Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Bursztynowe Gody już po raz drugi. Mamy do oddania 50 zaproszeń na koncert Ireny Santor

W 1974 r. dozgonną miłość przyrzekli sobie Sławomir i Krystyna Redłowscy. Para weźmie udział w Bursztynowych Godach – uroczystych obchodach 44. rocznicy zawarcia małżeństwa. Dla nich oraz dla pozostałych 168 par, które zgłosiły się do gdańskiego urzędu, zaśpiewa Irena Santor. Bursztynowe święto odbędzie się 28 czerwca podczas obchodów Światowego Dnia Bursztynu w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

A
A

Państwo Redłowscy na ślubnym kobiercu
Państwo Redłowscy na ślubnym kobiercu
Archiwum rodzinne

50 podwójnych zaproszeń na koncert czeka w dniach 20- 21 czerwca do odbioru w sekretariacie Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, pokój 337. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Wciąż zakochani

Jaka jest recepta na długoletnie pożycie według Krystyny Redłowskiej? Przestrzeń i szacunek.

– Przede wszystkim trzeba szanować potrzeby i pragnienia partnera. Z mężem dawaliśmy sobie przestrzeń na to, żeby być sobą. Nie ograniczaliśmy siebie i słuchaliśmy swoich pragnień. To chyba jest najważniejsze w związku. Poza tym mam to szczęście, że trafiłam na cudownego i dobrego człowieka. Dziś mogę śmiało powiedzieć, że jestem w nim wciąż zakochana – mówi Krystyna Redłowska.

Państwo Redłowscy żyli pełną parą. Jak sami przyznają, w ich życiu nie ma i nigdy nie było miejsca na bylejakość. Każdy dzień musiał być niepowtarzalny i nawet szarą codzienność potrafili odrobinę pokolorować.

– W tej chwili jesteśmy już na emeryturze, ale dalej pozostajemy aktywni. Mąż wciąż udziela się zawodowo, a ja staram się pracować społecznie. Moją dumą jest chociażby zorganizowanie zieleńca z boiskiem sportowym oraz siłowni pod chmurką na naszym osiedlu. Piszę też wierszyki, takie do szuflady i dla moich bliskich, które są moją odpowiedzią na rzeczywistość. Staramy się także często wyjeżdżać w poszukiwaniu ciekawych spektakli czy koncertów – przekonuje Krystyna Redłowska.

Para doczekała się dwojga dzieci i trzech wnuków, którzy są ich oczkiem w głowie.

– Każdy wnuk jest inny i niepowtarzalny. Momenty, kiedy dowiadywaliśmy się o ich przyjściu na świat, były dla nas jednymi z najcudowniejszych w naszym życiu – podsumowuje Krystyna Redłowska.

 Bursztynowe święto

Skąd pomysł na uroczyste obchody bursztynowej rocznicy w naszym mieście? W 2016 r. Światowa Rada Bursztynu postanowiła, że Gdańsk w ramach Światowego Dnia Bursztynu będzie co roku świętować 44. rocznicę zawarcia związku małżeńskiego jako Bursztynowe Gody. Podczas ich tegorocznych obchodów prezydent Gdańska uhonoruje medalami i statuetkami Bursztynowych Dźwigów ludzi szczególnie zasłużonych dla Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu. Tytuł Honorowego Ambasadora Bursztynu otrzyma Irena Santor w podziękowaniu za promocję bursztynu bałtyckiego.

– Bursztyn bałtycki to powstała co najmniej 40 mln lat temu szlachetna żywica, której od wieków ludzie przypisują właściwości magiczne i lecznicze – mówi Robert Pytlos, koordynator prezydenta miasta Gdańska ds. bursztynu. – Nazywany złotem północy i skarbem Gdańska, ma specyficzny zapach i jest źródłem energii. Mamy nadzieję, że upominek, jaki tego dnia otrzymają bursztynowe pary, będzie dla nich magicznym amuletem na długie i szczęśliwe kolejne lata małżeństwa oraz następne rocznice: złotą, diamentową i brylantową – dodaje Pytlos.

To już druga odsłona Bursztynowych Godów. W ubiegłym roku na wspólne świętowanie zdecydowało się 150 par. Tym razem do urzędu zgłosiło się aż 169 małżeństw. Mamy nadzieję, że za rok pobijemy ten wynik. Zapraszamy pary z 44-letnim stażem do udziału w kolejnych edycjach bursztynowego święta.

Światowy Dzień Bursztynu (28 VI) – atrakcje dla mieszkańców i turystów

·       Wstęp wolny do Muzeum Bursztynu, ul. Targ Węglowy 26, godz. 10.00–18.00

·       Wstęp wolny na wystawę „Bursztyn bałtycki. Tradycja i innowacja 2.0”, Galeria Palowa, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, ul. Długa 46/47, godz. 10.00–18.00

·       Wstęp wolny do Muzeum Inkluzji w Bursztynie, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 59, godz. 9.00–18.00

·       Koncert z okazji Światowego Dnia Bursztynu – wystąpi Irena Santor, pierwsza dama polskiej piosenki, Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, godz. 20.30

 

Joanna Kubik (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Biuro Prasowe