PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

46. splendory – kto tym razem ma szansę? Zgłoś kandydata

Do 30 stycznia przyjmujemy zgłoszenia kandydatów do nagrody Splendor Gedanensis – najważniejszej gdańskiej nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Poszukujemy również kandydatów do tytułu Mecenasa Kultury Gdańska za wsparcie działań kulturalnych za rok 2018.

A
A

Spośród zgłoszonych sylwetek Kapituła Nagrody wybierze nominowanych do tytułu. Jest to jedna z tych nagród, w której do końca w tajemnicy zostaje utrzymane, kto zostanie zaliczony do grona szczęśliwych laureatów i kto otrzyma tytuł Mecenasa Kultury.

Zgłoszenia mogą składać:
·         instytucje kultury,
·         członkowie Kapituły Nagrody i Tytułu,
·         związki twórcze, stowarzyszenia prowadzące działalność kulturalną,
·         fundacje oraz przedsiębiorstwa działające w dziedzinie kultury i sztuki,
·         indywidualni twórcy,
·         instytucje samorządowe i rządowe związane z upowszechnianiem kultury i sztuki,
·         radni Miasta Gdańska,
·         organy administracji publicznej,
·         przedstawiciele działów kultury mediów działających na terenie Gdańska,
·         Rady Osiedli i Rady Dzielnic Miasta Gdańska.

Każdy zgłaszający może wytypować maksymalnie trzech kandydatów do Nagrody i jednego kandydata do Tytułu Mecenasa za rok 2018.

Zgłoszenia należy składać poprzez wypełnienie formularzy i złożenie ich do Zespołów Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Gdańsku bądź przesłać pocztą pod adresem Biuro Prezydenta ds. Kultury, Urząd Miejski w Gdańsku, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk. Regulamin przyznawania Nagrody wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępny jest tutaj: https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/biuro-prezydenta-ds-kultury/nagroda-miasta-gdanska-splendor-gedanensis-i-tytulu-mecenasa-kultury-gdanska,a,1205.

Nominowani w 2018 roku do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis i przyznanie tytułu Mecenasa Kultury Gdańska
Nominowani w 2018 roku do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis i przyznanie tytułu Mecenasa Kultury Gdańska
Grzegorz Mehring


Do 2018 roku łącznie 205 laureatów
Street art, historia sztuki i muzyka. Reprezentanci tych dziedzin otrzymali Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis. Mariusz Waras, Małgorzata Omilanowska i Stefan Wesołowski otrzymali dyplomy, statuetki i nagrody w wysokości 20 tys. złotych każda. Tytuł Mecenasa Roku otrzymała firma Ziaja. Mariusz Waras otrzymał nagrodę za „stworzenie na ścianach budynku WL4 galerii społecznego muralu, komentującego polską rzeczywistość społeczno-polityczną”. Profesor Małgorzata Omilanowska została laureatką za „nieustającą działalność na rzecz kultury oraz za oczekiwaną książkę «Budowanie nad Bałtykiem. Studia architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi»”. Płyta „Rite of the End” zapewniła Splendora trzeciemu laureatowi – Stefanowi Wesołowskiemu.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, potem Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. Obecną nazwę nosi od 2004 roku. Do tej pory nagrodzonych zostało 205 osób – niektóre z nich otrzymały nagrodę dwu- lub trzykrotnie. Natomiast tytuł Mecenasa Kultury przyznano 25 razy.

Anna Iwanowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy