PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Miniatura Pomnika Poległych Stoczniowców - zapraszamy na odsłonięcie

Miniatura Pomnika Poległych Stoczniowców - zapraszamy na odsłonięcie
Do grona miniatur, dzięki którym osoby niewidome mogą poznać wygląd i detale charakterystycznych gdańskich obiektów i zabytków, dołączyła miniatura Pomnika Poległych Stoczniowców na Placu Solidarności. Zapraszamy na uroczyste odsłonięcie miniatury, które odbędzie się w poniedziałek 31 sierpnia o godz. 10.00.

Przypomnijmy, że pierwszą miniaturą była replika Bazyliki Mariackiej.  Ufundowali ją członkowie klubu Rotary Gdańsk-Sopot-Gdynia. Replika wykonana z brązu staneła przed bazyliką w czerwcu 2011 roku.  W ten sposób wśród Rotarian i ich przyjaciół zrodził się projekt pt. „Zobaczyć Świat Rękoma”, w ramach którego powstały kolejne miniatury - Żuraw Gdański i Ratusz Głównego Miasta.

Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 na placu Solidarności został wybudowany w roku 1980. Na pomnik składają się trzy krzyże o wysokości 42 m i wadze 42 tony każdy, ustawione w planie trójkąta. Spinające je kotwice ważą po 2 tony każda. Dolną partię pomnika zdobią płaskorzeźby wykonane ze stali nierdzewnej.

Tym razem miniaturę ufundowali wspólnie członkowie Rotary Club i Lions Club. Odlew miniatury pomnika wykonano z brązu krzemowego w skali 1:50. Miniatura przedstawia trzy krzyże, mur przy placu pomnika, płot stalowy, tablicę z postulatami strajkowymi, bramę Stoczni Gdańskiej z napisem i budynki dawnej wartowni ulokowanej przy bramie.

Michał PiotrowskiUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaBiuro Prasowemichal.piotrowski@gdansk.gda.pl
Michał Piotrowski - najnowsze