Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

1 czerwca – Dzień Dziecka w Gdańsku!

W tym roku, młodszych gdańszczan czeka wiele atrakcji. Wśród nich, XIX. Dziecięca Sesja Rady Miasta Gdańska, Festyn Rodzinny czy Karnawał Latawców i wiele więcej! Ponadto, podczas obchodów Święta Wolności i Solidarności, wiele atrakcji zostało poświęconych rodzinom z dziećmi.

A
A
Grzegorz Mehring gdansk.pl.JPG
fot. Grzegorz Mehring gdansk.pl

31 maja – Głos młodych gdańszczan też się liczy!

31 maja o godz. 10.00, w Nowym Ratuszu, przy ul. Wały Jagiellońskie 1, odbędzie się XIX. Dziecięca Sesja Rady Miasta Gdańska, organizowana z okazji Dnia Dziecka. Uczniowie będą mieli możliwość wypowiedzenia się na ważne dla nich tematy, dyskutowania o demokracji lokalnej i wadze wolnych wyborów. W sesji udział wezmą uczniowie klas siódmych i ósmych, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce i jednocześnie są aktywni w działalności pozalekcyjnej (wolontariat, działalność społeczna, sportowa itp.). Szkoły same typowały po jednym uczniu, a o uczestnictwie w tej specjalnej sesji decydowała kolejność zgłoszeń. Łącznie zaproszono 34 osoby, czyli tyle, ilu radnych liczy Rada Miasta Gdańska. Tematem tegorocznej sesji jest „GDAŃSK – MIASTO WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI”, wpisującym się w obchody 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów. Na dzieci czekają paczki podarunkowe!

plakat festyn copernicus


„Zdrowa Mama, Zdrowy Tata, Zdrowe i Szczęśliwe Dziecko”

Od 10.00 do 15.00 na dziedzińcu Szpitala im. Kopernika i placu Urzędu Miejskiego w Gdańsku odbędzie się Festyn Rodzinny. Na dzieci czeka wiele atrakcji, między innymi przejazd harleyowców, pokazy straży pożarnej, czy to co dzieci uwielbiają najbardziej – dmuchane zjeżdżalnie i stoiska ze słodyczami! Organizowany jest pod hasłem „Zdrowa Mama, Zdrowy Tata, Zdrowe i Szczęśliwe Dziecko” – dlatego też będzie można wykonać tego dnia darmowe badania lekarskie – zmierzyć sobie ciśnienie, sprawdzić poziom cukru, skonsultować z dermatologiem czy dermatologiem, a także nauczyć się samodzielnego badania piersi. Na miejscu będzie także stanowisko laboratoryjne. Każde dziecko otrzyma także paczkę niespodziankę. Dokładny program wydarzeń można znaleźć na stronie: 2019gdansk.pl

 

89_Gda_poziom

Dzień Dziecka podczas obchodów Święta Wolności i Solidarności

Już od rana, w strefie ECS będą gry, zabawy i rodzinne spacery, a w bibliotece będą czytane bajki dla dzieci. W strefie muzycznej, o będą dwa rodzinne koncerty – o 14.00 zagra Karimski Club, a o 16.30 – Remont Pomp.

Ponadto, o 10.00 w strefie społecznej zorganizowany będzie pokaz filmów dokumentalnych dla dzieci i młodzieży, a także warsztaty Mali Badacze. O 13.00 w Czytelni Wolności, w strefie kultury, na placu Kobzdeja odbędzie się głośne czytanie baśni i opowiadań dla dzieci – ojcowie czytają dzieciom książki, które cenią – wśród zaproszonych gości m.in. Wojciech Tremiszewski i Paweł Król.

 

Kosmiczne latawce! 5. Karnawał Latawców w Sobieszewie

Głównym motywem tegorocznej edycji Karnawału Latawców organizowanego przez Miasto Gdańsk, Wyspę Skarbów GAK i Gdański Archipelag Kultury, będzie kosmos. Pragniemy, by niebo nad sobieszewską plażą zamieniło się w nieskończoną przestrzeń wyobraźni oraz konstelacji nie z tego świata, mówią organizatorzy. Wśród atrakcji Festiwalu znajdą się warsztaty, gry i zabawy. Uczestnicy poznają świat mikroorganizmów bałtyckich zamkniętych w kropli wody, poszukają razem odpowiedzi na to, z czego zbudowany jest warkocz komety i jak odróżnić meteoryty od ziemskich kamieni i wiele innych. Pełen plan wydarzeń znajduje się na stronie festiwalu: www.karnawallatawcow.gak.gda.pl

 

Bierz legitymację i jedź! – dzieci bezpłatnie pojadą pociągiem

Dodatkowo, dzieci i młodzież do lat 16 już 1 czerwca będą mogli bezpłatnie podróżować pociągami PKP SKM i Przewozów Regionalnych (Polregio). Darmowe przejazdy w sobotę będą możliwe w godz. 6.00 – 22.00. Uprawnienie poświadcza dowolny dokument ze zdjęciem. W przypadku dzieci które nie posiadają dokumentu ze zdjęciem, a których wygląd jednoznacznie wskazuje, że nie ukończyły 16 roku życia, przejazd odbywa się bez okazania dokumentu. Dzieci podróżujące pociągiem muszą być pod opieką rodzica lub opiekuna.

wakacje_10

Dzień Dziecka w Muzeum Gdańska

W sobotę, 1 czerwca 2019 r., od godz. 10:00 do 18:00 w Ratuszu Głównego Miasta odbędą się cztery bezpłatne zajęcia warsztatowe, przeznaczone dla dzieci w wieku 6-12 lat. Pod okiem edukatorów oraz opiekunów najmłodsi dowiedzą się o tajemnicach i narodzinach pisma, a także wezmą udział w warsztatach z zakresu podstaw sztuk plastycznych i… magii. Rodzice i dzieci mogą wybrać i uczestniczyć w dowolnym z proponowanych zajęć.

Zajęcia odbędą się w Sali Edukacyjnej Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Wejście do pomieszczeń administracyjnych możliwe jest poprzez przejście bramne zlokalizowane od ulicy Piwnej 35/37. Każde z zajęć, przeznaczone dla grupy 26 osób (wraz z opiekunami), potrwa 1,5 godziny. Nie obowiązuje rejestracja, decyduje kolejność przybycia.

Program

10.00-11.30 – Alfabetyczny galimatias, czyli rzecz o narodzinach pisma

12.00-14.00 – Praktyczne wyklejanki, czyli podstawy dekupażu

14.30-16.00 – Zabawy ze sztuką, czyli malarskie abc

16.30-18.00 – Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy, czyli magiczne sztuczki wesołej wiedźmy.

18.00 zakończenie

Mateusz Piotrowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta
Referat Prasowy