PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Do zobaczenia po zjeździe

Podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan zainaugurowano wiele inicjatyw. Część z nich przez najbliższe tygodnie będzie jeszcze dostępna dla zwiedzających. Warto więc wykorzystać ten czas do nadrobienia zaległości.

A
A

Kto jeszcze nie wie, dlaczego „Kościotrupy muszą wstawać”, warto, aby się wybrał do Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (ul. Szeroka 37). Wystawę nawiązującą do słów Zygmunta Baumana o ożywianiu obiektów muzealnych będzie można obejrzeć do 26 sierpnia. Kto chciałby uczestniczyć w wernisażu, ma drugą okazję – w GGM przy ul. Powroźniczej, w sobotę o godz. 19.00. Dwa wernisaże nie są przypadkowe. W GGGG zaprezentowano tradycyjne formy muzealne, a wybrane prace odnoszą się do znanego z innych wystaw sposobu prezentacji prac. W GGM2 natomiast zostaną zaprezentowane prace eksperymentalne, bliskie koncepcji nowej muzeologii, zaangażowanej społecznie i politycznie. Muzeum w tym ujęciu nie jest skostniałą przestrzenią, mówiącą o przeszłości, ale sposobem na opowiedzenie teraźniejszości, a nawet przyszłości.

Podczas zjazdu wielu mieszkańców skorzystało z możliwości złożenia pamiątek w Mobilnym Muzeum Gdańska. Żywe i bliskie teraźniejszości muzeum, „fotografujące” współczesność będzie przyjmowało pamiątki do końca tego roku. Można więc – po kontakcie z pracownikami Muzeum Gdańska – podzielić się zdjęciami, dokumentami i listami, które albo zasilą zasoby Muzeum i mogą stać się eksponatami na wystawie o Gdańsku, albo, po wykonaniu kopii cyfrowej, zostaną umieszczone na portalu www.dziedzictwo-gdansk.pl. Osoby zainteresowane przekazaniem do Muzeum pamiątek lub umożliwieniem wykonania ich cyfrowych kopii są proszone o kontakt pod numerem telefonu +48 519 486 653 / +48 512 418 757 lub e-mailem: historia@muzeumgdansk.pl.

Muzeum Gdańska zaprasza również do obejrzenia wystawy „Król jedzie” opowiadającej o wizytach monarchów w naszym mieście, oraz o związanych z tym rytuałach. Każdy taki przyjazd był znaczącym wydarzeniem politycznym, społecznym i kulturalnym. Podczas wystawy przygotowano ponad 200 eksponatów – od drobnych monet po obrazy przedstawiające bramy triumfalne. Wystawa dostępna jest w Ratuszu Głównego Miasta do 30 października 2018 r.

Podczas zjazdu skwer Świętopełka stał się stolicą gdańskiego designu. W ramach inicjatywy parkART powstała wystawa prac 19 projektantów z Gdańska w kontenerze zwanym Mobilnym Instytutem Kultury. Prezentacja ta stanie się częścią festiwalu „design IN GDAŃSK”, między 16 a 30 lipca w gdańskiej 100czni. Inicjatywę koordynuje Stowarzyszenie MiastoHolizm.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy