Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa – praca na budowie wre

Trzy budynki szkolne, a nich sala gimnastyczna, aula widowiskowa, biblioteka, jadalnia oraz sale lekcyjne i pracownie przedmiotowe. A także boiska i plac zabaw. Na budowie trwają prace wykończeniowe, a w pobliżu powstaje droga wraz z chodnikami. Wszystko po to, by we wrześniu w szkole podstawowej naukę rozpoczęło 750 dzieci i młodzieży.

A
A

- Południowa część Gdańska zmienia się i rozwija. Jest tutaj wielka potrzeba miejsc szkolnych. Centrum Edukacyjne Jabłoniowa to szkoła, która składać się będzie z kilku budynków. Będzie w stanie pomieścić ponad 700 uczennic i uczniów. Co ważne, centrum będzie bardzo dobrze skomunikowane, gdyż niemal pod samą szkołę będzie podjeżdżał tramwaj z Nowej Bulońskiej, w przyszłości również z kierunku ul. Havla. A w przyszłym roku powstanie tutaj połączenie pieszo-rowerowe z osiedlem znajdującym się przy ul. Porębskiego. Jest to kompleksowa budowa nie tylko obiektu edukacyjnego ale również infrastruktury towarzyszącej – mówi Aleksandra Dulkiewicz pełniąca funkcję prezydenta Gdańska.

Centrum Edukacyjne Jabłoniowa to szkoła podstawowa, która będzie znajdować się w trzech budynkach. Będą w nich będą poza salami lekcyjnymi i pracowniami przedmiotowymi,  świetlicą i pomieszczeniami administracyjnymi również sala gimnastyczna i aula widowiskowa. W budynku jest też biblioteka posiadająca kilka pomieszczeń i osobne wejście. Przy szkole powstanie kompleks boisk i plac zabaw oraz parking na 99 samochodów i 6 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych, miejsce dla autobusu oraz dla blisko 300 rowerów. Co ważne wszystkie budynki szkolne przystosowane będą dla uczniów niepełnosprawnych, znajdować się będzie tutaj kilka wind oraz specjalna platforma.

- Szkoła na Jabłoniowej jest szkołą wyjątkową, zbudowaną w przyjaznej, ekologicznej technologii. Gdańsk jest prekursorem budownictwa ekologicznego w obiektach użyteczności publicznej. Wiele  samorządów uczy się od nas i zbiera doświadczenia na tym polu. Zbudowaliśmy już w Gdańsku  kilka przedszkoli i żłobków w tak zwanej technologii drewnianej, w której stropy i ściany wykonane są z drewna. Takie budynki są ekologiczne i bardziej oszczędne, co bardzo nas cieszy – podkreśla Dulkiewicz.

Szkoła (poza salą gimnastyczną) ma drewniane stropy i ściany. Częściowo budowana jest metodą modułową, z gotowych prefabrykowanych elementów. Jest to pierwsza taka szkoła w Gdańsku i ósma placówka oświatowa (poprzednie to placówki przedszkolne i żłobki przy ul. Dąbka, Damroki, Wilanowskiej, Olsztyńskiej, przedszkole przy Jabłoniowej oraz żłobek i przedszkole przy ul. Kolorowej).

- Prace idą zgodnie z harmonogramem. Budowa powinna zakończyć się w lipcu, by w sierpniu można odebrać budynek oraz wyposażyć go w sprzęty szkolne. Na chwile obecną nie ma zagrożenia terminu – podkreśla Włodzimierz Bartosiewicz szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

 Obecnie w budynkach trwają prace wykończeniowe. W dwóch budynkach zamontowano już ogrzewanie, w trzecim (C) odbędzie się to wkrótce.

Najbardziej zaawansowany jest budynek A, gdzie znajdować się będą sale lekcyjne z biblioteką. W poszczególnych salach trwa układanie posadzek. Ściany są malowane, trwa „podczepianie sufitów”. Zamontowano już wszystkie okna i drzwi.  W sanitariatach trwa układanie glazury.
W budynku B, gdzie znajduje się sala gimnastyczna i aula,  układane są obecnie  kafle na schodach, a lada dzień rozpocznie się wylewanie posadzki.  
W budynku C, w którym znajdują się m.in. pracownie przedmiotowe w najbliższych dniach zamontowane zostanie ogrzewanie, na ukończeniu jest montaż stolarki okiennej.

Równolegle trwają prace na terenie wokół szkoły. Powstaje tutaj droga dojazdowa – czyli fragment tzw. Nowej Bulońskiej Południowej. Powstająca droga połączy centrum edukacyjne w ciągu ul. Nowej Bulońskiej (odcinek na południe od skrzyżowania z ul. Jabłoniową) z osiedlem Lawendowe Wzgórze. Obecnie – pod drogą wykonano już wszystkie niezbędne podziemne instalacje, a wykonawca przystąpił do wykonania podsypek nawierzchni. Planowany termin zakończenia prac to maj 2019 r.

Łączny koszt inwestycji to ponad 80 mln zł.

Wykonawcą robót przy szkole jest Konsorcjum firm, którego liderem jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe EBUD-Przemysłówka Sp. z o.o. Bydgoszcz, a partnerem TB INVEST Sp. z o.o. Sp. k. Gdańsk.


Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy