Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Aktywny weekend w gdańskim schronisku dla zwierząt Promyk

Lubisz czytać? Masz ochotę spędzić pożytecznie czas, poznać nowych ludzi i pomóc zwierzakom z gdańskiego schroniska Promyk? Zarezerwuj czas już w najbliższy weekend! 22-23 września podopieczni schroniska czekają na ciebie.

A
A

Schronisko szuka wolontariuszy – spotkanie rekrutacyjne: sobota 22 września, na godzinę 10:00 w placówce przy ulicy Przyrodników 14

Wszystkie pełnoletnie osoby zainteresowane wolontariatem w schronisku zapraszamy na spotkanie rekrutacyjne w sobotę. Przyszłych wolontariuszy zachęcamy do zarezerwowania sobie w sobotę 4 godzin. Weźcie ze sobą ciepłe ubranie, robocze ubranie i buty (może się pobrudzić) i dużo pozytywnej energii. W planach omówienie spraw formalnych z koordynatorem i kadrą schroniska, wdrożenie teoretyczne z behawiorystką, wdrożenia praktyczne z liderami grup roboczych. Schroniskowe psy i koty czekają na Was.

Więcej informacji: https://schroniskopromyk.pl/category/wolontariat/

Czytanie w schronisku: niedziela 23 września, od godziny 12.00 do 15.00 na terenie placówki przy ulicy Przyrodników 14

Czy koty lubią kryminały? A psy? Gdyby umiały czytać, to po jaką lekturę wyciągnęłyby łapy? Oczywiście, nie sposób odpowiedzieć na to pytanie, nie narażając się przy tym na pełne konsternacji chrząknięcia i znaczące pukanie się w czoło. A jednak – czy na pewno przyjemność wynikająca z czytania to domena tylko ssaków naczelnych, ze szczególnym uwzględnieniem gatunku homo sapiens? Pracownicy i wolontariusze gdańskiego schroniska Promyk wcale nie są o tym przekonani. Dlatego postanowili zaprosić gdańszczan – w niedzielę - na wielką akcję czytania zwierzętom w Schronisku.

– To druga edycja takiej akcji – opowiada Grzegorz Zaleski, pracownik Promyka. – Pierwszy raz czytaliśmy psom wiosną 2016 roku. Traktowaliśmy to wtedy trochę jak eksperyment, ot, taką fajną modę, która przyszła zza oceanu. Mieliśmy sporo wątpliwości, czy taka akcja ma sens. A jednak, kiedy uczestnicy zagościli w kojcach ze zwierzętami, kiedy popłynęły pierwsze czytane na głos słowa, okazało się, że nawet u najbardziej sceptycznie nastawionych osób zaczęło zmieniać się podejście do całego tego pomysłu.

Czytanie zwierzętom książek w schronisku pomaga przełamać lęk przed człowiekiem
Czytanie zwierzętom książek w schronisku pomaga przełamać lęk przed człowiekiem
Materiały prasowe

Dlaczego? Jak podkreślają organizatorzy, nie chodzi przecież o treść czytanych książek, a o obecność, kojący dźwięk głosu, kontakt człowieka ze zwierzęciem. – Są np. takie psy, które boją się ludzi – tłumaczy wolontariuszka Asia. – Taka bliskość może pozwolić im zobaczyć, że człowiek nie jest zły, przełamać się i próbować podchodzić. Spokojny głos uspokaja i ciekawi.

Do uczestnictwa w tegorocznej edycji zaproszeni są wszyscy, ci starsi i ci młodsi. Wstęp jest wolny i nie obowiązują zapisy – potrzebujących zwierząt jest tyle, że na pewno dla wszystkich „lektorów” wystarczy miejsca. Tym razem także będzie można poczytać mieszkającym w schroniskowej wolierze kotom – reguła „oswajanie przez czytanie” również w stosunku do nich znajdzie zastosowanie. Nad całością akcji i jej bezpieczeństwem czuwać będzie grupa pracowników i wolontariuszy. – Wszystkich uczestników naszego zbiorowego czytania prosimy o przyniesienie dwóch rzeczy – kocyków, na których będzie można  wygodnie usiąść w boksie oraz jeśli to możliwe, własnej książki do czytania – prosi wolontariuszka Natalia, jedna z organizatorek wydarzenia. – Kocyk będzie można po akcji zostawić w schronisku, przyda się zwierzętom. Jeśli natomiast ktoś zapomni własnej książki, to coś dla niego w schronisku znajdziemy do czytania.

Dzieci i osoby niepełnoletnie będą mogły czytać psom przed boksami, nie bezpośrednio w środku. Komfort pracy i bezpieczeństwo przede wszystkim, tak by „Z lekturą wśród zwierząt” obfitowało w same pozytywne wrażenia.

 

 

Referat Prasowy (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy