PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wypuszczą puszczyki

Wypuszczą puszczyki
Dwa puszczyki, które jako pisklęta zostały uratowane przez pracowników Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja”, powrócą do oliwskiego lasu.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dwa puszczyki, które jako pisklęta zostały uratowane przez pracowników Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja”, powrócą do oliwskiego lasu.

Oba ptaki udało się uratować dzięki sygnałom od gdańszczan. Pierwsze pisklę znaleziono w okolicach Kiełpina Górnego, drugie w sąsiedztwie Politechniki Gdańskiej. Bez pomocy weterynarzy i ornitologów ptaki nie zdołałyby przeżyć. Teraz - już jako dorosłe osobniki - zamieszkają w oliwskich lasach.

Ptaki zostaną wypuszczone na wolność w środę 20 sierpnia o godz. 18.30 w pobliżu leśniczówki Wróblówka przy ul. Bytowskiej 6 w Gdańsku. Przy okazji na miejscu odbędzie się krótka uroczystość, podczas której pracownicy i współpracownicy ośrodka „Ostoja” opowiedzą o swojej działalności.

W wydarzeniu weźmie też udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który wręczy współpracownikom ośrodka pamiątkowe albumy. Upominki  otrzymają:

Lek. wet. Andrzej Juchniewicz  - w Lecznicy Weterynaryjnej przy ul. Kartuskiej 249 w Gdańsku udziela bezpłatnie doraźnej pomocy. Jest doświadczonym specjalistą w wielu dziedzinach weterynarii.

Dr wet. Lech Chramęga - doktor  weterynarii z wieloletnim doświadczeniem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom. Współtwórca Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja”. Wspiera Ośrodek finansowo i merytorycznie, oraz udziela pomocy weterynaryjnej.

Leszek Damps  - ornitolog, obrączkarz, ekspert przyrodniczy programów rolno-środowiskowych, specjalista behawiorystyki ptaków, działacz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, członek Komitetu Ochrony Orłów, z ośrodkiem współpracuje jako wolontariusz od 2012r., obrączkuje ptaki przed wypuszczeniem, angażuje się w pracę na rzecz „Ostoi”, pomaga w łapaniu rannych zwierząt, zawsze służy radą i dzieli się doświadczeniem w zakresie ornitologii.

Aleksandra Mach - studentka Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych na Uniwersytecie Gdańskim, współpracuje z ośrodkiem od 2012, prowadzi tel. Interwencyjny, facebooka, karmi pisklaki, angażuje się w pracę na rzecz „Ostoi”.

Zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystości!

zobacz jak dojechać

 

- - - -

Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja” w Pomieczynie rozpoczął działalność w 2012 roku. Ośrodek udziela pomocy zwierzętom pochodzącym z Gdańska, Trójmiasta i gmin sąsiednich.

Mimo że zadanie polegające na pomocy dzikim zwierzętom nie należy do zadań własnych Gminy władze Gdańska uznały, że działalność ośrodka jest niezwykle ważna. Dlatego Miasto Gdańsk wspiera działalność ośrodka finansowo - „Ostoja” otrzymała  dotacje z budżetu Gminy Miasta Gdańska łącznej wysokości 88 000 zł. (w 2013r. - 30 000 zł ; w 2014r. - 58 000 zł).

Od stycznia 2014r. do sierpnia 2014r. Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja” w Pomieczynie udzielił pomocy 362 ptakom i drobnym ssakom pochodzącym z Gdańska. Zwierzęta trafiły do ośrodka przede wszystkim dzięki sygnałom od mieszkańców.

Przypomnijmy: informacje o rannych zwierzętach w Gdańsku można przekazywać Straży Miejskiej (tel. 58 340 00 67), albo Dyżurnemu Inżynierowi Miasta (tel. 58 524 45 00).

Znalezione zwierzęta można też samodzielnie dostarczyć do następujących placówek:

Gdańsk - Lecznica Weterynaryjna, ul. Kartuska 249 (w godzinach 8.00 - 24.00), tel. 58 302 00 02, http://www.weterynarzgdansk.com

Gdynia - Klinika Weterynaryjna, ul. Stryjska 25 (w godzinach 9.00 - 22.00), tel. 58 622 21 48, www.lecznica.gdynia.pl

Pomieczyno Ośrodek „Ostoja”, ul. Słupia 30c (w godzinach 9.00 do 20.00), tel. 606 907 740, e-mail: kontakt@porp-ostoja.pl

Michał PiotrowskiUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaBiuro Prasowemichal.piotrowski@gdansk.gda.pl
Michał Piotrowski - najnowsze