Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

Zapraszamy na obchody Dnia Edukacji Narodowej, które w tym roku odbędą się w środę 11 października przy płycie Pomordowanych Nauczycieli oraz w piątek 13 października w Europejskim Centrum Solidarności.

A
A

Pamiętamy o tych, którzy oddali życie i do końca bronili honoru polskiego nauczyciela
W ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej w środę, 11 października o godz. 11.00 oddany zostanie hołd nauczycielom polskim z Wolnego Miasta Gdańska i Pomorza zamordowanym w czasie II wojny światowej. Uroczystości odbędą się przy tablicy upamiętniającej 44 ofiary terroru hitlerowskiego, która znajduje się w Gdańsku przy ul. Wałowej 21. Z Piotrem Kowalczukiem zastępcą prezydenta Gdańska kwiaty złożą przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gdańsku, placówek oświatowych i innych środowisk edukacyjnych.
- Każdego roku w Dzień Edukacji Narodowej pamiętamy o tych, którzy w czasie wojny stali na straży ojczystego języka i do końca bronili honoru polskiego nauczyciela. Dziękuję Związkowi Nauczycielstwa Polskiego za opiekę nad miejscem pamięci za opiekę nad tym szczególnym miejscem pamięci i żywe lekcje historii o naszym Mieście i regionie– mówi Piotr Kowalczuk.

Wśród ofiar znalazły się tak zasłużone postacie jak dr Władysław Pniewski, literaturoznawca i regionalista, Alf Liczmański, harcmistrz i nauczyciel w Polskiej Szkole Handlowej, czy też księża Marian Górecki i Franciszek Rogaczewski.

Nagrody dla wyróżniających się nauczycieli
Podczas piątkowych uroczystości, które rozpoczną się o godz. 9.00 w Europejskim Centrum Solidarności wręczone zostaną Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska wyróżniającym się nauczycielom gdańskich szkół i placówek oświatowych (otrzyma je 95 pedagogów). Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz wręczy nagrody 15 nauczycielom przedszkoli, 53 nauczycielom szkół podstawowych, 16 nauczycielom liceów ogólnokształcących i zespołów liceów ogólnokształcących 11 nauczycielom szkół branżowych i pozostałych placówek oświatowych. Wśród nagrodzonych jest 19 dyrektorów i 8 wicedyrektorów. Każda nagroda ma wymiar pieniężny i wnosi 5 294 zł .

Wstęp tylko za zaproszeniami, impreza otwarta dla mediów.

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 3/2020

Herold Gdański nr 3 2020
Herold Gdański nr 3 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 3/2020 (3.6 MB)