Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Otwarcie XIII-wiecznych Piwnic Romańskich

Czy w XIII-wiecznym Gdańsku pracowali francuscy murarze? Wiele wskazuje na to, że tak. W 2005 roku gdańscy badacze odkryli podczas wykopalisk zachowaną w doskonałym stanie podziemną budowlę, która okazała się refektarzem najstarszego klasztoru Dominikanów. Ukryta przeszło 700 lat przed oczami ciekawskich „Piwnica Romańska” odsłoni swoje tajemnice. To nowe miejsce muzealne na mapie Pomorza otworzą wspólnie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i marszałek Mieczysław Struk. Uroczystość odbędzie się we wtorek, 30

A
A

Czy w XIII-wiecznym Gdańsku pracowali francuscy murarze? Wiele wskazuje na to, że tak. W 2005 roku gdańscy badacze odkryli podczas wykopalisk zachowaną w doskonałym stanie podziemną budowlę, która okazała się refektarzem najstarszego klasztoru Dominikanów. Ukryta przeszło 700 lat przed oczami ciekawskich „Piwnica Romańska” odsłoni swoje tajemnice. To nowe miejsce muzealne na mapie Pomorza otworzą wspólnie prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i marszałek Mieczysław Struk. Uroczystość odbędzie się we wtorek, 30 grudnia, o godz. 15, obok Hali Targowej przy ul. Pańskiej w Gdańsku.

Piwnica romańska to jeden z najstarszych obiektów historycznych w Gdańsku. Stanowisko archeologiczne datowane na XIII wiek zawiera relikty fundamentów klasztoru wraz z doskonale zachowaną piwnicą romańską, która została przystosowana do pełnienia funkcji podziemnego skansenu ukazującego to wartościowe i unikatowe znalezisko szerszej publiczności. Znajdują się tam znalezione nieopodal eksponaty tj. monety, dewocjonalia i ceramika, a wystawa wyposażona jest w najnowsze zdobycze techniki m.in. w hologramy.

Badania archeologiczne, których zwieńczeniem jest udostępnienie zwiedzającym skansenu, trwały od 2001 roku. Celem projektu realizowanego przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku było zabezpieczenie i ekspozycja stanowiska archeologicznego na placu między Halą Targową w Śródmieściu Gdańska a Kościołem oo. Dominikanów.

W latach 2006 – 2014 zadanie dofinansowano łączną kwotą 5,02 mln zł (Miasto Gdańsk – 2,261 mln zł, Samorząd Województwa Pomorskiego – 2,051 mln zł, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 412 tys. zł, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – 296,6 tys. zł).

 

Magdalena Kuczyńska

 Biuro Prasowe

 

 

 

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)