Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Autobus SOS ponownie pomaga osobom w kryzysie bezdomności

Od czwartku, 1 października w Gdańsku znowu działać będzie Autobus SOS – pomoc, dla osób doświadczających bezdomności. To mobilne wsparcie uruchomione jest po trzymiesięcznej przerwie w funkcjonowaniu. Oferta pomocy adresowana jest do potrzebujących osób, które z różnych przyczyn egzystują w miejscach niemieszkalnych na terenie miasta.

A
A

W związku z obostrzeniami epidemicznymi i sanitarnymi, w Autobusie SOS obecnie wydawana będzie tylko ciepła zupa w formie na wynos. Na miejscu osoby w kryzysie bezdomności otrzymają też pełną informację, o wsparciu dostępnym w Gdańsku. Chodzi m.in. o możliwość skorzystania ze schronienia, pomocy finansowej, rzeczowej, poradnictwa specjalistycznego, aktywizacji itd.

- Mobilne wsparcie dla osób doświadczających bezdomności po raz pierwszy miasto uruchomiło w 2017 roku – mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. – Ta forma sprawdziła się. Szczególnie w czasie epidemii i jesiennej pory stanowi potrzebny, dodatkowy element systemu pomocy potrzebującym osobom w mieście.

Mobilne wsparcie działać będzie do końca roku, wszystkie dni w tygodniu. Osoby doświadczające bezdomności otrzymają pomoc podczas postojów autobusu: ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu; ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu; ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie Krewetka w Gdańsku.

Na zlecenie gdańskiego MOPR, do końca roku usługę Autobusu SOS realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących Przystań. Środki na działanie mobilnego wsparcia dla osób doświadczających bezdomności, zabezpieczył MOPR. Pojazdu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Przypomnijmy, że podczas pierwszych miesięcy epidemii z tej pomocy korzystało dziennie, średnio ok. 60 potrzebujących osób w Gdańsku.

Sylwia Ressel (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku