PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańska młodzież będzie rywalizować w kilkudziesięciu dyscyplinach sportowych!

Gdańska młodzież będzie rywalizować w kilkudziesięciu dyscyplinach sportowych!
Uczniowie ze szkół w Gdańsku będą rywalizować w kilkudziesięciu dyscyplinach sportowych w ramach Gdańskiej Olimpiady Młodzieży. Tak nazywane są od tego roku rozgrywki międzyszkolne, które w poprzednich latach określane były jako: Igrzyska Dzieci, Igrzyska Młodzieży Szkolnej i Licealiada. W inauguracji Olimpiady, która odbędzie się 12 września o godz. 12:00 na Stadionie Lekkoatletycznym przy al. Grunwaldzkiej 244, udział weźmie zastępca prezydenta ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przez cały rok szkolny uczniowie rywalizować będą w kilkudziesięciu dyscyplinach sportowych w ramach zawodów dzielnicowych, poprzez finały miejskie i wojewódzkie, po zawody ogólnopolskie.

Gdańska Olimpiada Młodzieży zainaugurowana zostanie w środę, 12 września o godz. 12:00 na Stadionie Lekkoatletycznym przy al. Grunwaldzkiej 244 w Gdańskim Zespole Schronisk i Sportu Szkolnego. W rozpoczęciu rozgrywek udział weźmie zastępca prezydenta ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk.

- Aby podkreślić gdański charakter rozgrywek i jeszcze bardziej zmobilizować dzieci i młodzież do aktywnej rywalizacji na terenie miasta, po raz pierwszy w tym roku sportowe zmagania dzieci i młodzieży otrzymały nazwę Gdańska Olimpiada Młodzieży – podkreślił Piotr Kowalczuk. Zaznaczył, że przez cały rok szkolny w rozgrywkach uczestniczy ok. 10 tys. uczniów z Gdańska, a zawodnicy mają prawo startu w wielu dyscyplinach.

Podczas inauguracji w Miasteczku Sportowym odbędzie się wspólna zabawa dla dzieci i młodzież. Zaplanowano m.in. rozgrywki sportowe, naukę pływania, gimnastykę korekcyjną, pływanie synchroniczne, zajęcia fitness, zajęcia plastyczne oraz konkurs „Taniec z Gwiazdami”. Do dyspozycji uczniów będą też: Fotobudka, dmuchane zjeżdżalnie i zamki dla dzieci.

Trzy kategorie wiekowe, kwadrant i trójbój lekkoatletyczny

W Olimpiadzie zawodnicy wystąpią w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (Igrzyska Dzieci), młodzież szkół podstawowych (Igrzyska Młodzieży Szkolnej) oraz młodzież szkół średnich (Licealiada).  Wśród dyscyplin są m.in. piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, siatkówka, unihokej, lekka atletyka oraz badminton i tenis stołowy. W tym roku po raz pierwszy odbędą się zawody w kwadrancie, zespołowej grze na punkty z użyciem drewnianego kija i piłeczki (podobnej do tzw. palanta). Nowością jest też trójbój lekkoatletyczny.