PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Gdańsk prezentuje bursztyn podczas London Design Festiwal

W dniach 18- 21 września w Londynie dziesiątki tysięcy projektantów i miłośników oryginalnego wzornictwa będą mogli podziwiać projekt serii włączników do światła i kontaktów zdobionych bursztynem oraz publikację Trendbook, które powstały dzięki współpracy Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta, Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz zespołu projektantek z firmy Beza Projekt.

A
A

W dniach 18- 21 września w Londynie dziesiątki tysięcy projektantów i miłośników oryginalnego wzornictwa będą mogli podziwiać projekt serii włączników do światła i kontaktów zdobionych bursztynem oraz publikację Trendbook, które powstały dzięki współpracy Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta, Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu i Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz zespołu projektantek z firmy Beza Projekt.

Prezentacja odbędzie się w ramach wystawy Tent London & Superbrands London, jednego z najbardziej kreatywnych wydarzeń prestiżowego London Design Festiwal. W wystawie nie może uczestniczyć każdy. Kilka miesięcy przed rozpoczęciem imprezy Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu wraz z firmą Beza Projekt musiały złożyć w biurze organizatora prezentację projektu, która następnie została zakwalifikowana do udziału w wystawie przez specjalną komisję.

Bursztyn w nowym zastosowaniu

Pomysł serii włączników do światła i kontaktów zdobionych bursztynem powstał w ramach warsztatów bursztynniczych dla branż użytkowych, które zorganizowała Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu przy współpracy z Biurem Prezydenta Miasta Gdańska. W kwietniu 2013 roku w Gdańsku odbyła się pierwsza edycja warsztatów, w których uczestniczyli projektanci z firmy Zuo Corp (ubrania), Beza Projekt (wzornictwo użytkowe), Nick - Nack (ubrania), Zouza (torebki), Solo Femme i Marta Kuba (obuwie) oraz Agnieszka Maciejak (moda). Okazało się, że polscy projektanci  branż użytkowych zafascynowali się bursztynem i jego zastosowaniem  w wyrobie końcowym. Najbardziej nowatorski pomysł przedstawiły projektantki firmy Beza Projekt. – „Chcemy zwiedzającym wystawę Tent London opowiedzieć historię o bursztynie bałtyckim, wykorzystując do tego przedmioty użytkowe” – mówią Anna Łoskiewicz – Zakrzewska i Zofia Strumiłło – Sukiennik, które zaprojektowały serię włączników i kontaktów. Bursztyn najczęściej używany jest w biżuterii i przedmiotach dekoracyjnych. Chcemy zasugerować inny, bardziej funkcjonalny sposób użycia tej szlachetnej żywicy. Bursztyn ma właściwości lecznicze. Dzięki włącznikom zdobionym bursztynem ludzie będą mogli mieć kontakt z tą pozytywną energią.

Oryginalne wzornictwo biżuterii z bursztynem

Podczas Tent London zostanie zaprezentowana także publikacja Trendbook realizowana z inicjatywy gdańskiego Biura Prezydenta ds. Promocji Miasta przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku i Krajową Izbę Gospodarczą Bursztynu.  W tym roku realizowana jest już czwarta  edycja tej ekskluzywnej publikacji, która koncentruje się na uważnej analizie oraz prezentacji szerokiego kontekstu zjawisk określających jakość kultury materialnej naszego najbliższego otoczenia, zwłaszcza w obszarze produktów „premium” oraz akcesoriów „life-style”. Trendbook  wydany w bardzo atrakcyjnej formie, ilustrowany bogato fotograficznymi przykładami, systematyzuje informacje konieczne do prognozowania trendów stylistycznych i wykorzystywania ich w projektowaniu. W drugiej części wydawnictwa znajduje się praktyczne zastosowanie tej wiedzy. Studenci i absolwenci Pracowni Projektowania Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, zainspirowani opisanymi w publikacji trendami, realizują prototypy i pierwowzory biżuterii z bursztynem w wiodących firmach i pracowniach bursztynniczych Trójmiasta. Wyżej wymienione prace składają się na wystawę towarzyszącą publikacji, która promuje Gdańsk jako miasto sprzyjające rozwojowi przemysłów kreatywnych. Projekt zyskał uznanie Ministerstwa Gospodarki i był całkowicie przez nie finansowany w latach 2012-2014 w ramach branżowego programu promocji branży jubilersko- bursztynniczej. 

Więcej informacji: Robert Pytlos, koordynator Prezydenta Miasta Gdańska ds. bursztynu, 669 321 741

Robert Pytlos (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta
Koordynator ds. Bursztynu