Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Czym jest Gilbert & George?

Dwoje artystów, którzy zarówno tworzą, jak i kreują na artystyczną inscenizację swoje życie, zawita do Gdańska z okazji dwudziestolecia Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Gilbert & George – światowej sławy duet i CSW Łaźnia zapraszają na spotkanie 15 czerwca, o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja uczestników.

A
A

– Gilbert i George to dwaj mężczyźni, którzy razem tworzą jednego artystę: Gilberta & George’a. Jego sztuka opiera się na uczuciach, a nie na intelekcie. Gilbert & George to jedyny całkowicie współczesny i niezależny artysta-wizjoner – uważa Michael Bracewell, autor najnowszej książki „What is Gilbert & George?”, opisującej fenomen artystyczny Brytyjczyków.

 

Czym więc zachwyca się cały świat? Gilbert & George stosują taktykę szoku, by przekazać ważne dla siebie treści. To, co wykluczane z artystycznego kanonu – wulgaryzmy, skatologię i fizjologię – łączą w przemyślany sposób z jaskrawą, halucynacyjną kolorystyką. Ich sztuka jest antyestetyczna, skupiona na Inności i śmiała bez względu na użyte środki wyrazu: rzeźbę, wielkoformatowy fotomontaż czy film. Jednocześnie jest to sztuka, której dużym atutem jest humor.

 

Gilbert i George ostatni raz w Polsce byli w 2011 roku, również na zaproszenie Łaźni; w tym roku świętują pięćdziesięciolecie pracy artystycznej
Gilbert i George ostatni raz w Polsce byli w 2011 roku, również na zaproszenie Łaźni; w tym roku świętują pięćdziesięciolecie pracy artystycznej
Paweł Jóźwiak

Jak uważa Jadwiga Charzyńska, dyrektor CSW Łaźnia, ta specyficzna twórczość ma dzisiaj ważne znaczenie: – Wspólnie jesteśmy zdania, że instytucja sztuki powinna mówić o trudnych sprawach z odrobiną dystansu i dowcipu – mówi Jadwiga Charzyńska – Gilbert i George potrafią ironicznie odpowiedzieć na presję społeczną. W relacji z odbiorcą ważny jest pewien rodzaj dystansu, który obaj panowie prezentują.

 

Wizycie artystów będą towarzyszyły pokazy filmów poświęconych ich twórczości. Projekcje potrwają od 16 do 24 czerwca w godzinach otwarcia galerii:

  • The World of Gilbert & George (1981, reż. Gilbert & George),
  • The Singing Sculpture (1992, reż. Philip Haas),
  • With Gilbert & George (2009, reż. Julian Cole),
  • The Naked Shit Songs (2017, reż. Huba de Graaff).

 

Gilbert & George odwiedzą Polskę po raz pierwszy od 2011 roku, kiedy to prezentowali w ŁAŹNI wystawę Jack Freak Pictures złożoną z 39 monumentalnych prac.

 

Wydarzenie organizowane jest w ramach 20-lecia CSW ŁAŹNIA, 50-lecia pracy twórczej Gilberta & George’a i 80-lecia British Council w Polsce.

 

Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona – rejestracja uczestników: zapisy@laznia.pl

Obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy