Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Blisko milion dla Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza

W sobotę, 19 stycznia 2019 r., w centralnych miejscach w Gdańsku, gdańszczanki, gdańszczanie oraz goście z innych miast przybyli pożegnać tragicznie zmarłego prezydenta śp. Pawła Adamowicza. Zamiast kwiatów i zniczy – zgodnie z wolą rodziny – uczestnicy uroczystości wrzucali datki do skarbonek na rzecz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Zebrano w ten sposób pół miliona złotych, a w sumie – włącznie z innymi wpłatami – blisko milion złotych.

A
A

– Hospicjum to jest miejsce szczególne, które prezydent darzył troską i myślał o rozwoju tego miejsca – mówi pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Jak państwo pamiętacie, jesienią Miasto Gdańsk i Fundacja podpisali list o współpracy i udostępnienia działki pod budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej. Nie mamy takiego miejsca w Gdańsku, gdzie opiekunowie osób niesamodzielnych mogliby uzyskać pomoc, wsparcie i wytchnienie.

– W ostatnich dniach żegnaliśmy jednego z naszych Honorowych Wolontariuszy śp. Pawła Adamowicza. Był to czas przepełniony emocjami, smutkiem, żalem, wzruszeniem. I w końcu także zobowiązaniem. Zostaliśmy obdarowani szczególnym wsparciem – mówi Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej, prowadzącej Hospicjum im. Dutkiewicza. – Teraz rośnie w nas poczucie zobowiązania.

Od momentu przekazania prośby rodziny śp. prezydenta Adamowicza na rzecz Hospicjum Dutkiewicza do organizacji wpłynęło wiele sygnałów o chęci dodatkowego wsparcia. Tylko sobotnia kwesta, do skarbonek wolontariuszy Fundacji Hospicyjnej, dała wynik 593 878,94 zł. Organizowane były także inne zbiórki do puszek, dzięki którym do Fundacji trafiło 18 842,38 zł. Pojawiły się również zbiórki na Facebooku Fundacji Hospicyjnej – część z nich jest już zakończona, część nadal jest aktywna. Do 23 stycznia, do godziny 10:30 zebrano dzięki nim 99 508 zł. Do Hospicjum płynęły także sygnały o kwestach organizowanych w innych miastach, np. w Katowicach i Gryficach. Na konto Fundacji ponadto wpłynęło 302 794,10 zł. Łącznie zebrano 996 181,04 zł. Dla porównania podczas kwest na 1 listopada największe sumy to około 100 000 zł.

– Chciałabym podkreślić, że to dla nas bardzo duża pomoc finansowa. Aby móc w pełni odpowiedzieć na potrzeby naszych podopiecznych, zwykle w ciągu roku musimy pozyskać około 5 milionów złotych. Nad każdym wydatkiem mocno się zastanawiamy – wyjaśnia Anna Janowicz.

Niezbędny sprzęt

Anna Janowicz poinformowała, że biorąc pod uwagę wiele różnych potrzeb hospicjum, dokonano wyboru dotyczącego zakupu najbardziej potrzebnych rzeczy. W pierwszej kolejności będzie to sprzęt medyczny łagodzący objawy bólu i przynoszący chorym ulgę w znoszeniu objawów choroby, a także ułatwiający pracę zespołowi lekarzy i pielęgniarek. Zakupione zostaną m.in. specjalistyczne lampy, asystory kaszlu oraz koncentratory tlenu. Będzie to sprzęt wykorzystywany w hospicjum stacjonarnym, ale także bezpłatnie wypożyczany rodzinom i używany w domach chorych, zarówno dorosłych jak i dzieci. Zakupione zostaną także przenośne aparaty USG, iluminatory żył i specjalne obrotowe łóżka. Dzięki zebranej kwocie będzie można kupić także samochód ze specjalną platformą, służący do wygodnego przewiezienia pacjenta, na badania, na rehabilitację, a w przypadku dzieci – do szkoły. Część otrzymanych środków przeznaczonych będzie również na wsparcie dzieci osieroconych oraz opiekunów rodzinnych.

Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC od 35 lat zapewnia opiekę ciężko chorym dorosłym i dzieciom w ich domach, a od 15 lat również stacjonarnie - w Domu Hospicyjnym. Model opieki domowej wypracował, wraz z wolontaryjnym zespołem lekarzy i pielęgniarek - ks. Eugeniusz Dutkiewicz, wówczas kapelan pobliskiej Akademii Medycznej, a dziś patron Hospicjum. Był to drugi zespół hospicyjny w Polsce.

Fundacja Hospicyjna opiekuje się nie tylko chorymi dziećmi i dorosłymi, pacjentami Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza. Zapewnia także wsparcie opiekunom rodzinnym, czyli członkom rodzin swoich podopiecznych, oraz osobom w żałobie, w tym w sposób szczególny osieroconym dzieciom (program „Tumbo Pomaga”). Prowadzi również Poradnię Medycyny Paliatywnej, przeznaczoną dla osób cierpiących z powodu bólu nowotworowego, gdańską filię Akademii Walki z Rakiem oraz Hospicyjną Opiekę Perinatalną. W 2018 roku Fundacja  otaczała opieką łącznie około 1200 osób.

Zbiórka WOŚP

Wciąż trwa liczenie wyników zbiórki ze strony sztabu WOŚP. Ponadto pieniądze na jednej z najbardziej rozpoznawalnych zbiórek na Facebooku, zapełniającej ostatnią puszkę prezydenta Adamowicza, jeszcze nie są rozdysponowane, choć pojawiła się deklaracja, że pieniądze z tej zbiórki zostaną przekazane na potrzeby gdańskich szpitali. – Pani Patrycjo, bardzo pani dziękuję za czujność obywatelską, za refleks i inicjatywę, której efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania – podziękowania Patrycji Krzymińskiej przekazała prezydent Dulkiewicz.


Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy