PORTAL MIASTA GDAŃSKA

3. Piknik Nauki Fahrenheita na Górze Gradowej

3. Piknik Nauki Fahrenheita na Górze Gradowej
Warsztaty, zabawy, konkursy, spektakularne pokazy naukowe, a nawet testy i badania profilaktyczne – 26 maja 2024 roku na Górze Gradowej w Gdańsku odbędzie się 3. Piknik Nauki Fahrenheita. Uczelnie Fahrenheita i Hevelianum zapraszają wszystkich pasjonatów naukowych odkryć. Wstęp wolny.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Piknik Nauki Fahrenheita to efekt współpracy trzech gdańskich uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego, Hevelianum oraz licznych partnerów wydarzenia.

– Niezależnie od tego, czy goście planują przyjść sami, czy w grupie, czy fascynują się precyzją nauk ścisłych, medycyną od kuchni, bogactwem świata biologicznego czy nieśmiertelnością nauk humanistycznych, na Pikniku Nauki Fahrenheita będą odkrywać, doświadczać i świetnie się bawić – mówi prof. Adriana Zaleska-Medynska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita. – Oprócz 54 namiotów z warsztatami i atrakcjami przygotowanymi przez studentów i naukowców, będzie także bogata w program scena naukowa, panel dyskusyjny oraz możliwość przeprowadzenia testów medycznych. Można spędzić z nami dosłownie cały dzień!

Program obfituje w m.in. eksperymenty i pokazy naukowe oraz gry i ciekawostki. Nie zabraknie także wystaw. 

– Zapraszamy także do odwiedzenia dwóch wystaw. Pierwsza zatytułowana „UCZONE” – prezentuje sylwetki wybitnych kobiet, naukowczyń. Pokazuje, że nauka jest pasjonująca i inspirująca. W trakcie pikniku będzie można spotkać się i porozmawiać z jej bohaterkami. „Kosmiczna baza” to interaktywna wystawa czasowa, która pozwoli odwiedzającym przenieść się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zwiedzić jej zakamarki. Zapraszamy też na wystawy stałe Hevelianum, które tak chętnie Państwo odwiedzacie – mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. – Piknik Nauki Fahrenheita to okazja do odłożenia telefonu i wylogowania się ze świata cyfrowego, aby eksperymentować lub pospacerować po naszych terenach zielonych, skąd rozpościera się najładniejszy widok na Gdańsk. 

Miasteczko, dyskusja oraz naukowa bajka

Na scenie naukowej atrakcje będą odbywać się nieprzerwanie od godziny 11.00 przez cały czas trwania wydarzenia, czyli do godz. 16.00. Nie zabraknie pokazów naukowych z eksperymentami i reakcjami chemicznymi, gier, ciekawostek, a nawet naukowej bajki. Na scenie odbędzie się także pokaz mody zero waste. Całość poprowadzą autorzy bloga popularnonaukowego Crazy Nauka, Aleksandra i Piotr Stanisławscy. Równolegle w budynku Wozowni Artyleryjskiej o godz. 14.00 rozpocznie się dyskusja pt. „Nauka mówi. Znak równości”.

Ważnym punktem na mapie pikniku będzie miasteczko naukowe, a w nim ponad 50 namiotów, w których edukatorzy wspólnie z uczestnikami wydarzenia będą tworzyć modele, brać udział w zabawach edukacyjnych i przeprowadzać eksperymenty, by wspólnie doświadczać nauki. Podczas Pikniku będzie można przyjrzeć się fascynującemu światu mikroorganizmów, a także zgłębić tajemnice oceanów i dowiedzieć się czy górnictwo morskie to szansa czy zagrożenie dla środowiska. Nie zabraknie też eksperymentów dotyczących skali temperatur, właściwości ciekłego azotu, suchego lodu oraz wrzącej wody. Co więcej, dla osób zainteresowanych medycyną przewidziana jest prezentacja na temat procesu tworzenia i analizy różnych form leków, obejmująca m.in. maści, kremy, tabletki. Poruszona zostanie także tematyka mózgu i neurologii.  

Bezpłatny piknik już po raz trzeci

Wszystkie atrakcje będą bezpłatne. Na wystawy stałe Hevelianum: ,,Dookoła Świata" oraz ,,Łamigłówka" będzie można wejść na podstawie promocyjnego biletu w cenie 5 złotych - wstęp na pozostałe wystawy zgodnie z cennikiem. Zabierz z domu własny bidon, dzięki GIWK na miejscu będzie saturator. Na potrzeby 3. Pikniku Nauki Fahrenheita utworzono wydarzenie na Facebooku, na którym prezentowane są informacje o atrakcjach oraz partnerach wydarzenia. Warto śledzić nowości, ponieważ będą tam publikowane również wiadomości praktyczne i organizacyjne, co ułatwi zaplanowanie obecności na pikniku. Szczegóły wydarzenia dostępne są również na stronach: Hevelianum oraz Uczelni Fahrenheita

Piknik Nauki Fahrenheita powstał z inicjatywy Uczelni Fahrenheita i organizowany jest razem z Hevelianum już po raz trzeci. To wydarzenie plenerowe, ogólnodostępne i bezpłatne, a jego celem jest popularyzacja nauki i jej osiągnięć w społeczności lokalnej. Uczelnie Fahrenheita i Hevelianum łączą siły, tworząc program przybliżający naukowe zagadnienia zarówno najmłodszym fascynatom nauki, jak i dorosłym uczestnikom; mnożą ciekawość i dzielą się pasją do poznawania świata, pokazując nieoczywiste oblicze nauki.

Program:

SCENA NAUKOWA

 • 11.00 - Uroczyste otwarcie 3. Pikniku Nauki Fahrenheita / występ Gdańskiej Orkiestry Akademickiej, wręczenie Nagród Fahrenheita, otwarcie wystawy UCZONE 
 • 12.00 - Ognia! / science show
 • 12.30 - Maria i przyjaciele / science show
 • 13.00 - ZERO WASTE / pokaz mody
 • 13.30 - Żywienie ma znaczenie. Zaczarowany ogród / gra interaktywna
 • 13.50 - Moc nauki / science show
 • 14.20 - Czysta woda, czyli jaka? / pokaz
 • 14.40 - Tworzywa sztuczne. Plastikowa apokalipsa czy ekologiczne oszustwo? / prezentacja
 • 15.00 - Akcja, reakcja! / pokaz
 • 15.15 - Wyrzutnia ratownicza Life Gun / pokaz
 • 15.35 - Miastotwórczość a jakość życia. O mieście dla człowieka / prezentacja
 • 15.50 - Zamknięcie pikniku

WOZOWNIA ARTYLERYJSKA – SALA HAXO

 • 14.00 - Dyskusja „Nauka mówi. Znak równości” / wiek: 15+ 

MIASTECZKO NAUKOWE

 • 11.00–16.00 - Ponad 50 namiotów z atrakcjami z zakresu medycyny, nauk ścisłych, ekologii. Zaplanowano pokazy przedstawiające wpływ na zdrowie człowieka: hałasu, zanieczyszczeń powietrza i żywności, warsztaty paleontologiczne i quizy z nagrodami. Nie zabraknie licznych eksperymentów, wystaw popularnonaukowych i atrakcji medycznych, w tym nauki udzielania pierwszej pomocy.

STREFA EDUZABAWY

 • 11.00-16.00 - warsztaty „zrób to sam” i ekologiczne, m.in. wytwarzania bio materiałów czy zakładania ogrodów deszczowych, kontenery edukacyjne, gry wielkoformatowe, aktywności sportowe, bolid, auta elektryczne, wodolot i wiele innych

SALA PITAGORASA

 • 11.00-16.00 - Profilaktyka ratuje życie / pomiary ciśnienia tętniczego oraz parametrów krwi z palca (glukoza, cholesterol i kwas moczowy) wraz z omówieniem wyników.

MELEKS 

 • 11.00-16.00 

Organizatorzy: Uczelnie Fahrenheita - Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska (organizator jednocześnie trwającego Bałtyckiego Festiwalu Nauki)i Uniwersytet Gdański oraz Hevelianum. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Pomorskiego.

Partnerzy: Akwarium Gdyńskie, AmberExpo, Aramco, Blanka Byrwa, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Gdańska Karta Mieszkańca, Gdańskie Wody, Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Polskie Elektrownie Jądrowe, Port Czystej Energii, Samorząd Województwa Pomorskiego, Straż Miejska w Gdańsku, Wydział Gospodarki Komunalnej, Volvo Drywa, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku. 

Patroni medialni: gdansk.pl, trojmiasto.pl

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie wydarzenia, jeśli zaistnieją niekorzystne warunki atmosferyczne.