PORTAL MIASTA GDAŃSKA

54. urodziny Muzeum Gdańska. Melodie XVIII-wiecznego miasta

54. urodziny Muzeum Gdańska. Melodie XVIII-wiecznego miasta
2 kwietnia 1970 roku powstało obecne Muzeum Gdańska. W ten urodzinowy dzień, 54 lata później, odbędzie się spotkanie dla dziennikarzy, na którym przybliżone zostaną kulisy przygotowania repliki XVIII-wiecznego instrumentu muzycznego. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.30 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Po co istnieją muzea? Po to by gromadzić i prezentować zabytki, obiekty, pamiątki, wspomnienia i historie. Ale czy tylko po to? Oczywiście, że nie! Muzeum Gdańska przywraca też kulturę materialną i niematerialną… do życia.

Z okazji 54. urodzin miejskiego muzeum zostanie zaprezentowana replika historycznej trąbki z XVIII wieku. Instrument to tylko pretekst do tego, by przenieść się w świat dawnego Gdańska. Miasta, w którym melodie trębaczy towarzyszyły życiu codziennemu pokoleń gdańszczanek i gdańszczan.

W spotkaniu wezmą udział Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, dr Paweł Hulisz, inicjator akcji oraz Graham Nicholson z Wielkiej Brytanii, muzyk-trębacz,  rekonstruktor instrumentów historycznych.

Inauguracyjna publiczna prezentacja zostanie wykonana przez dr. Pawła Hulisza z Tubicinatores Gedanenses z przedproża Ratusza Głównego Miasta. Oryginalną trąbkę ze zbiorów Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu i jej gdańska replikę będzie można zobaczyć w Wielkiej Sali Wety od środy, 3 kwietnia do 29 kwietnia 2024 roku.   

54. urodziny Muzeum Gdańska. Melodie XVIII-wiecznego miasta

  • 2 kwietnia (wtorek), godz. 11.30-12.15
    • Część I: Kulisy powstania repliki trąbki trąbmistrza gdańskiego (przemówienia, zdjęcia)
    • Część II: publiczna prezentacja na przedprożu Ratusza Głównego Miasta
  • Miejsce: Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety i przedproże ul. Długa 46/47
  • Wstęp na wystawę (dla zwiedzających): w ramach biletu do Ratusza Głównego Miasta (25 zł normalny / 18 zł ulgowy / 67 zł bilet rodzinny)