nich codziennie, lub prawie codziennie. Widzimy, jak nasze miasto się zmienia i chcę wam obiecać, że nie zatrzymamy tempa. Mamy konkretny plan na inwestycje, nie tylko infrastrukturalne, ale też inwestycje w człowieka. Nie zmieniamy naszego miasta dla miejsc w rankingach, zmieniamy je, aby mieszkańcom żyło się w nim lepiej. Nie ważne ile mają lat i od jakiego czasu tu mieszkają. Nie ważne w co wierzą i jak się ubierają. Gdańsk ma być miejscem przyjaznym dla każdego. To jest mój plan, który realizuję ze współpracownikami krok po kroku. Nie zwalniajmy tempa, bierzmy też udział w akcjach charytatywnych. Niech każdy w Gdańsku wie, że jest ktoś, kto się o niego troszczy. - mówiła na koniec spotkania prezydent Dulkiewicz. 

Gdańscy harcerze przekazali na ręce prezydent Gdańska dla mieszkańców miasta betlejemskie światełko pokoju. Tegoroczne hasło światła, to światło służby.

- Życzę przede wszystkim pokoju w sercach, oraz zdrowia. Zazwyczaj życzymy sobie zdrowia, ale po tym roku szczególnie znamy wartość i znaczenie tego słowa. Troszczcie się o siebie i niech solidarność, gości w waszych sercach – życzyła mieszkańcom Gdańska prezydent Dulkiewicz.

Spotkanie zakończył koncert polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu Natalii Capelik-Muianga.

Zarejestrowaną transmisję tegorocznego Obywatelskiego Spotkania Gdańszczan można obejrzeć na profilu facebook Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska.