Bezpłatna pomoc prawna dostępna w Gdańsku także dla turystów
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Bezpłatna pomoc prawna dostępna w Gdańsku także dla turystów

Bezpłatna pomoc prawna dostępna w Gdańsku także dla turystów
Nie tylko mieszkanki i mieszkańcy, ale też osoby odwiedzające Gdańsk mogą skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją. To wsparcie świadczą: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku oraz organizacje pozarządowe.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pomoc prawna może się przydać także podczas urlopu
Pomoc prawna może się przydać także podczas urlopu
www.pixabay.com

Bezpłatne poradnictwo prawne dostępne jest dla każdej osoby, której nie stać na odpłatną wizytę u prawnika. Ze specjalistami można się skonsultować bezpośrednio w punktach świadczących tę pomoc, telefonicznie i poprzez email. W każdym przypadku obowiązują zapisy na porady, w dni powszednie pod numerem tel. 58 342 31 88 (w godz. pracy gdańskiego MOPR) lub email: mopr-pomocprawna@gdansk.gda.pl. Można się również zarejestrować przez formularz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Zgubione dokumenty i karty płatnicze – prawnik podpowie, co zrobić

Specjaliści nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego wraz z mediacją udzielają konsultacji m.in. w zakresie spraw rodzinnych, podatkowych, ubezpieczenia społecznego oraz mieszkaniowych. Merytorycznie wspierają np. osoby zadłużone, będące w kryzysie ekonomicznym. Wskazują co zrobić w przypadku zawarcia niekorzystnych umów konsumenckich i jakie kroki prawne trzeba podjąć, aby np. odzyskać zaległe alimenty. Doradzają w sprawach rozwodowych. W przypadkach sporów i konfliktów np. sąsiedzkich czy rodzinnych przydaje się zwłaszcza wiedza mediatorów.

Na fachową poradę m.in. prawnika i doradcy obywatelskiego mogą też liczyć w Gdańsku turyści, np. w przypadku nagłych zdarzeń losowych. Specjaliści podpowiedzą im np. jak postępować w przypadku zgubienia kart płatniczych, dokumentów czy bagażu. Doradzą, jak dochodzić odszkodowania, gdy doszło do jakiegoś wypadku np. w trakcie podróży na wakacje. W razie potrzeby wskażą też osobie potrzebującej, która instytucja lub organizacja pozarządowa w mieście udzieli konkretnej, adekwatnej do sytuacji pomocy.    

Szczegółowe informacje o punktach świadczących nieodpłatną pomoc prawną, poradnictwo obywatelskie wraz z mediacją w Gdańsku oraz o zakresie wsparcia, dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej MOPR.