Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Co i jak czytają Gdańszczanie i Gdańszczanki? Mamy odpowiedź!

Prawie 79% Gdańszczan i Gdańszczanek przeczytało przynajmniej jedną książkę w ostatnim roku, ponad 50% deklaruje, że bardzo lubi czytać książki, a najchętniej sięgamy po literaturę popularną, książki kucharskie oraz encyklopedie. To bardzo dobry wynik!

A
A

Zapraszamy na konferencję podsumowującą Gdańskie Badania Czytelnictwa, która odbędzie się 30 listopada 2018 roku o godzinie 17:00 w Cafe Oficyna (ul. Chlebnicka 24/25), podczas której Maciej Dębski przedstawi szczegółowe opracowanie wyników.

Na zlecenie wydawnictwa Oficyna Gdańska we współpracy z Fundacją Gdańską zespół pod kierownictwem dr Marcina Dębskiego z Centrum Doradztwa i Badań Społecznych „Socjogram” przeprowadził badania ilościowe czytelnictwa w Gdańsku. Badania metodą wywiadu kwestionariuszowego zrealizowano w tym roku na reprezentatywnej próbie badawczej 600 osób mieszkających we wszystkich dzielnicach Gdańska, w wieku od 15 do 80 lat. 

Badania koncentrowały się wokół siedmiu obszarów: kultura czytana i pisana, kultura książki i uczestnictwo w niej, socjalizacja czytelnika, profil czytelnika i kupującego książki, gdańska tożsamość, aktywność społeczna a czytelnictwo oraz bariery w czytelnictwie. Miały one na celu określenie nie tylko stanu czytelnictwa w Gdańsku, ale i jego jakości – jak i gdzie czytamy, jaki wpływ wywiera czytanie w dzieciństwie, jak czytanie może łączyć ludzi oraz czy, a jeśli tak, to dlaczego Gdańszczanie i Gdańszczanki nie czytają.

„Wyniki badań są obiecujące! Mają posłużyć miedzy innymi do zbudowanie partnerstwa gdańskich wydawnictw oraz rozwoju oficyny gdańskiej” – mówi Agata Biały z Oficyny Gdańskiej.

Analiza materiałów przyniosła wiele dobrych informacji. Mieszkańcy Gdańska okazują się znacznie bardziej oczytani niż przeciętny Polak – niemalże 79% mieszkańców Gdańska przeczytało przynajmniej jedną książkę (w całości lub we fragmentach) w ostatnim roku. Na podobne pytanie zadane w badaniach przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową identycznie odpowiedziało jedynie 38% mieszkańców naszego kraju. Książki nadal są dla nas ważnym elementem w życiu i obcujemy z nimi na co dzień.

Przeprowadzenie Gdańskiego Badanie Czytelnictwa zrodziło się z inicjatywy wydawnictwa Oficyna Gdańska, którego misją jest promocja czytelnictwa oraz wspieranie inicjatyw społecznych związanych z szeroko pojętą kulturą. Planowana jest kontynuacja badań, a dane z następnych lat pokażą zachodzące na tym obszarze zmiany oraz tendencje.

Zapraszamy na konferencję podsumowującą Gdańskie Badania Czytelnictwa, która odbędzie się 30 listopada 2018 roku o godzinie 17:00 w Cafe Oficyna (ul. Chlebnicka 24/25), podczas której Maciej Dębski przedstawi szczegółowe opracowanie wyników.

 

Milena Mieczkowska (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Fundacja Gdańska

Referat Prasowy

Biuro Prezydenta
ul. Nowe Ogrody 8/12
80-803 Gdańsk
prasa@gdansk.gda.pl

Herold Gdanski
Herold Gdanski
brak autora

Biuletyn Informacyjny Rady i Prezydenta Miasta

Herold Gdański - nr 2/2020

Herold Gdański nr 2 2020
Herold Gdański nr 2 2020
brak autora
Pobierz: Herold Gdański nr 2 2020 (4.2 MB)