• Start
  • Wiadomości
  • Masz pamiątki związane z gdańskimi hotelami? Udostępnij je na nową wystawę

Masz pamiątki związane z gdańskimi hotelami? Udostępnij je na nową wystawę

Muzeum Gdańska rozpoczyna ogólnopolską zbiórkę pamiątek związanych z hotelami działającymi na terenie miasta. Każdy, kto dysponuje przedmiotami lub fotografiami, może je przekazać na zaplanowaną na czerwiec wystawę czasową „Pokój z widokiem”. Akcja potrwa do końca lutego 2024 roku.
01.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
jak w opisie
Wnętrze restauracji hotelu Deutsches Haus. Dysponował 50 pokojami. Był to jedyny hotel w ówczesnym czasie w Gdańsku zrzeszony w międzynarodowej sieci hoteli. Zniszczony podczas II wojny światowej. Hotel został wybudowany na miejscu dotychczasowego hotelu o tej samej nazwie (1839–1900).
mat. Muzeum Gdańska

JACKIEWICZ - mistrz, nauczyciel, przewodnik. Wystawa na 100-lecie urodzin malarza

„Pokój z widokiem” to jedna z kilkunastu tegorocznych wystaw czasowych zaplanowanych przez Muzeum Gdańska. Będziemy ją mogli oglądać w oddziale muzeum - Domu Uphagena (ul. Długa 12), od niedzieli, 23 czerwca 2024 roku, na salach wystaw czasowych.

Wystawa „Pokój z widokiem. Gdańskie hotele w XIX i XX wieku” będzie próbą ukazania fragmentu historii Gdańska poprzez pryzmat najważniejszych hoteli funkcjonujących w mieście. Intensywnie rozwijająca się turystyka spowodowała bowiem pojawienie się na mapie XIX-wiecznego Gdańska wielu nowych hoteli, które dysponowały nie tylko bazą noclegową, lecz także zaczęły ze sobą konkurować oferując coraz bogatsze zestawy atrakcji dla swoich gości.

Muzeum Gdańska chce skupić się na obiektach począwszy od działających w XIX wieku Domu Angielskiego czy Hotelu du Nord, przez okres Wolnego Miasta Gdańska, będącego czasem świetności słynnego hotelu Danizger Hof, hoteli Continental czy Eden, aż po nowoczesne hotele budowane w okresie powojennym, takie jak Monopol, Hevelius czy Novotel. Zaprezentowane na ekspozycji obiekty pozwolą przybliżyć historię gdańskiej turystyki. 

czarno-białe zdjęcie hotelu
Hotel Monopol w Gdańsku, lata 60 XX wieku, Marian Murman
mat. Muzeum Gdańska

Co można przekazać na wystawę o gdańskich hotelach i w jaki sposób?

Celem ogólnopolskiej zbiórki jest włączenie w jej powstanie osób, które dysponują pamiątkami związanych z działalnością gdańskich hoteli.

– Poszukiwania pamiątek związanymi z takim zagadnieniem rozszerza obszar poszukiwań właściwie na całą Europę. W hotelach, poza obsługą, przebywali głównie przyjezdni. Stąd też ogólnopolski charakter zbiórki. Wierzymy, że gdzieś w Toruniu, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, czy nawet Krakowie znajdą się osoby, które mogą mieć interesujący obiekt – mówi Rita Brzezińska z Muzeum Gdańska, koordynatorka zbiórki. – Interesują nas przede wszystkim fotografie i pocztówki przedstawiające hotele i ich wnętrza, foldery, reklamy oraz przewodniki, lub też pamiątki turystyczne z nazwą, logo lub wizerunkiem hotelu. Z radością i przymrużeniem oka zaprezentujemy hotelowe ręczniki, mydełka i kapcie. Ważne, żeby przedmioty pochodziły sprzed 1989 roku.

Obiekty będzie można przekazać:

  • w depozyt czasowy – tylko na cel wystawy czasowej;
  • przekazać na stałe do Muzeum Gdańska – wówczas przekazujący otrzymuje honorowy tytuł Darczyńcy Muzeum Gdańska;
  • oddać do digitalizacji – w celu przygotowania kopii cyfrowych, np. pocztówek.

Zbiórka pamiątek potrwa do końca lutego. Osoby zainteresowane współpracą z Muzeum Gdańska proszone są o kontakt z koordynatorką akcji, Ritą Brzezińską pod nr telefonu 789 449 661 lub adresem email: r.brzezinska@muzeumgdansk.pl.

Grafika zbiórki pamiątek
Zbiórka Muzeum Gdańska ma ogólnopolski charakter
mat. Muzeum Gdańska

Oprac. AO

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy