Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Zahibernujmy wspólnie jeże. Zachęcamy do tworzenia miejsc, w których przetrwają zimę w mieście.

Październik to miesiąc, kiedy jeże przygotowują się do hibernacji. Jak im pomóc? Czego potrzebują? 10 października (wtorek) o godz. 10.30 zapraszamy na plenerowe spotkanie, podczas którego chcemy zachęcić mieszkańców Gdańska do stworzenia miejsc przyjaznych małym ssakom. Powiemy i pokażemy, jak to zrobić. Spotykamy się w Parku Steffensa, w jednej z siedmiu jeżo-stref utworzonych przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

A
A

- Ponieważ żyjemy w mieście to czasem zdarza nam się zapomnieć, że obok nas również egzystują różne gatunki zwierząt. Dokładnie miesiąc przed Dniem Jeża, przypadającym co roku 10 listopada wspólnie zadbajmy o bezpieczne miejsca
na terenie naszego miasta dla tych pożytecznych ssaków. W ubiegłym roku utworzyliśmy je na terenie gdańskich parków. Teraz zachęcamy do zaaranżowania przyjaznych stref dla jeży w przydomowych ogródkach, na miejskich zieleńcach, na terenie przedszkola czy szkoły – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.


Miejskie jeżo-strefy funkcjonują w siedmiu lokalizacjach: w Parku Przymorze, Parku Jana Pawła II (dwie strefy), Parku Millenium, Parku Akademickim, Parku Steffensa, Parku Generała Józefa Bema oraz na zieleńcu nad Potokiem Oliwskim. Każda strefa jest oznaczona specjalną tablicą informacyjną.

- Przestrzeń przyjazna dla jeża to przestrzeń nieco „zaniedbana”, w której występują chaszcze roślinności i inne naturalne elementy środowiska, dające tym małym ssakom możliwość schronienia się, wybudowania gniazda bytowego i lęgowego oraz przetrwania zimy – wyjaśnia Ewelina Latoszewska, kierownik Działu Utrzymania Zieleni w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni, pomysłodawczymi jeżowych projektów. – Ważne jest, by w miejscu bezpiecznym dla jeży nie stosować środków ochrony roślin. Jeże często giną, spryskane takimi preparatami lub po zjedzeniu zatrutego nimi ślimaka lub innego bezkręgowca. Nie wszyscy wiedzą, że jeże preferują dietę mięsną. Wbrew powszechnemu wizerunkowi przedstawiającego jeża z jabłkiem na grzbiecie – nasi mali bohaterowie nie jedzą tych owoców.

10 października o godz. 10.30 w Parku Steffensa odbędzie się swoista lekcja przyrody, którą dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 15 w Gdańsku oraz wszystkich zainteresowanych poprowadzą przedstawiciele Pomorskiego Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Ostoja w Pomieczynie. W spotkaniu wezmą również udział: Z-ca Prezydenta ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak,  przedstawiciele Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, Wydziału Środowiska UMG, Rady Dzielnicy Aniołki oraz ekspert jeżowy Piotr Zięcik.

Pomoc jeżom to tylko jedno z wielu proekologicznych działań Miasta Gdańska. Inne to: coroczne oczyszczanie istniejących i wieszanie nowych domków dla ptaków, udostępnianie terenów zieleni dla owadzich hoteli, tworzenie miejsc przyjaznych dla pszczół, trzmieli i motyli, ochrona miejsc lęgowych żab w Parku Królewska Dolina oraz projekt „Psia toaleta”.

 

Alicja Bittner (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 3/2020

Herold Gdański nr 3 2020
Herold Gdański nr 3 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 3/2020 (3.6 MB)