Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Chodowiecki i królowie w Gdańsku w najbliższych wydarzeniach kulturalnych

W czwartek, 7 czerwca w Muzeum Gdańska odbędzie się prezentacja portretu konnego Fryderyka II, autorstwa Daniela Chodowieckiego. Spotkanie w ramach Czwartków w Muzeum odbędzie się w Wielkiej Sali Wety, Ratusza Głównego Miasta o godz. 17.00. Wstęp bezpłatny.

A
A
Portret Konny Fryderyka II von Hohenzollerna autorstwa Daniela Chodowieckiego
Portret Konny Fryderyka II von Hohenzollerna autorstwa Daniela Chodowieckiego
A. Grabowska, Muzeum Gdańska
Czwartkowe wydarzenie rozpocznie koncert Elbląskiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Dawnej Toccata. Ponadto słuchacze będą mogli posłuchać o autorze, XVIII-wiecznym artyście oraz dość niecodziennej i owianej tajemnicą historii namalowanego przez Chodowieckiego portretu, który do Polski przybył z Anglii. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania odbędzie się również degustacja piwa Browaru Amber, który od kilku lat wspiera rozwój kolekcji Muzeum Gdańska.
Portret autorstwa Chodowieckiego zobaczymy w epilogu nowej wystawy czasowej, której otwarcie przypadnie na 6 lipca 2018 r. podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan. „Król jedzie! Wizyty władców polskich w Gdańsku w XV–XVIII wieku” to opowieść o związkach Gdańska i Rzeczypospolitej wyrażona poprzez liczne przedmioty, w tym także wizerunki bram triumfalnych i dekoracji stawianych z okazji wjazdu królów.– Wjazd wraz z całym programem pobytu króla i jego dworu należał do najważniejszych uroczystości publicznych. Gdańszczanie wypracowali drobiazgowy scenariusz przyjmowania królów polskich oraz obcych monarchów. Do najważniejszych pod tym względem należały odwiedziny królów Zygmunta Augusta oraz Zygmunta III Wazy oraz jego synów: Władysława IV i Jana Kazimierza – mówi dr Ewa Bojaruniec-Król z Muzeum Gdańska. Wystawa obejmie ponad 1000 m2 górnych kondygnacji Ratusza Głównego Miasta.
Wjazdom władców zostanie poświęcony także wykład dr Ewy Bojaruniec-Król, który odbędzie się 21 czerwca 2018 r. o godzinie 17:00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku.

Zostało około 30 obrazów
Daniel Chodowiecki (16 X 1726–7 II 1801) urodził się w Gdańsku. Jego matką była hugenotka, córka złotnika Daniela Ayrera, Marie Henriette. Ojcem – Godfryd Chodowiecki – kupiec zboża, wywodzący się ze strony ojca od szlachty polskiej spod Gniezna. W 1743 r. młody Chodowiecki wyjechał na praktykę handlową do Berlina, gdzie spędził większość życia. W 1797 r. artysta został dyrektorem tamtejszej Pruskiej Akademii Sztuki. Zmarł cztery lata później. – Z prac Chodowieckiego zachowało się do dzisiaj około 4 tysiące rysunków, 2 tysiące rycin i około 30 obrazów. Specjalizował się w studiach z natury, portretach i scenach życia codziennego. Wiele tematów oscylowało wokół motywów polskich – mówi Dorota Powirska z Muzeum Gdańska.

Nie tylko Muzeum
Miasto Gdańsk jest właścicielem kolekcji prac Chodowieckiego. Zabytki te obecnie są poddawane renowacji i konserwacji. Docelowo będą udostępnione mieszkańcom i turystom. Twórczość malarza będzie można oglądać za kilka lat w Domu Chodowieckiego i Güntera Grassa. Otwarcie tego zespołu obiektów zaplanowane jest na przełom 2021 i 2022 r. W ramach inwestycji budynki w danym Zespole Sierocińca (ul. Sieroca 6 i 8) przejdą gruntowny remont. Dodatkowo zostanie odbudowany budynek dawnej szkoły. Na dziedzińcu zostanie zaś posadowiony pomnik Chodowieckiego. Już teraz w tej przestrzeni odbywają się co jakiś czas wydarzenia kulturalne. Na kolejne zapraszamy 16 czerwca 2018 r., gdzie przy ulicy Sierocej 6 odbędzie się piknik kulturalny w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów. W programie: warsztaty z robienia latawców (dla młodszych gości) oraz linoryt dla starszych. Podczas pikniku odbędą się również wielokulturowe warsztaty kulinarne; a także wieczorny koncert, wystawy oraz strefa chilloutu.
Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy