Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zamieszkaj w Gdańsku – w kamienicy z duszą

Jak zamieszkać w centrum Gdańska, w stylowej kamienicy, nie płacąc milionów? Wśród lokali, które można kupić w ramach cyklicznych otwartych przetargów, są prawdziwe perełki. Na chętnych czeka też blisko pół tysiąca komunalnych mieszkań do zamiany. Miejska oferta zostanie zaprezentowana na targach w AmberExpo w drugi weekend września, w ramach Trójmiejskiej Jesieni Mieszkaniowej.

A
A

Zapraszamy przedstawicieli mediów na seminarium „Urbanistyczne wyzwania przyszłości w mieście z przyszłością”, które odbędzie się 12 września, podczas Targów Mieszkań i Domów – Trójmiejska Jesień Mieszkaniowa. Zapraszamy na dyskusję o współpracy przy rewitalizacji obiektów i terenów zabytkowych w Gdańsku oraz prezentację miejskiej oferty nieruchomości.

W seminarium udział wezmą: przedstawiciele Miasta Gdańska, w tym zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak oraz przedstawiciele deweloperów i pośredników nieruchomości.

Czas: sobota 12 września, w godz. 10.30 – 11.30,
Miejsce: Press Room AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11. Gdańsk


Miejska oferta nieruchomości komunalnych alternatywą dla nowego budownictwa

Miejskie mieszkania na sprzedaż to ciekawa propozycja dla osób, które poszukują nietuzinkowego lokum, miejsca z charakterem i „duszą”, ale nie odnajdują takich ofert w nowym budownictwie. Rozpiętość możliwości jest ogromna – zarówno, jeśli chodzi o lokalizację, jak i metraż. Wszystkie oferty są dostępne na zasadach otwartych przetargów. Oto kilka przykładów.

Cena wywoławcza ponad 120 metrowego lokalu przy ul. Seredyńskiego w Śródmieściu to 371 000 zł. 155 metrowe mieszkanie przy ul. Jaśkowa Dolina we Wrzeszczu licytować można od 477 000 zł, a ponad 130 metrowy lokal przy ul. Krasickiego w Brzeźnie wystawiony jest za 529 000 zł. To tylko wybrane przykłady z aktualnej miejskiej oferty.

Kupić, nie kupić – można zamienić
Blisko pół tysiąca adresów obejmuje miejska lista lokali do zamiany. Korzystając z tej możliwości, nie trzeba dysponować pełnymi środkami na zakup, ponieważ w rozliczeniu oddaje się własne, mniejsze mieszkanie. Na zamianie korzystają też dotychczasowi najemcy lokali komunalnych, których utrzymanie nierzadko jest dla nich zbyt dużym obciążeniem finansowym.

Wszystkie oferty zamiany mieszkań, a także szczegółowe informacje o dokumentach, jakie są potrzebne, by zgłosić lokal do zamiany, można znaleźć na stronie Gdańskiego Zakładu Nieruchomości Komunalnych

Nowe stare mieszkanie w wersji lux
Zakup mieszkania od miasta to wyjątkowa okazja, by zamieszkać w atrakcyjnym punkcie Gdańska. – Na terenach o wysokim stopniu zurbanizowania zwykle brakuje przestrzeni, na której można by budować nowe mieszkania. Inwestycje takie są mocno ograniczone przez już istniejącą zabudowę. Dlatego oferty miasta nierzadko wzbudzają duże zainteresowanie wśród osób poszukujących mieszkania właśnie w takich miejscach – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak. – Z reguły lokale te wymagają gruntownego remontu, daje to jednak szerokie pole do wprowadzania własnych, indywidualnych rozwiązań aranżacyjnych – dodaje Piotr Grzelak.

Przykładem takiej wykorzystanej szansy jest mieszkanie w kamienicy przy ulicy Grunwaldzkiej 6 w Gdańsku. Nowy właściciel przeprowadził w nim kapitalny remont, obejmujący między innymi wymianę instalacji i wszystkich okien, skucie starych tynków i położenie nowych. Wykonano sufit podwieszany i nowe podłogi. Odkupione w przetargu od miasta lokale zyskują zupełnie nowe oblicze. Po takiej inwestycji stanowią niepowtarzalne i atrakcyjne lokum, o optymalnej wartości rynkowej.

Odkupione w przetargu od miasta lokale zyskują zupełnie nowe oblicze
Odkupione w przetargu od miasta lokale zyskują zupełnie nowe oblicze
mat. prasowe

Pierwsza tak szeroka prezentacja miejskiej oferty
Systematycznie rośnie zainteresowanie miejską ofertą. Gdańsk regularnie organizuje otwarte przetargi, na których wystawia komunalne mieszkania na sprzedaż. Rekordową liczbę zainteresowanych przyciągnął ostatni przetarg, przeprowadzony 3 września. Wadium wpłaciło 106 chętnych. W ofercie znalazło się 17 nieruchomości, sprzedano 11. Właścicieli znalazły mieszkania w atrakcyjnych lokalizacjach, m.in. przy ulicy Świętojańskiej w Śródmieściu, czy Matejki we Wrzeszczu.

Oferta sprzedaży w przetargu komunalnych lokali mieszkalnych dotyczy mieszkań, które nie zostały zagospodarowane poprzez ich wynajem ze względu na dużą powierzchnię, a więc i zbyt wysokie opłaty czynszowe dla osób oczekujących na pomoc mieszkaniową z zasobu gminy. - Osoby oczekujące na mieszkania komunalne to głównie rodziny o bardzo niskich dochodach. I z tego względu rodziny te nie są zainteresowane najmem lokali o powierzchni ok. 100 m2, bowiem nie mogą skorzystać z możliwości dofinansowania utrzymania takich mieszkań w formie dodatku mieszkaniowego i obniżki dochodowej. Korzystniejsze zatem jest przeznaczenie „dużych” lokali do sprzedaży w przetargu. Środki uzyskane ze sprzedaży mieszkań Miasto przeznacza na sfinansowanie przedsięwzięć mieszkaniowych, które mają na celu pozyskanie mieszkań pełnostandardowych, których wielkość umożliwia przyszłym najemcom bieżące opłacanie czynszu i uniknięcie zadłużenia – zaznacza Piotr Grzelak.

Chcąc jeszcze szerzej dotrzeć do potencjalnych nabywców z ofertą miejskich lokali na sprzedaż i do zamiany, Gdańsk po raz pierwszy zaprezentuje ją podczas Trójmiejskiej Jesieni Mieszkaniowej w AmberExpo, 12 i 13 września. Na targach do dyspozycji wszystkich zainteresowanych będą urzędnicy, którzy opowiedzą o zasadach uczestnictwa w przetargach. Będzie można dowiedzieć się więcej o konkretnych mieszkaniach i umówić się na ich obejrzenie. Informacje na ten temat są dostępne na stronach Urzędu Miasta pod adresem: https://www.gdansk.pl/nieruchomosci?kat=6.

100 bezpłatnych wejściówek!
Dla zainteresowanych przygotowaliśmy 100 wejściówek na Targi. Szczegółowe informacje na facebooku Miasta Gdańska

Anna Dobrowolska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 3/2020

Herold Gdański nr 3 2020
Herold Gdański nr 3 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 3/2020 (3.6 MB)