Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Były heweliusze, są portrety

W czwartek, 29 listopada o godzinie 18.00 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się uroczystość wręczenia portretu laureatowi Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza profesorowi Michałowi Woźniakowi.

A
A

Portrety są wręczane laureatom heweliuszy. W zeszłym tygodniu swój portret otrzymał prof. Cezary Obracht-Prondzyński, który został laureatem w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. Profesor Michał Woźniak natomiast został wyróżniony w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych. Podczas czwartkowej uroczystości wygłosi wykład „Nauka i Cnota”. Sylwetkę laureata zaprezentuje zaś profesor Michał Żmijewski. Gościem specjalnym uroczystości będzie prof. Michinari Hamaguchi, Ministrem Nauki i Technologii Cesarstwa Japonii.

Okolicznościowy portret wykonuje profesor Jacek Kornacki, dziekan Wydziału Malarstwa gdańskiej ASP.

Michał Woźniak to znany biochemik, badacz m.in. mechanizmów patogenezy, stresu oksydacyjnego i reakcji wolnych rodników. Obecnie zajmuje się zagadnieniem inhibicji białkowych jako strategii przeciwko chorobom zakaźnym i bioterroryzmowi. Wcześniej prowadził badania związane z rakiem, w tym autoeliminacją komórek mięsaka kościopochodnego czy działaniem witaminy D3 hamującym wzrost komórek nowotworowych skóry. M. Woźniak jest od wielu lat związany z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

Tradycyjnie Nagrody Naukowe Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza wręczane są w dzień urodzin patrona wyróżnienia – znakomitego gdańszczanina, rajcy i astronoma – czyli 28 stycznia. Wyróżnienie to ustanowiono w roku 1987. Pierwszy raz wręczono rok później. Przez kilkanaście lat nagroda przyznawana była jedynie w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych, ale od 2001 roku przyznaje się ją także w dziedzinie nauk humanistycznych (od 2013 humanistycznych i społecznych). Zgodnie ze zwyczajem heweliusza dana osoba może otrzymać tylko raz.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy