PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bohater nosi worek! Gdańsk szykuje się do Sprzątania Świata

To już tradycja w Gdańsku, by w ramach pospolitego ruszenia włączać się w Sprzątanie Świata. W piątek, 17 września takie działania zostaną zorganizowane w kilku częściach miasta. Do udziału zgłosiło się kilkadziesiąt szkół. Niemniej, każdy może pomóc. Wystarczy pozbierać choć kilka odpadów w swoim najbliższym otoczeniu i posortować je do odpowiednich pojemników.

A
A
Bohater nosi worek - to hasło przewodnie tegorocznej edycji Sprzątania Świata.
- Chętnych do udziału w takich akcjach jest rokrocznie coraz więcej mieszkańców, a nawet firm czy instytucji. Dowodem jest choćby bardzo udana sierpniowa inicjatywa Czysty Bałtyk, którą wspieraliśmy. Dlatego serdecznie zapraszamy do udziału teraz i w przyszłości, bo cenna jest każda para rąk do proekologicznej pracy. Zdecydowaliśmy, że warto rozwinąć ten potencjał i w Gdańsku Sprzątanie Świata nie będzie już jednorazowym zrywem, a kilkuetapowym projektem rozłożonym na cały rok - zapowiada Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.
Plakat Sprzątanie Świata
Plakat Sprzątanie Świata
Tym samym w najbliższych dniach wystartuje edycja 2021/2022, która będzie przebiegać od jesieni do wiosny. Będzie ona dedykowana rozmaitym grupom społecznym i problemom.
- Obecnie skupiamy się mocno na szkołach, a w kolejnych odsłonach zaprosimy do współpracy rodziny, firmy czy nawet kajakarzy, w przeróżnych częściach Gdańska. Bardzo zależy nam nie tylko na efekcie ekologicznym wyrażonym w tonażu zebranych odpadów, ale też na integracji społeczności wokół idei Czystego Miasta, edukacji i budowaniu poczucia współodpowiedzialności - zapewnia Piotr Kryszewski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalej.

Sprzątanie Świata w Gdańsku

17 września w piątek, w  godzinach 9.00-13.00. przeprowadzone zostana działania zmierzające w kierunku oczyszczania terenów zielonych i rekreacyjnych z odpadów. Do udziału zaproszeni są  wszyscy mieszkańcy, w szczególności uczniowie gdańskich placówek oświatowych.
 
Rozstawione zostaną cztery punkty startowe, gdzie uczestnikom będą wydawane: worki, rękawiczki, regulamin, mapka i materiały edukacyjne. Przy stanowiskach zostaną ustawione pojemniki pięciu frakcji na zebrane odpady.
 
Miejsca zbiórki:
  • ul. Rakoczego/za Lidlu
  • ul. Starodworska /Kartuska
  • ul. Reduta Wyskok/Kurza
  • Dirt Park Orunia przy ul. Raduńskiej
Dodatkowo na terenach zielonych przy Opływie Motławy, w okolicach stanowiska ul. Reduta Wyskok / Kurza, wystąpi dla uczestników Teatr Miniatura (o godz. 10.00 oraz 11.30). Spektakl Kierunek: Ziemia to wspólny projekt z Wydziałem Gospodarki Komunalnej, w którym dzieci wprowadzane są w trudne tematy kryzysu ekologicznego i klimatycznego, a także w wyzwania dotyczące gospodarki odpadami.
 
Joanna Bieganowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy