PORTAL MIASTA GDAŃSKA

10 lat minęło

10 lat minęło
Jak krótko przedstawić dziesięć lat prezydentury? Przygotowaliśmy przegląd osiągnięć naszego miasta, którego gospodarzem od dziesięciu lat jest Paweł Adamowicz.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jak krótko przedstawić dziesięć lat prezydentury? Przygotowaliśmy krótki przegląd osiągnięć naszego miasta, którego gospodarzem od dziesięciu lat jest Paweł Adamowicz.

Były to lata niezwykłe w historii Gdańska i całego kraju. W czasie tej prezydentury Polska została członkiem Unii Europejskiej, a naszemu krajowi przyznano organizację (wspólnie z Ukrainą) Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Gdańsk jest jednym z czterech polskich miast, w których zostaną rozegrane mecze.
Gdańsk rozbudowuje się i modernizuje coraz szybciej ? przybywa nowych dróg, inwestycji, terenów zielonych, nowoczesnych technologii. Władze Miasta realizują szereg programów zmieniających Gdańsk: od tych dotyczących komunikacji, kultury, infrastruktury, bezpieczeństwa, edukacji i zdrowia, po rewitalizację całych dzielnic.
Działania Prezydenta, ukierunkowane przede wszystkim na zaspokajanie potrzeb mieszkańców, realizowane są przez ciągłe doskonalenie metod świadczenia usług dla gdańszczan oraz umiejętności zarządzania miastem. W tym względzie gdański Urząd Miejski nieprzerwanie od dziesięciu lat poprawia jakość i skalę obsługi mieszkańców. To pod kierownictwem Prezydenta Adamowicza powstały dwa nowe Zespoły Obsługi Mieszkańców (na Chełmie i we Wrzeszczu), wydłużono godziny obsługi, wprowadzono możliwość załatwienia wielu spraw w sobotę, zinformatyzowano procedury.
Najlepsi fachowcy zarządzają też Budżetem Miasta Gdańska ? publicznymi pieniędzmi gdańskich podatników i pozyskują fundusze oraz dotacje na wiele przedsięwzięć. Urząd Miejski w Gdański może pochwalić się znakomitymi wynikami i świetnymi programami, które pozwalają zaoszczędzić pieniądze i czas zarówno mieszkańcom, jak i Miastu.
Do sukcesu i rozwoju Gdańska przyczyniają się zarówno wielkie i spektakularne inicjatywy, jak i działania, których na co dzień nie widać.

DW

Banery-CENNIK MIEJSKI.png (1.54 MB)

 

Spis Treści

Urząd Miejski 1998 ? 2008

W 2001 roku wprowadzono Q-matic ? System Zarządzania Obsługą Klientów ? przywoławczy system numerkowy wprowadzający ład i spokój Klientów, a także zatrudnieno dwóch pracowników ze znajomością języka migowego w ZOM Nr 1 i ZOM Nr 3.

W 2004 roku wprowadzono telefoniczne zapisy na określony dzień i godzinę dla Klientów chcących złożyć wniosek na dowód osobisty, prawo jazdy czy też zarejestrować pojazd. Jest to duże udogodnienie dla Klientów minimalizujące ilość wizyt w Urzędzie. Klientom zapewniono dostęp do placówek Poczty Polskiej oraz bezpłatną obsługę bankową w zakresie należności dla gminy. Od sierpnia 2008 roku klientom Urzędu udostępniono pokoje dla matki z dzieckiem oraz wydzielono miejsca parkingowe (od 2007 r.).

Utworzenie trzech Zespołów Obsługi Mieszkańców usprawniło obsługę oraz ułatwiło dostęp mieszkańców do magistratu. Lokalizację Zespołów uzależniono od liczby mieszkańców w poszczególnych dzielnicach miasta, jednak ich lokalizacja nie wiąże się z rejonizacją. Każdy Klient może załatwić sprawę w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. W 2002 roku wydłużono godziny pracy Referatu Rejestracji Pojazdów w ZOM Nr 2 przy ul. Milskiego do dziesięciu godzin dziennie (8-18). W 2007 roku dodano soboty w godz. 8.-16.

Wdrożenie w 2000 roku szerokiego wachlarza procedur on-line. W tej dziedzinie Gdańsk od początku był liderem (obsługa jako pierwszy urząd w Polsce ponad 40 usług on-line realizowanych przez Internet). Umieszczenie na stronie internetowej www.gdansk.pl opisów spraw (obecnie jest ich 265), które można załatwić w Urzędzie, wraz z formularzami, przykładami prawidłowego wypełnienia oraz drukami opłat do pobrania. Klient wybierając taką formę obsługi wypełnia przygotowany formularz i przesyła go do Urzędu wybierając dogodny dla siebie termin sfinalizowania sprawy. Po odbiorze wniosku przez urzędnika, nadaniu indywidualnego numeru w systemie obiegu dokumentów, pracownik w ciągu 48 godzin oddzwania lub wysyła e-mail do Klienta celem potwierdzenia wybranego terminu odbioru decyzji, zaświadczenia, postanowienia. Działania te były pionierskimi w skali kraju i stanowiły inspirację dla wielu innych jednostek administracji samorządowej.

W 2005r. wprowadzono dla klientów możliwość sprawdzania na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gdańsku (jako jedno z nielicznych miast w Polsce) odbioru nowego prawa jazdy. 1 kwietnia 2006 r. został wprowadzony internetowy kalendarz bezpośredniej rezerwacji terminu złożenia wniosku o wymianę prawa jazdy.

Interaktywny Plan Gdańska, uruchomiony w 2001 roku, był jednym z pierwszych w pełni funkcjonalnych narzędzi dostępu poprzez Internet do zweryfikowanych i dokładnych, opartych bowiem bezpośrednio na miejskim systemie informacji przestrzennej, map tematycznych całego miasta. Wprowadzona od początku 2007 roku jego unowocześniona wersja to zaawansowane narzędzie internetowe integrujące przeglądowy plan miasta, fotomapy i mapy tematyczne (np. mapa własności gruntów, historyczny plan Gdańska z 1940 r.). Aktualność publikowanych w Internecie danych została zapewniona dzięki jego integracji z miejskim systemem informacji przestrzennej. Interaktywny, internetowy plan miasta jest intuicyjny i pozwala służbom miejskim, mieszkańcom, turystom i inwestorom na szybkie dodarcie do wielu informacji związanych z przestrzenią miejską. Jest to jedno z pierwszych rozwiązań o tak dużych możliwościach i funkcjonalności, nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Opisywane był w publikacjach branżowych (?Geodeta? nr 12 (151) grudzień 2007; ?Wspólnota? styczeń 2008) oraz przedstawiane na konferencjach międzynarodowych (2007 rok - ESRI w Warszawie oraz 2008 rok - KSF Telecities w Ostrawie).

Od listopada 1999 roku oceną kwalifikacyjną objęto wszystkich pracowników Urzędu, a w grudniu 2004 roku wprowadzono nową procedurę zatrudniania: poprzez organizowanie konkursów na wszystkie stanowiska pracy w Urzędzie Miejskim w Gdańsku (ustawowy obowiązek przeprowadzania konkursów wszedł w życie dopiero w sierpniu 2005 r.).

W okresie od czerwca 2006 r. do stycznia 2007 r. firma Public Profit Sp. z o.o. przeprowadziła ?Badanie efektywności działania Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz jednostek organizacyjnych miasta poprzez zastosowanie techniki badawczej typu ?Mystery Client.?. Badanie potwierdziło, że ?zarówno organizacja pracy, jasność i przejrzystość procedur, jak i kultura urzędników stanowią mocną stronę gdańskich instytucji samorządowych.?

Sport i okolice

Zakwalifikowanie Gdańska do grupy miast organizujących Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. To jeden z największych sukcesów promocyjnych Miasta w dziedzinie nie tylko sportu. To możliwość przyspieszenia modernizacji miejskiej infrastruktury, rozwoju inwestycji, zwiększenia miejsc pracy i dochodów budżetowych Miasta.

Z inicjatywy prezydenta Gdańska pomorscy przedsiębiorcy zostali zaproszeni do współpracy w ramach Społecznego Komitetu Wsparcia Euro 2012. Najważniejszym celem organizacji jest budowa sieci boisk osiedlowych i przyszkolnych w Gdańsku, finansowanych ze środków prywatnych.

Przejęcie przez Miasto Gdańsk Obiektu Stadion Miejski ?Lechia? w Gdańsku przy ul. Traugutta 29 oraz przekazanie w administrowanie MOSiR-owi. Wiosną 2006 roku rozpoczęto ciąg inwestycji od instalacji 2000 szt. siedzisk indywidualnych. Zamontowano oświetlenie boiska (2000 lux) oraz oświetlenie liniowe. Wybudowano nowe boisko wraz z systemami: ogrzewania, nawadniania i odwadniania. Zamontowano także monitoring i nagłośnienie. Instalacja 2000 szt. kolejnych siedzisk indywidualnych pod krytą trybuną Stadionu.

Inwestycje i projekty inwestycyjne

Projekty inwestycyjne zrealizowane w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego: przebudowa ul. Obrońców Wybrzeża wraz z budową nowego komisariatu (z firmą E.Leclerc ? projekt w trakcie realizacji), przebudowa węzła komunikacyjnego na Chełmie (z firmą Tesco), przebudowa skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej i Słowackiego (z firmą ECE), przebudowa węzła Matarnia (z firmą IKEA i GDDKiA), przebudowa węzła komunikacyjnego ul. Grunwaldzkiej, Dmowskiego, Partyzantów i Jaśkowej Doliny (z firmą GCH Manhattan), przebudowa węzła komunikacyjnego ul. Jabłoniowej i Przywidzkiej (z firmą Investing).

30 lipca 2008 roku podpisane zostało Porozumienie dotyczące zagospodarowania terenów kolejowych w rejonie Targu Siennego i Targu Rakowego. Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Ministrem Infrastruktury, Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Gminą Miasta Gdańska, Polskimi Kolejami Państwowymi S.A., Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. i PKP Szybką Koleją Miejską w Trójmieście sp. z o.o. Podpisane Porozumienie określa zasady i warunki współpracy jego sygnatariuszy oraz warunki dla przyszłego Inwestora w zakresie zagospodarowania około 2 hektarów terenów kolejowych w rejonie Targu Siennego i Targu Rakowego.

W latach 1997-2006 dokonano rewaloryzacji zabytkowych fortyfikacji miejskich i adaptacji na cele zieleni parkowej. W ramach projektu wykonano: remont układu przeciwpowodziowego, umocnienie brzegów cieku ? Opływu Motławy oraz zbudowano park spacerowo- wypoczynkowy na obu brzegach Opływu o powierzchni 12 ha. Efekty: ochrona zabytku, uregulowanie gospodarki wodnej i zwiększenie zasobów zorganizowanych, ogólnodostępnych terenów zieleni w mieście. Projekt został wyróżniony I nagrodą na I Ogólnopolskim Konkursie TUP na Najlepiej Zorganizowana Przestrzeń Publiczną w Kategorii ?Przestrzeń zielona? w 2007 roku.

W latach 2000-2007 realizowany był projekt ?Zieleńce wypoczynkowe towarzyszące zbiornikom retencyjnym?. W ramach projektu wykonano 5 zieleńców przy zbiornikach, w tym Nowiec II, Górny Młyn oraz przy ul. Warszawskiej, Subisława, Chirona. Część obiektów wykonał samodzielnie Wydział Środowiska, dla części Wydział Środowiska zapewnił nadzór merytoryczny i finansowanie z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W maju 2005 r. zakończono I etap budowy nowoczesnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Gdańsku przy ul Przyrodników, przekazując do użytku budynek administracyjno-oświatowy, budynek obsługi, budynek dla kotów, 3 budynki dla psów z własnymi wybiegami oraz budynek stacji uzdatniania wody wartości ponad 6 mln zł.

Gospodarka komunalna, infrastruktura i komunikacja

1 stycznia 2005 r. powołano spółkę Gdańska Infrastruktura Wodno Kanalizacyjna, która przyjęła zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Sprawnie rozpoczęto i znacząco zaawansowano przy pomocy środków z Funduszu Spójności realizację Gdańskiego Projektu Wodno-Ściekowego ? największego w mieście i jednego z największych w Polsce projektów inwestycyjnych, co przyczyniło się do rozwiązania wielu problemów związanych z gospodarką wodno-ściekową na terenie miasta, a także okolicznych gmin. Z inicjatywy Prezydenta Miasta Gdańska, od roku 2003 zintensyfikowano prace przy wymianie przyłączy ołowianych ? dotychczas wymieniono ponad 1200 przyłączy.

W latach 2002-2006 Gdańsk otrzymał 370 milionów zł na realizację tzw. Projektu Wodno-Ściekowego. Dzięki inwestycjom skanalizowane zostały m.in. dzielnice Olszynka i Rudniki, a gdańska woda spełnia najostrzejsze unijne normy. Stało się tak za sprawą głębinowych ujęć wody, które pozwoliły zrezygnować z czerpania wody w Straszynie. Zmodernizowano między innymi stację uzdatniania wody ,,Czarny Dwór?. W latach 2003 ? 2006 w Gdańsku wykonano lub zmodernizowano 15 zbiorników retencyjnych wraz z regulacją potoków i rowów melioracyjnych.

W 2007 roku wykonano kanalizację deszczową w zlewni potoku granicznego w Gdańsku ? powstał zbiornik Orłowska II, kolektor graniczny na odcinku od ul. Gospody do zbiornika Orłowska II i odcinek kanalizacji deszczowej od zbiornika do ul. Jelitkowskiej. Przebudowano Potok Graniczny na odcinku kolidującym z budową hali widowiskowo ? sportowej na granicy Gdańska i Sopotu.

W 2006 roku uruchomiony został system do obsługi elektronicznego biletu okresowego w Gdańsku i wprowadzono elektroniczną kartę miejską, która została wprowadzona do komunikacji miejskiej w Gdańsku od 1 lipca 2006 r. Od stycznia 2007 r. karta miejska zastąpiła tradycyjne, papierowe bilety okresowe.

W ramach realizacji Gdańskiego Projektu Komunikacji Miejskiej (etap I) latach 2002 ? 2003, ze środków pochodzących z kredytu EBOR, wykonano przebudowę 9 odcinków torów tramwajowych i sieci trakcyjnej. Przebudową objęto tory tramwajowe, sieć trakcyjną, perony przystankowe, przejazdy drogowo-torowe. Zakres robót obejmował najbardziej wyeksploatowane odcinki torów na głównych ciągach komunikacyjnych.
GPKM - etap II, okres realizacji: lata 2004 ? 2008 to: zbudowanie linii tramwajowej na Chełm (długość ok. 3 km), modernizacja ok. 20 km torów wraz z infrastrukturą techniczną sieci tramwajowej.
W ramach tego zadania m.in. przebudowano i zbudowano łącznie: 35 przejazdów z płyt gumowych przez ulice i skrzyżowania, 55 przystanków tramwajowych (wyposażając je w nowe wiaty przystankowe, osłony antyrozbryzgowe oraz udogodnienia dla niepełnosprawnych, w tym także windy). Zakupiono także 28 autobusów i 3 tramwaje. Zakres robót obejmował: ul. Legionów (od Pl. Komorowskiego do ul.Hynka), Hallera (od Al. Zwycięstwa do Klinicznej), Al. Grunwaldzka (od ul. Miszewskiego do Węzła Opera), skrzyżowanie Chłopska ? Kołobrzeska,), skrzyżowanie Kartuska ? Pohulanka, skrzyżowanie Chłopska ? Piastowska oraz naprawy średnie torów w ul. Chłopskiej, Al. Zwycięstwa (od ul. Hallera do ul. 3Maja), Al. Rzeczypospolitej (od ul Hynka do pętli tramwajowej Zaspa).
W wyniku zadań inwestycyjnych i modernizacyjnych oraz zakupu taboru, zrealizowanych w ramach Projektu GPKM ? etap I i II osiągnięto główne cele polityki transportowej tj.: poprawę jakości obsługi transportem zbiorowym, poprawę sprawności funkcjonowania układu ulicznego, zwłaszcza w przeciążonych ruchem obszarach centralnych Miasta, poprawę bezpieczeństwa ruchu oraz zmniejszenie emisji spalin i poziomu hałasu.

W lutym 2007 r. Miasto podpisało umowę na wykonanie Opracowania dla Projektu pn.: ?Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej ? Etap III? dla następujących zadań:
budowa nowych linii tramwajowych: w dzielnicy Gdańsk Południe ? od pętli ?Witosa? do pętli ?Nowa Łódzka?; w dzielnicy Morena ? od pętli ?Siedlce? do pętli ?Myśliwska?; przebudowa torów tramwajowych i sieci trakcyjnej na 14 kolejnych odcinkach; zakup taboru tramwajowego (40 szt.); modernizacja zajezdni tramwajowej ?Wrzeszcz?. Partnerem Projektu jest Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku Sp. z o.o.Miasto będzie ubiegało się o dofinansowanie Projektu ze środków Unii Europejskiej.

W ramach ?Gdańskiego Rowerowego Projektu Inwestycyjno-Promocyjnego? w latach 2003-2005 wybudowano przy udziale środków Funduszu na Rzecz Globalnego Środowiska (GEF) ponad 15 km dróg rowerowych o wysokim standardzie technicznym wzdłuż: al. Grunwaldzkiej, ul. Kościuszki, ul. Cienistej, ul. Miszewskiego ? Wyspiańskiego - Legionów, Siennickiej -Lenartowicza. W roku 2007 wybudowano łącznie ok. 8,7 km dróg rowerowych tj. wzdłuż ul. Braci Lewoniewskich, wzdłuż ul. Marynarki Polskiej na odc. od ul. Wyzwolenia do ul. Reja, wzdłuż ul. Podwale Grodzkie, w rejonie skrzyżowania: al. Zwycięstwa i ul. 3-go Maja, w ramach inwestycji drogowych współfinansowanych ze środków unijnych.
W maju 2008 roku wybudowano brakujący fragment drogi rowerowej (ok. 120 mb) wzdłuż ul. Hallera w rejonie skrzyżowania z ul. Kliniczną wraz z sygnalizacją świetlną (wydzieloną dla ruchu rowerowego), w ramach zadania inwestycyjnego ?Przebudowa skrzyżowania ulic: Kliniczna ? Hallera? dofinansowanego ze środków unijnych.
W czerwcu 2008 r. zakończono budowę wydzielonej drogi rowerowej wzdłuż ul. Jantarowa Brzeźnieńska w Gdańsku na odcinku od ul. Piastowskiej do Parku Brzeźnieńskiego o długości 2,8 km. We wrześniu 2008r. rozpoczęto budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Turystycznej na odcinku od mostu pontonowego do ul. Przegalińskiej o długości ok. 800mb. Obecnie w Gdańsku ścieżki rowerowe liczą 73 km.

Inne najważniejsze remonty i przebudowy drogowe w ostatnich dziesięciu latach w Gdańsku to:
2006 ? remont wiaduktu na ul. Braci Lewoniewskich wraz z drogami dojazdowymi od strony Alei Zwycięstwa i Zaspy. Całkowicie wyremontowano wiadukt wraz z całą ulicą Braci Lewoniewskich (500 m), która uzyskała nowe oświetlenie i nową nawierzchnię. Wzdłuż ulicy wymieniono chodnik i wydzielono ścieżkę rowerową. Wymieniono też schody wiodące w kierunku Zaspy i na peron SKM.
2004-2007 ? przebudowa ulicy Marynarki Polskiej, odcinek Reja ? Wyzwolenia.
2004-2007 ? przebudowa ulic Podwale Grodzkie - Wały Jagiellońskie, odcinek Wały Piastowskie ? Bucisko.
2005-2007 ? przebudowa Podwala Grodzkiego i Wałów Jagiellońskich. Największy i najpoważniejszy remont Głównego Ciągu w Gdańsku.
2006-2008 ? budowa Trasy W-Z w Gdańsku, odcinek Jabłoniowa ? Kartuska. Trasa W-Z przejęła uciążliwy międzyregionalny i międzynarodowy ruch tranzytowy.
2007-2008 ? w tych latach zakończono roboty związane z przebudową ulic Dzianej i Pończoszników. Zakres prac, oprócz przebudowy nawierzchni ulic oraz chodników, obejmował również modernizację kanalizacji deszczowej i wodno-kanalizacyjnej, przebudowę podwórek i zieleńców zlokalizowanych przy tych ulicach. Jednocześnie zmodernizowano kolejne uliczki na Głównym Mieście: Kaletniczą, Kuśnierską, Mydlarską, Bosmańską oraz plac przed Bramą Św. Ducha.
2008 ? remont Mostu Wapienniczego, który był pierwszym od czasu wybudowania mostu. To już 10 z kolei odnowiony zabytkowy obiekt mostowy na Kanale Raduni w ciągu ostatnich 15 lat.

W latach 1998-2002 w Gdańsku wybudowano oświetlenie 103 ulic o łącznej długości prawie 40 km. Ogółem zainstalowano 1407 punktów świetlnych. W tym czasie wybudowano także oświetlenie Teatru Leśnego, 5 parków, 4 skwerów oraz zmodernizowano oświetlenie 51 ulic.

Kosztem 5,5 mln zł w pasie nadmorskim na gdańskim Przymorzu powstał park im. Ronalda Regana. Między ulicami Piastowską i Obrońców Wybrzeża, na terenie 85 hektarów, posadzone zostały drzewa, krzewy, zamontowano również ławki, oświetlenie oraz wykonano drewniane pomosty na zaadaptowanych stawach.

Gdańsk należy do czołówki dużych miast, które iluminują swoje zabytki i inne obiekty (np. mosty). Do tej pory w grodzie nad Motławą zostały podświetlone 54 obiekty, z tego 37 to budowle zabytkowe. Łącznie na iluminowanie miasta wydatkowano kwotę 11 milionów złotych. Przypomnijmy, że w bieżącym roku uruchomiono m.in. iluminacje Wielkiej Zbrojowni, kościoła p.w. św. Andrzeja Boboli w Gdańsku-Wrzeszczu czy rekonsekrowanego niedawno kościoła p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła.
W najbliższych planach jest budowa iluminacji kościoła p.w. Matki Boskiej Niepokalanej przy ul. Łąkowej oraz odtworzenie, w miarę możliwości, poważnie uszkodzonej w wyniku pożaru, iluminacji kościoła p.w. św. Katarzyny.

Gdańsk jako jedno z pierwszych miast w Polsce, w celu wspierania przedsiębiorczości, wprowadził w oparciu o przepisy pomocy publicznej zwolnienia przedsiębiorców z tytułu podatku od nieruchomości. Pierwsze zwolnienie z inicjatywy Prezydenta zostało wprowadzone uchwałą z dnia 25 marca 2004r. w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości budowli, budynków lub ich części oraz gruntów w związku z utworzeniem nowych miejsc pracy. Uchwała zwalnia od podatku nowo wybudowane, nabyte, odbudowane itp. budowle, budynki i grunty zajęte przez przedsiębiorców, którzy na terenie Gdańska utworzą co najmniej 5 nowych, pełnoetatowych miejsc pracy w działalności wytwórczej lub usługowej w zakresie informatyki, telekomunikacji, elektroniki, biotechnologii i automatyki.

Bardzo ważnym instrumentem w zabezpieczaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców Gdańska, są powołane przez Gminę Gdańsk: Gdańskie Towarzystwo Budownictwa Mieszkaniowego oraz Towarzystwo Budownictwa Społecznego ?Motława?. TBS-y budując mieszkania na wynajem, realizują inwestycje z wykorzystaniem preferencyjnych kredytów z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Łączna liczba mieszkań wybudowanych i oddanych do użytku przez spółki powołane przez Prezydenta w ostatnich 10 latach wynosi aż 1784.

Bezpieczeństwo i zdrowie

Bezpieczeństwo stało się jednym z priorytetów zadaniowych kadencji Prezydenta Miasta Gdańska, dlatego już w 2000 r. utworzono Miejskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W jednym miejscu zlokalizowano dyspozytorów Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz Pogotowia Ratunkowego, w systemie całodobowym. Wystarczy wykręcić jeden numer alarmowy i dokładnie opisać zdarzenie a dyżurny sam uruchomi wszystkie potrzebne do akcji służby. Centrum przyjmuje rocznie ok. 250 tys. zgłoszeń i alarmów.

Zwiększenie liczby patroli na ulicach miasta od 2003 roku. Odpowiedzią na społeczne oczekiwanie było porozumienie podpisane z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku i Komendą Miejską Policji w Gdańsku w sprawie uruchomienia dodatkowych patroli. Miasto sfinansowało z własnego budżetu koszty utrzymania służby kandydackiej Policji będącej w dyspozycji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Na ten cel w 2003 r. wydatkowano środki w wysokości 700 000 zł. Dofinansowanie służby kontynuowano do roku 2007. Łącznie Miasto dofinansowało to zadanie kwotą w wysokości ok. 2 mln. zł.
W wyniku podjętych działań w okresie od maja do września w latach 2003-2007 na ulice miasta Gdańska skierowano dodatkowo 1500 patroli rocznie. Efektem organizacji zwiększenia patroli było zmniejszenie przestępczości pospolitej w rejonach patrolowania i wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i turystów.
W latach 2006-2008 Miasto współfinansowało również służbę kandydacką policji. Corocznie na ten cel przeznaczano kwoty 500 tys. zł.

Budowa i rozbudowa sieci miejskiego monitoringu wizyjnego w latach 1999 ? 2008. W 1999 roku zainstalowano pierwszy monitoring zewnętrzny na Starówce. Zmniejszenie statystyk tzw. przestępczości pospolitej w miejscach objętych monitoringiem (ok. 30%) zaowocowało dalszym rozwojem i finansowaniem tego systemu, stąd nowy plan rozwoju systemu monitoringu wizyjnego w mieście do roku 2012. Aktualnie miejski system monitoringu wizyjnego składa się z 116 kamer telewizyjnych zainstalowanych w 7 obszarach: Starówka/Dolne Miasto, Dworzec Główny, Orunia Górna, Wrzeszcz, Oliwa, Siedlce, Przymorze.

W zakres poprawy bezpieczeństwa w mieście wchodzi również finansowanie i dofinansowanie do zakupu sprzętu ratowniczego i pojazdów służbowych dla jednostek PSP i Policji (m.inn. drabina 37m; podnośnik 40m; samochód gaśniczy ciężki; samochody służbowe dla policji itp.). Mimo zmiany ustawy o Policji, Miasto Gdańsk po 2003 roku dalej wspiera Komendę Miejską Policji w Gdańsku. Roczna kwota przeznaczona na finansowanie sprzętu dla gdańskich służb i straży wynosi ok. 2 mln zł.

Systematyczne doposażanie placówek lecznictwa zamkniętego w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny rzędu kilkuset tysięcy złotych rocznie. Zakupiono m.in. noworodkowy inkubator transportowy, respirator dla dzieci i dorosłych stacjonarno- przenośny. Dotacja celowa na zakup karetki dla Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku. Przekazanie działki komunalnej pod budowę przychodni zdrowia w celu zabezpieczenia bezpłatnych świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców Starej Oliwy.

Stworzenie systemowych rozwiązań w zakresie profilaktyki uzależnień ? utworzenie Miejskiej Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia. Miasto zwiększyło dostępność pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu oraz pomocy psychospołecznej i prawnej udzielanej rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie, m.in. poprzez uruchomienie 21 listopada 2006 r. Miejskiej Poradni Terapii Uzależnień i Współuzależnienia. Poradnia realizuje programy terapeutyczne, dostęp do specjalistycznych świadczeń (konsultacje psychologiczne, seksuologiczne, psychologa klinicznego, prawnika, indywidualne świadczenia zapobiegawczo-lecznicze, pomoc medyczną). Zapewnia pomoc pracownika socjalnego (wywiady, interwencje i praca socjalna). W terapii stosowane jest równolegle leczenie indywidualne i grupowe.

Kultura

Gdańsk jest miastem Wolności. To właśnie tu w 2000 roku upamiętniono 20. rocznicę powstania ?Solidarności? poprzez otwarcie multimedialnej wystawy ?Drogi do wolności?, która w nowoczesny sposób przekazuje kolejnym prawdę historyczną na temat upadku komunizmu w Polsce. Pięć lat później obchodzono w Gdańsku 25-lecie podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania Solidarności, wydarzeniu temu towarzyszyła ogólnopolska i zagraniczna kampania promocyjna pt. ?Zaczęło się w Gdańsku??.

W 2007 roku powstało w Gdańsku Europejskie Centrum Solidarności ? nowa instytucji kultury, której zadaniem będzie promocja dokonań ruchu niepodległościowego, który doprowadził do zmian ustrojowych w naszym kraju. Budynek ECS, który ma stać się żywym pomnikiem najnowszej historii, zlokalizowany będzie na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej przy Placu Solidarności i Pomnika Poległych Stoczniowców.

W Gdańsku również, w 2008 roku ustanowiono niezwykłą nagrodę literacką: Europejski Poeta Wolności. Nagroda ta ma wymiar międzynarodowy i ma na celu wyróżnianie i promocję zjawisk poetyckich, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności temat wolności, a jednocześnie charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi; nagroda przyznawana jest w cyklu dwuletnim. Jej wartość to 100 tysięcy złotych.

Gdańsk jest miastem świadomym swojej wielowiekowej tradycji. Z inicjatywy Prezydenta Pawła Adamowicza organizowany jest co cztery lata Światowy Zjazd Gdańszczan (odbyły się w 2002 i 2006 r.), a także doroczne Święto Miasta. To wydarzenia, które dowodzą, jak bardzo mieszkańcy naszego grodu związani są ze swoją ?małą Ojczyzną?.

W maju 2002 roku otwarto w naszym mieście Pomnik ? Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy. Miejsce to upamiętnia wszystkie nieistniejące już gdańskie nekropolie i przypomina współczesnym mieszkańcom miasta o jego dawnych obywatelach, po których ? wraz ze zlikwidowaniem starych cmentarzy ? zniknął wszelki ślad.

Jednym z najlepiej rozpoznawalnych w świecie symboli Gdańska jest bursztyn. Nasze miasto nosi zaszczytny tytuł Światowej Stolicy Bursztynu, w Gdańsku działa również Światowa Rada Bursztynu. W 2006 roku otwarto natomiast w Gdańsku Muzeum Bursztynu. Jego otwarcie odniosło oszałamiający sukces frekwencyjny.

Od 2004 roku trwa budowa kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego Centrum Hewelianum. W przyszłości na terenach Fortu Grodzisko powstać ma zespół edukacyjno-rekreacyjny dla dzieci, młodzieży oraz całych rodzin. Pierwszy etap tej inwestycji zakończył się latem 2008 roku ? na terenie Fortu działają już pierwsze wystawy historyczne.

W 2008 roku powołano do życia Gdański Teatr Szekspirowski i podjęto decyzję o budowie budynku Teatru Elżbietańskiego, który przed wiekami istniał w grodzie nad Motławą.

Gdańsk jest miastem kultury. To tu co roku organizowane są imprezy kulturalne o dużej renomie: Feta, Mozartiana, Festiwal Organowy, Festiwal Szekspirowski, Festiwal Gwiazd, Jarmark św. Dominika.

Co roku przyznawane są m.in. Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury i Stypendia Kulturalne Miasta Gdańska ? przyznawane twórcom realizującym wybitne przedsięwzięcia kulturalne. Podczas Międzynarodowego Dnia Teatru w 2008 roku po raz pierwszy wręczona została Nagroda Teatralna Miasta Gdańska przyznawana w uznaniu szczególnych dokonań scenicznych.

W 2007 r. zgłoszono kandydaturę Gdańska oraz Metropolii Gdańskiej do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i rozpoczęto działania zmierzające do uzyskania tego tytułu.

Edukacja

W 2007 r. wypracowano strategię i dobrą promocję kształcenia zawodowego w mieście. Dostosowano oferty szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy. Przy spadku ogólnej liczby uczniów, nastąpił wzrost o 4% młodzieży podejmującej naukę w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych.

Od 2006 roku wprowadzono szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych, w tym Centrum Wsparcia Edukacyjnego i Dzielnicowe Centra Sportu.

Już w 2004 roku opracowano i wdrożono program ?Wykształcony Gdańszczanin 2020?. Są to działania edukacyjne rozłożone w czasie: od tego roku wprowadzono np. drugi język w gimnazjum. Gdańsk jako pierwszy w Polsce w 2005 roku wprowadził język obcy w pierwszej klasie szkoły podstawowej!

W 2002 roku zbudowano unikalny system stypendialny dla najlepszych uczniów gdańskich szkół. Rokrocznie kilkaset tysięcy złotych przeznacza się na stypendia dla 500 ? 750 uczniów. Od trzech lat jest Gdańsk przyznaje pięć stypendiów dla najlepszych maturzystów (w wysokości dwóch tysięcy złotych). Wydawanie od 2006 roku poradników dla gimnazjalistów (a od roku bieżącego także dla absolwentów uczniów szkół podstawowych), w których przedstawiona jest oferta szkół naszego regionu.

Z inicjatywy prezydenta Gdańska ustanowiono Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena przyznawane osobom w wieku do 30 lat za wybitne osiągnięcia naukowe w dwóch kategoriach: nauki ścisłe i przyrodnicze oraz nauki humanistyczne (ustanowiona w roku 2003 początkowo pod nazwą Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Heweliusza, a od r. 2006 ? pod nazwą obecną).

Wybudowanie trzech nowych szkół: Szkoła Podstawowa Nr 85 i Gimnazjum Nr 48, (2001 r.), Gimnazjum Nr 33 (2004 r.) oraz najnowocześniejszej szkoły w Polsce ? Szkoły Podstawowej Nr 12 w Gdańsku Ujeścisku (2008 r.). Kilkanaście szkół rozbudowano (m.in. przez dodanie sal gimnastycznych).

W 2006 r. Gdańsk jako pierwsza i jak dotąd jedyna gmina w Polsce uruchomiła specjalny program stypendialny dla studentów uczelni wyższych przygotowujących się do podjęcia zatrudnienia w sektorze wysokich technologii. Program ten pokrywa koszty przeszkolenia przyszłych pracowników. Pozwala to pracodawcom zatrudnić kadrę profesjonalistów bez ponoszenia kosztów przygotowania ich do pracy.

Budżet i zarządzanie majątkiem miejskim

W grudniu 2001 r. spłacono kredyt krótkoterminowy, zaciągnięty w Euro. Został on spłacony poniżej kursu uruchomienia, zysk 147 067,44 zł. Dodatkowo Miasto zyskało ok. 4 mln zł na zaciągnięciu kredytu w Euro, a nie w złotych. Średnie oprocentowanie kredytu po uwzględnieniu dodatnich kursów walutowych wyniosło tylko 2,988%.

W marcu 2003 r. we wszystkich podległych Miastu jednostkach zainstalowany został system bankowości elektronicznej. W tym względzie Miasto było na pierwszym miejscu wśród największych miast w Polsce. Korzyści: sprawne zarządzanie rachunkiem bankowym (minimalizacja pracy z dokumentami papierowymi tj. brak konieczności wypisywania papierowych przelewów), wiedza o aktualnym stanie rachunku bankowego, możliwość zarządzania płynnością finansową.

Wprowadzenie indywidualnych rachunków bankowych dla podatników, dzięki którym Miasto ? przy rosnącej lawinowo ilości podatników ? jest w stanie zapewnić sprawniejszą i szybszą obsługę oraz terminowe wywiązywanie się z wymogów sprawozdawczości budżetowej. Usługa indywidualnej identyfikacji rachunków bankowych jest obecnie w fazie wdrażania w zakresie wieczystego użytkowania i zostanie w pełni wprowadzona już do końca 2008 r.

W listopadzie 2007 r. Fitch Ratings podniósł Gdańskowi rating z BBB (perspektywa stabilna) do BBB+ (BBB plus; perspektywa stabilna). Agencja doceniła znaczącą poprawę wyników finansowych Miasta. Gdańsk ponownie został uznany za miasto o niskim ryzyku kredytowym i dużej stabilności finansowej. Podwyższenie oceny o ?+? oznacza umocnienie pozycji finansowej Miasta na rynkach finansowych.

W latach 1998-2007 zarządzanie środkami pieniężnymi Miasta pozwoliło na osiągnięcie wysokich wpływów z tytułu lokowania czasowo wolnych środków pieniężnych: w 1998 r. ? 19,2 mln, w 1999 r. ? 19,6 mln, w 2000 r. ? 13,3 mln, w 2001 r. ? 6,4 mln, w 2002 r. ? 4,5 mln, w 2003 r. ? 3,5 mln, w 2004 r. ? 12,4 mln, w 2005 r. ? 11,2 mln, w 2006 r. ? 7,3 mln, w 2007 r. ? 6,2 mln.
Zaangażowanie Miasta w lokowanie nadwyżek finansowych nie osłabło w kolejnych latach. Zmniejszenie wpływów w tego tytułu spowodowane było faktem, iż stopy procentowe uległy znaczącemu obniżeniu od 1998 r. (przykładowo: WIBID 1M na dzień 30.12.99 r. wynosił 16,46%, a na dzień 30.12.07 ? 5,32%).

W latach 2003-2007 racjonalne gospodarowanie środkami finansowymi przełożyło się na wynik budżetów kolejnych lat. Przez ostatnie 5 lat Miasto wypracowywało nadwyżkę budżetową. Skumulowana nadwyżka budżetowa w tych latach to 239,7 mln zł.

W 2004 r. Gdańsk jako jedno z pierwszych miast w Polsce, w celu wspierania przedsiębiorczości, wprowadził zwolnienia przedsiębiorców z tytułu podatku od nieruchomości. Pierwsze zwolnienie z inicjatywy Prezydenta zostało wprowadzone uchwałą z dnia 25 marca 2004 r. w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości budowli, budynków lub ich części oraz gruntów w związku z utworzeniem nowych miejsc pracy.

Gospodarowanie zasobem gminy: w 2000 r. określono zasady i kryteria sprzedaży lokali użytkowych na rzecz ich najemców, w 2004 r. określono zasady nabycia, zbycia i obciążania nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania na okres dłuższy niż 3 lata, w 2005 r. określono zasady oddawania w dzierżawę gruntów związanych z gospodarką rolną, w 2007 r. określono zasady i tryb wydawania pozwoleń na wydobycie bursztynu na terenie należącym do Gminy.

Przekształcenia użytkowania wieczystego gruntu na własność. Mając na względzie duże oczekiwania społeczne mieszkańców Gdańska będących użytkownikami wieczystymi gruntów komunalnych (w latach 1999 - 2004 wpłynęło 17 795 wniosków) do końca 2004 r. wydano prawie 16 500 decyzji przekształceniowych.
W związku z problemami legislacyjnymi związanymi z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w drodze decyzji administracyjnej, celem umożliwienia jak najszerszemu kręgowi użytkowników wieczystych zmiany tego prawa w prawo własności, od 2004 r. wprowadzono 95% bonifikatę przy sprzedaży prawa własności gruntu na rzecz jej użytkowników wieczystych. Pozwoliło to na nabycie w drodze umów cywilonoprawnych prawa własności gruntu ponad 1200 użytkownikom. W latach 2005 - 2007 dokonano przekształcenia kolejnych 2000 działek.
Podobne zasady przyjęto odnośnie spółdzielni mieszkaniowych umożliwiając przekształcenie praw do spółdzielczych lokali mieszkalnych wraz z regulacją gruntowych stosunków własnościowych. Spotkało się to z bardzo pozytywnym oddźwiękiem spółdzielczej społeczności. W wyniku podjętych działań od 2004 r. sprzedano bądź przekształcono ponad połowę gruntów będących w użytkowaniu wieczystym spółdzielni mieszkaniowych.

W lipcu 2008 r. pierwszy raz w Polsce zrealizowano w ramach programu pilotażowego ?mieszkanie za grunt? zamianę działek gminnych na mieszkania, w wyniku której Miasto Gdańsk pozyskało 115 lokali mieszkalnych, umowa w sprawie pozyskania kolejnych 221 mieszkań zostanie sfinalizowana w listopadzie br.

Wybrane nagrody i wyróżnienia

Park Nadmorski im. Prezydenta R. Reagana otrzymał w 2008 r. I nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zorganizowaną Przestrzeń Publiczną w Kategorii ?Przestrzeń zielona?.

?Euro CrestAward? 2005 r. Nagroda w konkursie dla najlepszej samorządowej strony internetowej. Została wręczona na dorocznej konferencji ISSS/LORIS ?Internet w Administracji Publicznej? w Hradec Kralove, która jest największą tego typu konferencją w Europie Środkowej.

?Złote Laury Teleinfo? 2006 r. Nagrody Złote Laury raportu TELEINFO przyznawane są dla najlepiej zinformatyzowanych przedsiębiorstw i instytucji w Polsce.

W maju 2002 r. przyznanie Prezydentowi Miasta Gdańska odznaczenia ?Fideliter et Constanter? (?Wiernie i Wytrwale?) za wspieranie działań na rzecz równych praw osób niepełnosprawnych.

Gmina Miasto Gdańsk otrzymuje tytuł Lidera Polskiej Ekologii 2004 w konkursie ?Lider Polskiej Ekologii? ? Nagroda Ministra Środowiska za nowoczesne zarządzanie środowiskiem z docenieniem całości działań podejmowanych na przestrzeni ostatnich 10 lat.

Miasto Gdańsk otrzymało w 2008 r. dwie prestiżowe nagrody w ogólnopolskim konkursie ?Samorządowy Lider Zarządzania? organizowanym przez Związek Miast Polskich. W dziedzinie Komunalna Gospodarka Mieszkaniowa Gdańsk zajął pierwsze miejsce za zadanie: ?Kompleksowej obsługi w zakresie zamiany mieszkań?. Gdański projekt polega na dostosowaniu wielkości zajmowanego lokalu do możliwości płatniczych lokatora. W dziedzinie Gospodarka Komunalna, Gdańsk zajął pierwsze miejsce za zadanie: ?Powierzenie właścicielskiej spółce majątkowej gminy ogółu zadań związanych z zarządzaniem i eksploatacji podmiotowi prywatnemu?. Jury wskazało, iż innowacyjność w tym projekcie polega na skupieniu w jednym ośrodku decyzyjnym będącym właścicielem i zarządcą majątku kompetencji związanych z planowaniem, rozbudową, koordynacją planistyki oraz pozyskiwaniem środków finansowych na realizacje inwestycji.

Rozpoczęte i realizowane projekty

Nowa Wałowa ? największy infrastrukturalny projekt inwestycyjny w Gdańsku z udziałem partnera prywatnego realizowany od 2008 r. w oparciu o umowę z funduszem duńskim Baltic Property Trust Optima o wspólną realizację inwestycji drogowej. W etapie I 58 % ze 128 mln zł kosztów realizacji drogi poniesie BPTO, a 42 % Miasto. Realizacja ulicy Nowa Wałowa to m.in. możliwość zagospodarowania zaniedbanych terenów postoczniowych i powstania nowej dzielnicy Gdańska, w tym przekształcenia i zachowania wartościowych obiektów dawnej stoczni; powstanie nowego układu drogowego. Nowa Wałowa razem z Drogą do Wolności, Placem Solidarności, promenadą nadwodną, dojściem do ul. Rybaki Górne i rejonem Basenu Cesarskiego stworzy wysokiej jakości przestrzeń publiczną. Powstanie ok. 12 000 nowych miejsc pracy oraz ok. 2 000 miejsc pracy na budowach w kolejnych latach, powstanie 3 500 nowych mieszkań dla 10 000 mieszkańców.

30 lipca 2008 roku podpisane zostało Porozumienie dotyczące zagospodarowania terenów kolejowych w rejonie Targu Siennego i Targu Rakowego. Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Ministrem Infrastruktury, Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, Gminą Miasta Gdańska, Polskimi Kolejami Państwowymi S.A., Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. i PKP Szybką Koleją Miejską w Trójmieście sp. z o.o. Podpisane Porozumienie określa zasady i warunki współpracy jego sygnatariuszy oraz warunki dla przyszłego inwestora w zakresie zagospodarowania około 2 hektarów terenów kolejowych w rejonie Targu Siennego i Targu Rakowego.

W lutym 2007 r. Miasto podpisało umowę na wykonanie opracowania dla projektu ?Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej ? Etap III? dla następujących zadań:
budowa nowych linii tramwajowych: w dzielnicy Gdańsk Południe ? od pętli ?Witosa? do pętli ?Nowa Łódzka?; w dzielnicy Morena ? od pętli ?Siedlce? do pętli ?Myśliwska?; przebudowa torów tramwajowych i sieci trakcyjnej na 14 kolejnych odcinkach; zakup taboru tramwajowego (40 szt.); modernizacja zajezdni tramwajowej ?Wrzeszcz?.

W latach 2003-2007 przygotowano i w 2008 roku rozpoczęto realizację przedsięwzięcia pn. ?Modernizacja gospodarki odpadami komunalnymi w Gdańsku? obejmującego wybudowanie sortowni, kompostowni, nowej kwatery składowania odpadów wraz z systemem odgazowania i drenażu ścieków i odcieków, a także budowę elektrociepłowni wykorzystującej gaz ze składowiska. W wyniku realizacji inwestycji Gdańsk zyska: spełnienie wszystkich norm Unii Europejskiej w zakresie gospodarki odpadami; rozwiązanie problemu gospodarki odpadami na najbliższe 60 lat; spójny, efektywny i wygodny system segregacji i zbiórki odpadów; nowoczesny i bezpieczny dla środowiska Zakład Unieszkodliwiania Odpadów.

W 2008 roku ustanowiono nagrodę literacką: Europejski Poeta Wolności. Nagroda ta ma wymiar międzynarodowy i ma na celu wyróżnianie i promocję zjawisk poetyckich, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności temat wolności, a jednocześnie charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi. Nagroda przyznawana jest w cyklu dwuletnim, a jej wartość to 100 tysięcy złotych.

Od 2004 roku trwa budowa kompleksu edukacyjno-rekreacyjnego Centrum Hewelianum. W przyszłości na terenach Fortu Grodzisko powstać ma zespół edukacyjno-rekreacyjny dla dzieci, młodzieży oraz całych rodzin. Pierwszy etap tej inwestycji zakończył się latem 2008 roku ? na terenie Fortu działają już pierwsze wystawy historyczne.

W 2008 roku powołano do życia Gdański Teatr Szekspirowski i podjęto decyzję o budowie budynku Teatru Elżbietańskiego, który przed wiekami istniał w grodzie nad Motławą.

W 2007 r. zgłoszono kandydaturę Gdańska oraz Metropolii Gdańskiej do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 i rozpoczęto działania zmierzające do uzyskania tego tytułu.

Już w 2004 roku opracowano i wdrożono program ?Wykształcony Gdańszczanin 2020?. Są to działania edukacyjne rozłożone w czasie: od tego roku wprowadzono np. drugi język w gimnazjum. Gdańsk jako pierwszy w Polsce w 2005 roku wprowadził język obcy w pierwszej klasie szkoły podstawowej!

Opracowanie:
Biuro Prasowe ? Kancelaria Prezydenta Miasta Gdańska
Na podstawie materiałów przesłanych z wydziałów UMG

Wzrost i wielkość inwestycji w mieście

Liczba firm przypadających na tysiąc mieszkańców:

Zmiany w ciągu ostatnich 10 lat liczby bezrobotnych w Gdańsku:

Dane na dzień 30.09.2008 ? stopa bezrobocia: 2,4%.

Gdańsk idealnym miejscem dla nowych inwestycji
Gdańsk oraz Metropolia Gdańska są postrzegane jako najatrakcyjniejsze miejsce do zamieszkania w Polsce. Świadczy o tym napływ ludności z kraju i zagranicy, co stawia region na drugim miejscu w kraju pod względem przyrostu liczby mieszkańców. Mieszkańcy Metropolii są młodym społeczeństwem ? prawie 22% ludności to osoby w wieku przedprodukcyjnym. Ludność w wieku produkcyjnym stanowi 64% ogółu. W 20 letniej prognozie liczby ludności w Metropolii Gdańskiej, procent populacji w wieku produkcyjnym wahać się będzie w przedziale 61-64%. Oznacza to, że zarówno lokalni przedsiębiorcy jak i potencjalni inwestorzy znajdą stały dostęp do zasobów kapitału ludzkiego.
Władze Miasta od dawna wspierają rozwój nowoczesnej gospodarki poprzez współpracę z deweloperami i gdańskimi uczelniami wyższymi. Program stypendialny i udział w projekcie Gdański Park Naukowo-Technologiczny, to tylko niektóre przykłady unikalnych narzędzi wsparcia, jakie Gdańsk oferuje potencjalnym inwestorom z branży wysokich technologii.