PORTAL MIASTA GDAŃSKA
Logo Unii Europejskiej

Projekt Zespól Aspergera (wysokofunkcjonujący autyzm)

Projekt Zespól Aspergera (wysokofunkcjonujący autyzm)
Projekt Zespól Aspergera (wysokofunkcjonujący autyzm)
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zaproszenie do udziału w badaniu nad zespołem Aspergera u dziewcząt

Zaburzenia należące do spektrum autyzmu stają się coraz większym problemem społecznym. Liczba osób nimi dotkniętych zwiększyła się zasadniczo w ciągu ostatnich lat. Coraz więcej jest też dzieci i młodzieży z autyzmem i zespołem Aspergera w szkołach. Chociaż problematyki tej dotyczą tysiące badań, to wciąż brakuje wiedzy dotyczącej wielu zagadnień, mających istotny wpływ na jakość życia osób z autyzmem i ich rodzin. Jednym z takich bardzo słabo poznanych problemów jest sytuacja dziewcząt dotkniętych tymi zaburzeniami.

Uniwersytet Warszawski we współpracy z Autism Society of Washington w Stanach Zjednoczonych planuje w październiku 2010 r. rozpoczęcie badań nad psychospołecznym rozwojem dziewcząt z zespołem Aspergera oraz tzw. wysoko- funkcjonujących dziewcząt z autyzmem. Badania będą obejmowały dziewczęta w wieku 13-18 lat. Ich celem będzie poznanie specyfiki rozwoju tej grupy osób, a zwłaszcza ich historii rozwoju, profilu zdolności poznawczych oraz funkcjonowania językowego. Będzie to jeden z pierwszych na świecie projektów badawczych dotyczących rozwoju dziewcząt z zaburzeniami należącymi do spektrum autyzmu. Zgłębianie tej problematyki ma potencjalnie duże znaczenie zarówno dla lepszego rozpoznawania zaburzeń u dziewcząt, jak i zapewnienia tej grupie osób odpowiedniego wsparcia. W przygotowywaniu projektu udział biorą światowej sławy specjaliści w dziedzinie badań nad autyzmem i zespołem Aspergera: prof. Mark Stokes ze School of Psychology, Deakin University, Australia; prof. Tony Attwood, Minds and Hearts Diagnostic & Treatment Clinic, Brisbane, Australia; prof. Simon Baron-Cohen, Autism Research Centre, Cambridge University, UK oraz inni. Koordynatorem polskiej części projektu będzie prof. Ewa Pisula z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego we współudziale z Agnieszką Rynkiewicz, MAT, MD z Autism Society of Washington.
Kierujemy serdeczne zaproszenie do udziału w badaniu do dziewcząt i chłopców w wieku 13-18 lat, u których zdiagnozowany został zespół Aspergera lub autyzm (bez współwystępowania upośledzenia umysłowego). Ponieważ zaburzenia te rzadko występują u dziewcząt, każde takie zgłoszenie będzie bardzo cenne, ale poszukujemy także chłopców z tej grupy wiekowej. Aktualnie tworzymy bazę rodzin, którym moglibyśmy przedstawić szczegóły projektu i zwrócić się z prośbą o uczestniczenie w badaniu. Poszukujemy także psychologów i lekarzy zainteresowanych udziałem w prowadzeniu tych badań.

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres ewa.pisula@psych.uw.edu.pl