Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Spotkanie poety i jego Muzy w parku oliwskim upamiętni tablica

Zapraszamy na odsłonięcie tablicy upamiętniającej spotkanie poetyckie Rainera Marii Rilkego z Lou Andreas-Salome. Uroczystość z udziałem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i pisarza Pawła Huelle odbędzie się w sobotę 24 września o godz. 12.00 przed altaną w Parku Oliwskim.

A
A

W 1897 roku Rainer Maria Rilke – dwudziestojednoletni wówczas poeta – przedstawiony został Lou Andreas Salome. Nieprzeciętnej urody pisarka, eseistka, podziwiana w środowiskach intelektualnych za swoją niezależność, miała wówczas trzydzieści sześć lat. Dla młodego Rilkego Lou stała się obiektem adoracji, miłosnych uniesień i natchnienia. Była jego powierniczką, opiekunką duchową, przewodniczką w skomplikowanych labiryntach życia i sztuki.

W 1898 roku Rilke przyjechał do Sopotu, by spotkać się z Lou, która odwiedziła Gdańsk – oficjalnie – by spotkać się z Johanną Niemann. Nie wiemy jak często, o jakich porach dnia lub nocy Rainer i Lou spotykali się w Sopocie, Gdańsku, we Wrzeszczu i w Oliwie. Ale pozostaje po tych spotkaniach ślad, zapisek w dzienniku poety:

„Wysoko w okolonej bukami altanie oliwskiego parku wspólnie obmyśliliśmy dla tego wiersza zakończenie.”

 

                                                                                  23 VII 98, Oliwa.

Na odsłoniętej jutro tablicy umieszczono fragment wspomnianego wiersza. Polskiego przekładu dokonał Adam Pomorski, niezastąpiony tłumacz poezji Rainera Marii Rilkego.

Michał Piotrowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)