PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gala nie tylko dla kobiet

Gala nie tylko dla kobiet
Jak uczcić stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety? Miasto Gdańsk i Stowarzyszenie Kongres Kobiet zapraszają na uroczystą Galę Stulecia Praw Wyborczych Kobiet, która odbędzie się w sobotę, 10 listopada w Europejskim Centrum Solidarności.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

– To cieszy, że Gdańsk Miasto Wolności i Solidarności jest gospodarzem Gali Stulecia Praw Wyborczych Kobiet. Bez aktywnej roli kobiet, które zatrzymały robotników wychodzących ze stoczni, nasza historia potoczyłaby się zupełnie inaczej. I także dzisiaj jesteśmy jednym z liderów w zakresie przemian równego traktowania – mówi Aleksandra Dulkiewicz.

Drogę do uzyskania praw wyborczych przez kobiety przedstawi profesor Małgorzata Fuszara w wykładzie „Trudna droga do wolności?”. O pozycji kobiet w narodzie i ich roli wobec nacjonalizmu opowiedzą dr Aneta Górnicka-Boratyńska, prof. Ewa Graczyk, Sylwia Chutnik i dr Agata Araszkiewicz. Jaka jest wizja kobiet w polityce? Na to pytanie będą poszukiwały odpowiedzi Barbara Nowacka, dr. Anna Materska-Sosnowska, Agata Szcześniak, Joanna Scheuring-Wielgus. Podczas odtwarzania fragmentów filmu „Siłaczki” usłyszymy refleksje Marii Seweryn – odtwórczyni roli niezłomnej Marii Dulębianki. Jak wygląda sytuacja Polek na tle Europy – temu przyjrzą się Cornelia Pieper, Helga Lukoschat, Krystyna Boczkowska, Ewelina Prawda, Cathy-Anne Gerulewicz. Dr Małgorzata Tkacz-Janik podsumuje działalność Kongresu Kobiet. Uczestniczki i uczestnicy będą mogli też obejrzeć przedstawienie „Bojownice, patriotki, aktywistki!! Zofia Daszyńska – Golińska wzywa na wiec!”, w którym wezmą udział Alina Czyżewska, Barbara Kurzaj, Maria Seweryn, dr Małgorzata Tkacz-Janik. Na zakończenie gali przygotowano „Szybki bal”, czyli wspólny posiłek.

– To święto radosne, ponieważ niemal sto lat temu Polki zostały uznane za pełnoprawnych obywateli – mówi Barbara Kijewska, Trójmiejska Pełnomocniczka Kongresu Kobiet. –  Będziemy świętować wielorako, poprzez dyskusje, wykłady, specjalne przedstawienie, które przeniesie nas w lata 20. ubiegłego wieku, czy też wspólną kolację.

Udział w gali jest bezpłatny, wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja.

Szczegóły programu są dostępne na stronie:

https://kongreskobiet.pl/pl-PL/news/show/kongresowa_konferencja_herstoryczna_w_gdansku

Media chcące wziąć udział w wydarzeniu prosimy o kontakt na adres:

media@kongreskobiet.pl

Anna IwanowskaUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Komunikacji i Marki MiastaReferat Prasowyanna.iwanowska@gdansk.gda.pl
Anna Iwanowska - najnowsze