PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Bez plastiku na Matarni

Czwarta gdańska szkoła zyskała mural, a do miejskiej akcji Gdańsk bez plastiku dołączył 40. partner. Ekologiczne serce naszego miasta zabiło mocniej w dzielnicy Matarnia.

A
A

Wielkoformatowa praca propagującą ekologiczne zachowania powstała na elewacji Szkoły Podstawowej nr 7, która znajduje się przy ul. majora Mieczysława Słabego 6 na gdańskiej Matarni. W środę, 20 października odbyło się jej uroczyste odsłonięcie. Kolorowa praca przedstawia chłopca, który spacerując po plaży gra na flecie i wabi za sobą plastikowe butelki, słomki, kubeczki i foliowe reklamówki. Wyprowadza tym samym śmieci z plaży i morza, pozbywa się szkodliwego plastiku z otoczenia.

Uroczyste odsłonięcie muralu Gdańsk bez plastiku na elewacji SP nr 7, fot. Grzegorz Mehring
Uroczyste odsłonięcie muralu Gdańsk bez plastiku na elewacji SP nr 7, fot. Grzegorz Mehring

W środowym wydarzeniu wzięła udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7. Obecni byli także miejscy radni oraz radni dzielnicy Matarnia i przedstawiciele Parku Handlowego i sklepu IKEA.

- Bardzo się cieszę, że czwarty mural w ramach akcji Gdańsk bez plastiku upiększył szkołę na Matarni. Mam nadzieję, że przesłanie, które niesie ta kolorowa praca, trafi nie tylko do was, ale także waszych rodziców, dziadków i sąsiadów, którzy tędy przechodzą. Jestem przekonana, że w codziennym życiu staracie się pamiętać o ekologii i bardzo dobrze znacie wszystkie zasady unikania plastiku. Musimy wspólnie pamiętać, że na świecie nie jesteśmy sami i powinniśmy dbać o środowisko także dla przyszłych pokoleń – mówiła do uczniów szkoły Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Z okazji odsłonięcia muralu prezydent Gdańska przekazała na ręce dyrekcji symboliczne upominki, które pozwalają wykluczać plastik z otoczenia.

30 lat ekologicznej szkoły

Szkoła Podstawowa nr 7 im. mjra Mieczysława Słabego na gdańskiej Matarni w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia. Przez te wszystkie lata ekologia i działania na rzecz środowiska są codziennością zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. Szkolna społeczność od lat angażuje się w proekologiczne akcje, a dzięki bliskości Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego uczniowie mają bezpośredni kontakt z naturą i wiele zajęć prowadzonych jest na terenach zielonych.

- Mural, który znajduje się na elewacji naszej szkoły, będzie nam przypominał codziennie, że sprawa środowiska jest bardzo ważna. Od początku istnienia, od 1991 roku, jesteśmy szkoła ekologiczną i każde nasze działania, prowadzone są ze szczególną troską o środowisko. We współpracy z IKEA podejmuje wiele inicjatyw mających na celu dbanie o przyrodę, dlatego tym bardziej jest nam miło, że możemy dołączyć do tej wielkiej rodziny uczestników kampanii Gdańsk bez plastiku – mówiła podczas uroczystości Mirosława Krauze, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 7 w Gdańsku.

W wydarzeniu wzięli udział także radni dzielnicy.

- Szkoła w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia, my jako radni dzielnicy cieszymy się, że mogliśmy uhonorować szkołę z okazji tego święta. Mural to forma jak najbardziej uzasadniona, bo zauważyliśmy, że młodzież dzisiaj chętnie korzysta z pisma obrazkowego. Jak chcą wyrazić emocje, wysyłają emotikony, jak chcą zażartować, wykorzystują memy, a wiedzę zdobywają z infografik. Mamy nadzieję, że codziennie mijanie tego muralu skłoni mieszkańców dzielnicy, rodziców i uczniów do refleksji, że codzienne wybory mają ogromny wpływ na środowisko – mówił Łukasz Richert przewodniczący Rady Dzielnicy Matarnia.

Z pewnością gratką dla uczniów było także możliwość obserwowania każdego z etapów powstawania wielkoformatowej pracy.

- Chciałbym, abyście patrząc na ten mural, podejmowali słuszne, ekologiczne decyzje i dbali o środowisko, które nas otacza. Musimy o nie dbać, żeby móc funkcjonować z tym świecie. Cieszę się, że poza efektem końcowym mogłem pokazać także cały proces powstawania muralu. Bardzo się cieszę, że mogłem być częścią tej akcji – mówił Marek Looney Rybowski, autor muralu.

40. partner gdańskiej akcji

Podczas uroczystości do miejskiej kampanii został włączony sąsiadujący ze szkołą Park Handlowy Matarnia. To już 40. partner gdańskiej akcji.

- Jesteśmy dumni z tego, że Park Handlowy Matarnia staje się partnerem kampanii Gdańsk bez plastiku. W naszej codziennej pracy dbamy o to, aby eliminować lub znacznie ograniczać zużycie plastiku. Wdrażamy własny przewodnik dotyczący redukcji jednorazowego plastiku - jest to wewnętrzny ponad 100-stronicowy dokument, który prezentuje alternatywne rozwiązania dla stosowania plastiku. Park Handlowy Matarnia już dziś korzysta z energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Wszyscy możemy przyczyniać się do tworzenia lepszej przyszłości dla planety, nas samych i naszych dzieci, podejmując proste zmiany w codziennym życiu, takie jak zwiększanie efektywności energetycznej, recykling, spożywanie większej ilości żywności pochodzenia roślinnego, a także korzystanie z transportu publicznego. Jako partner kampanii Gdańsk bez plastiku, chcemy promować akcje proekologiczne i angażować w nie mieszkańców Gdańska i wszystkich naszych klientów – mówiła Ewa Szczesiak, partner relationship leader Parku Handlowego Matarnia.

Park Handlowy Matarnia jako centrum handlowe w ponad 80 sklepach i punktach usługowych łączy ofertę meblową i modową. Aby podkreślić udział w projekcie, prezydent Gdańska wręczyła Ewie Szczesiak, przedstawicielce partnera akcji tablice 5 zasad funkcjonowania bez plastiku dla przedsiębiorców i 10 ogólnych zasad ograniczania plastiku dla mieszkańców.

Ekologiczna edukacja poprzez zabawę

Efekty działań i ekologicznych warsztatów prowadzonych w szkołach są zauważalne. Dzieci i młodzież znają zasady segregacji odpadów i stosują je w praktyce. Warto też pamiętać, że na ekologiczne zachowania składają się małe gesty i zmiana przyzwyczajeń.

SP nr 7 od lat ekologiczne działania prowadzi we współpracy z gdańskim sklepem IKEA, która w akcji Gdańsk bez plastiku uczestniczy od grudnia 2019 roku. Z okazji odsłonięcia muralu, IKEA przygotowała dla uczniów konkursy i quiz z nagrodami. Tematami były: Co wiesz o zrównoważonym rozwoju? i Drugie Życie. Zadaniem konkursowym było przygotowanie pracy w dowolnej formie, prezentującej co można zrobić z plastiku bądź innego materiału, który zazwyczaj jest odpadem, aby przedłużyć "życie" danego produktu. Nie zabrakło także programu artystycznego, w takcie, którego dzieci najmłodszych klas zaprezentowały przedstawienie Jaś i Małgosia z ekologicznym przesłaniem.

W szkole odbyło się także rozstrzygniecie ekologicznego konkursu plastycznego, w którym od początku roku szkolnego dzieci wykonywały przedmioty z odpadów. Jedną z nagrodzonych z p ńsk bez plastiku rac była m.in. parasolka stworzona z denek plastikowych butelek. Konkursowe upominki zwycięzcom przekazała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Gdańsk bez plastiku

"Gdańsk bez plastiku" to kampania miejska, która wystartowała w lutym 2019 roku. Ma na celu propagowanie i wspieranie proekologicznych postaw wśród mieszkańców i przedsiębiorców. Prowadzone działania mają stopniowo edukować i zachęcać do zauważenia problemu i zmiany przyzwyczajeń. W czytelny sposób spisano 10 zasad dla mieszkańców i 5 zasad dla przedsiębiorców. Są to jasne wskazówki do zmiany codziennych nawyków i postaw gdańszczanek i gdańszczan, przedsiębiorców oraz turystów – zarówno tych z Polski, jak i z zagranicy.

Gdańsk bez plastiku, 5 zasad przedsiębiorcy

1. Środki, płyny do mycia i sprzątania oraz oleje samochodowe kupuj w opakowaniach zbiorczych.

2. Wodę do picia wlewaj do szklanych dzbanków.

3. Segregatorów i koszulek na dokumenty używaj wielokrotnie.

4. Wymieniaj wkłady w długopisach.

5. Naczynia jednorazowe zastąp biodegradowalnymi lub wielokrotnego użytku.


Gdańsk bez plastiku, 10 zasad dla mieszkańców


1. Na zakupy weź bawełnianą torbę.

2. Pij wodę z kranu w stalowym lub szklanym bidonie.

3. Zamawiaj napoje w kubkach wielorazowego użytku, bez plastikowych słomek.

4. Jedzenie na wynos pakuj do własnych szklanych lub metalowych opakowań.

5. Przechowuj żywność w szklanych pojemnikach.

6. Kupuj produkty w zbiorczych opakowaniach.

7. Nie używaj plastikowych sztućców.

8. Kupuj odzież z naturalnych materiałów.

9. Wybieraj dobrej jakości zabawki - posłużą nie tylko Twoim dzieciom.

10. Unikaj kosmetyków ze sztucznymi składnikami.

Marta Formella (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta
Referat Prasowy