Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Gdańskie obchody Dnia Edukacji Narodowej

Zapraszamy na obchody Dnia Edukacji Narodowej, które odbędą się w czwartek 13 października o godz. 12.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

A
A

Podczas uroczystości wręczone zostaną Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska wyróżniającym się nauczycielom gdańskich szkół i placówek oświatowych (otrzyma je 88 pedagogów). Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz wręczy nagrody 10 nauczycielom przedszkoli, 29 nauczycielom szkół podstawowych, 8 nauczycielom gimnazjum, 17 nauczycielom zespołów kształcenia podstawowego i gimnazjalnego, 14 nauczycielom liceów ogólnokształcących i zespołów liceów ogólnokształcących, 10 nauczycielom szkół zawodowych i pozostałych placówek oświatowych. Wśród nagrodzonych jest 12 dyrektorów i 7 wicedyrektorów.
Każda nagroda ma wymiar pieniężny i wnosi 5 294 zł . Jak podkreśla prezydent Adamowicz konsekwentnie inwestujemy w najlepsze kadry dla gdańskiej edukacji.
Dodatkowo Pomorski Wicekurator Oświaty wręczy 17 Medali Komisji Edukacji Narodowej, 2 Nagrody Ministra Edukacji Narodowej oraz 19 Nagród Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Wstęp tylko za zaproszeniami, impreza otwarta dla mediów.

Pamiętamy o tych, którzy oddali życie i do końca bronili honoru polskiego nauczyciela
W ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej tego samego dnia o godz. 10.00 oddany zostanie hołd nauczycielom polskim z Wolnego Miasta Gdańska i Pomorza zamordowanym w czasie II wojny światowej. Uroczystości odbędą się przy tablicy upamiętniającej 44 ofiary terroru hitlerowskiego, która znajduje się w Gdańsku przy ul. Wałowej 21. Z Piotrem Kowalczukiem zastępcą prezydenta Gdańska kwiaty złożą przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gdańsku, placówek oświatowych i innych środowisk edukacyjnych.
- Każdego roku w Dzień Edukacji Narodowej pamiętamy o tych, którzy w czasie wojny stali na straży ojczystego języka i do końca bronili honoru polskiego nauczyciela – mówi Piotr Kowalczuk.

Wśród ofiar znalazły się tak zasłużone postacie jak dr Władysław Pniewski, literaturoznawca i regionalista, Alf Liczmański, harcmistrz i nauczyciel w Polskiej Szkole Handlowej, czy też księża Marian Górecki i Franciszek Rogaczewski.

Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 3/2020

Herold Gdański nr 3 2020
Herold Gdański nr 3 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 3/2020 (3.6 MB)