Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Dla seniorów po 500 zł wsparcia na działania społeczne

W Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku już od 3 września startuje Gdański Fundusz Senioralny w ramach którego zostanie dofinansowanych aż 41 inicjatyw! Autorami mogą być osoby w wieku 60 plus, a na realizację każdej inicjatywy przeznaczone jest 500 zł. Czas na złożenie aplikacji jest do 17 września. Do wzięcia jest ponad 20 tys zł.

A
A

Centrum Wolontariatu jest już po pierwszej edycji rozdania czterdziestu grantów. Inicjatywy zrealizowane przez seniorów od kwietnia do końca lipca były bardzo kreatywne i nastawione na integrację. Tematyka dotyczyła zarówno ekologii w zakresie „zero waste”, warsztatów rękodzieła i kulinarni, jak i zajęć kulturalnych oraz sportowych. Ze starych i niepotrzebnych materiałów seniorzy wyczarowali torby i fartuszki. W ramach realizacji projektu powstały też maskotki zwierzaki wykonane japońską techniką amigurumi (ami- szydełkowy, nuigurumi-wypchany). Zabawki, które powstały przekazane zostały do gdańskiego Domu Dziecka.

Gdański Fundusz Senioralny dofinansowany jest ze środków Gminy Miasta Gdańska. Dzięki nim możliwe jest wsparcie inicjatyw i wydarzeń tworzonych przez seniorów. Odbiorcami wydarzeń mogą być zarówno sami seniorzy, jak i wszyscy mieszkańcy Gdańska. Fundusz kierowany jest do osób, które pragną zaangażować się obywatelsko: chcą zrobić coś na rzecz innych, czy też mają ochotę kreatywnie spędzić czas poznając nowych ludzi, czy też nowe zajęcia.

- Co roku gdańscy seniorzy przygotowują projekty i aplikują o granty. Zachęcam tych, którzy się wahają, boją czy dadzą radę do zgłoszenia się. Dobrze jest przecież przełamywać wewnętrzną rutynę i szarość dnia codziennego, a jeszcze lepiej robić to poprzez działanie na rzecz innych. Masz pomysł, skrzyknij znajomych, sąsiadów – zróbcie coś wspólnie. Skorzystacie na tym nie tylko wy ale również wasze otoczenie. Pamiętajcie nie musicie być w żadnej organizacji, wystarczy skrzyknąć przyjaciół i innych aktywnych gdańszczan – przekonuje Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. polityki społecznej.

Organizatorom zależy na integracji i aktywności osób starszych, nie zapominając również o wzajemnym rozwoju i pozytywnych przeżyciach.

Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku pragnie zaprosić wszystkich seniorów i seniorki 60+ zamieszkałych w Gdańsku do zgłaszania swoich pomysłów. Warto poświeć chwilę czasu, wyposażyć się w odwagę lidera i wspólnie ze znajomymi seniorami przygotować ofertę. Inicjatywy oceniane będą przede wszystkim za wykorzystanie potencjału wolontariackiego seniorów, partnerskie działania oraz za nastawienie na pomoc innym.

Aby otrzymać dofinasowanie należy skontaktować się z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku pod nr tel. 58 772 42 19 lub odwiedzić je przy ul. Pl. Solidarności 1, 80- 863 Gdańsk, Budynek ECS, III p. pok. 3.28 (tu również można otrzymać papierowe formularze
do wypełnienia).

Dokumenty wymagane do aplikacji umieszczone są na stronie www.wolontariatgdansk.pl. Inicjatywy można zgłaszać od dnia 3 września do 17 września, a wyniki ogłoszone zostaną do 27 września. Termin maksymalnej realizacji inicjatyw to czas od 1.10. do 19.12.2018. Zachęcamy do udziału!

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy