Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Medal Prezydenta Miasta Gdańska dla Heleny Zawistowskiej

W dowód uznania i szacunku, oraz w podziękowaniu za wieloletnią prace na rzecz Oddziału Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, prezydent Paweł Adamowicz uhonorował medalem Helenę Zawistowską – gdańską lekarkę i pisarkę.

A
A

W środę 11 stycznia o godz. 18.00 w ratuszu Staromiejskim odbywa się uroczyste spotkanie z okazji 95. rocznicy urodzin Heleny Zawistowskiej. Organizatorami są: Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Gdańsku i Nadbałtyckie Centrum Kultury. Wieczór uświetni młodzież z Gimnazjum przy II Zespole Szkół STO w Gdańsku pod kier. Bożeny Ptak, Małgorzaty Krzaczyńskiej i Kuby Jasińskiego

Podczas spotkania medal w imieniu prezydenta Gdańska wręczy jego zastępca – Piotr Grzelak. 

Helena Zawistowska, ur. 3 stycznia 1922 r. w Wilnie, studiowała medycynę na tajnym Uniwersytecie Stefana Batorego, jednocześnie uczestnicząc w ruchu oporu – w Armii Krajowej. Więziona wraz z rodziną na Łukiszkach, została zesłana do Saratowa. Po wojnie, w 1948 roku, została przesiedlona do Gdańska, tu ukończyła Akademię Medyczną; w 1964 roku obroniła doktorat.

Od lat jest członkiem Oddziału Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, przed laty bardzo aktywnie włączającym się w jego prace, a także Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. 

Pani Helena jest autorką kilku książek dla dzieci: O zaginionych żeglarzach i latającej szafie (1987), W państwie podziemnego gnoma. Opowieść baśniowa (1988), Łuk Karakamby (1997), Astrolog Bum i dobry diabeł Tot (1998), Tajemnica zatopionej wyspy i inne baśnie (2000), a także przejmujących wspomnień Od Wilii po Uklę. Niezapomniany czas letnich wakacji w Wilnie i na Wileńszczyźnie w latach dwudziestych i trzydziestych dwudziestego wieku (2011).

Michał Piotrowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 3/2020

Herold Gdański nr 3 2020
Herold Gdański nr 3 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 3/2020 (3.6 MB)